fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Makiety UX

  Czym jest Makieta UX?

  Wyjaśniając w najprostszych słowach, czym jest makieta UX, można powiedzieć, że to po prostu model aplikacji mobilnej lub webowej, stworzony ręcznie lub cyfrowo, który pokazuje rozmieszczenie różnych elementów. Makieta może być prostym szkicem na kartce papieru, bardziej złożonym rysunkiem na tablicy czy szczegółowym modelem przygotowanym w dedykowanym programie. Najważniejszym założeniem makiety UX jest ogólny wygląd produktu, który stanie się wskazówką dla zespołu projektantów i deweloperów przy tworzeniu finalnego produktu.

  Makiety UX – rodzaje

  Można wyróżnić dwa kluczowe rodzaje makiet UX:

  1. Makiety LoFi to wersje uproszczone, składające się z podstawowych kształtów i znaków. Służą do szybkiego przekazywania pomysłów i koncepcji bez uwzględnienia szczegółów. Często są tworzone ręcznie, za pomocą ołówka i papieru lub budowane w prostych programach do tworzenia makiet.
  2. Makiety HiFi charakteryzują się dużą liczbą szczegółów, które mają odzwierciedlać finalny interfejs. Są one wykonane za pomocą złożonych narzędzi do tworzenia makiet, często korzystają z gotowych komponentów UI i mogą zawierać efekty takie jak animacje, przejścia czy interaktywne elementy. Celem tej makiety UX jest przede wszystkim zilustrowanie, jak produkt będzie wyglądać i funkcjonować w praktyce.

  Makiety UI – dlaczego warto z nich korzystać?

  Makiety UI umożliwiają dokładne zobrazowanie wszystkich elementów interfejsu, które na pewno znajdą się w ostatecznej wersji produktu, takich jak np. ikony, przyciski czy menu. Pomagają dostrzec, czy projekt jest spójny i zdecydować o zmianach, które można wprowadzić jeszcze na etapie projektowania. Dzięki temu inwestor nie naraża się na dodatkowe koszty i wydłużony czas realizacji projektu. Przy tworzeniu makiety UI wartościowa będzie pomoc projektantów graficznych, którzy mają świeże spojrzenie i mogą zasugerować poprawki poprawiające wygląd i użyteczność produktu. W rezultacie aplikacja tworzona na podstawie takich makiet jest dobrze przemyślana i spełnia oczekiwania użytkowników.

  Makieta UX – jak ją stworzyć?

  Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jeśli Twoja makieta UX ma być pomocna, to zdefiniowanie celów Twojego projektu. Zadaj sobie pytanie, co ma osiągnąć Twoja aplikacja lub strona internetowa? Gdy cechy i funkcje będą jasno określone, łatwiej stworzysz makiety, które zrealizują te oczekiwania. Następnym krokiem jest opracowanie szkiców. Tu nie ma wyznaczonych zasad, możesz używać kartki papieru, ołówka, czy programu do tworzenia makiet. W tym kroku najważniejsze jest przedstawienie Twojego pomysłu w graficznej postaci. Kiedy powstanie podstawowa wersja makiety, możesz ją rozbudować i dodać więcej szczegółów, symboli, kolorów i tekstu. Wszystko to ma na celu stworzenie realistycznego obrazu Twojego docelowego produktu. Z przyjemnością pomożemy Ci stworzyć makietę UX dla Twojej aplikacji. Napisz do nas, aby porozmawiać o swoim projekcie!

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć