Od lat słyszymy, że niezwykłe innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) zmienią praktycznie każdy aspekt naszego życia. Sztuczna inteligencja jest już używana od lat i to w dziedzinach, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Siri i Cortana to tylko dwa przykłady, z którymi spotykamy się na co dzień.
Czym zatem jest AI? W skrócie - to symulacja ludzkiej inteligencji przez maszyny, co czyni ją jedną z najbardziej kontrowersyjnych dziedzin w informatyce. To jednak nie miejsce na dyskusję czy rozwój inteligencji maszynowej jest dobry czy zły. Dziś rzućmy okiem na kilka faktów dotyczących AI, o których być może nie wiesz.
-
Idea technologii AI jest starsza niż myślisz
Najprawdopodobniej słyszałeś o Alanie Turingu - angielskim informatyku, kryptologu i matematyku, który jest uważany za ojca AI ze względu na tzw. test inteligencji maszyn Turinga, który wprowadził w 1950 roku. Niemniej jednak sama idea sztucznej inteligencji pojawiła się na długo przed tym. Wystarczy przywołać wielkie „roboty” Hefajstosa z mitologii greckiej i średniowiecznych alchemików, którzy wierzyli, że ludzki mózg można umieścić w obiekcie nieożywionym.
-
Sztuczna inteligencja używa kobiecych głosów
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego większość interfejsów wykorzystujących AI to „kobiety”? Faktem jest, że głosy żeńskie są wyraźniejsze i mają wyższy ton niż męskie. Ułatwia to ich zrozumienie. Ale mamy też swoją teorię - specjaliści pracujący obecnie ze sztuczną inteligencją to jednak w większości mężczyźni. 😉
-
Świetlana przyszłość sztucznej inteligencji w sztuce
Najnowsze testy sztucznej inteligencji udowodniły, że programy komputerowe mogą być kreatywne. Co więcej, są w stanie tworzyć arcydzieła wcale nie gorsze niż te, które wyszły spod ręki uznanych artystów. Google Deep Dream i The Next Rembrandt to tylko dwa z wielu przykładów sztucznej inteligencji, która może wytworzyć sztukę nierozróżnialną od tej tworzonej przez człowieka.
-
Roboty mogą się naprawiać
Rozwój sztucznej inteligencji umożliwił automatyczną naprawę robotów. Nie chodzi jednak o to, że rozumieją, iż są zepsute, ale mogą dowiedzieć się, że coś jest nie tak z ich wydajnością i łatwo rozwiązać problem w razie potrzeby. To ogromny krok naprzód w AI.
-
Startupy związane AI przyciągają więcej inwestorów
Inwestowanie w start-upy związane z AI w ostatnich latach wykazuje silny i szybki wzrost. Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie “gorącym” tematem, który przyciąga osoby chętne do inwestowania w sprzęt AI i aplikacje robotyczne.
Jak widać sztuczna inteligencja jest tu i teraz i zmienia sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Czy to nam się podoba czy nie, technologia AI to nie daleka przyszłość, ale codzienność. Kto wie, może kiedyś AI stanie się tak mądra jak ludzie...
► Sprawdź również nasz artykuł na temat Architektury aplikacji.