fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Już nas opuszczasz?

  Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.   Tworzenie aplikacji dla IoT za pomocą Flutter

   01
   marzec
   2023
   8 minut czytania
   Udostępnij

   Flutter to jeden z najpopularniejszych frameworków do tworzenia wieloplatformowych aplikacji. Na tle pozostałych dostępnych rozwiązań Flutter wyróżnia się przede wszystkim pod kątem wszechstronności oraz wydajności. Wiele przedsiębiorstw wybrało Fluttera ze względu na to, iż pozwala on uniknąć wysokich kosztów związanych z koniecznością opracowywania i rozwijania osobnych wersji aplikacji dla każdej platformy. Dzięki szerokiej gamie narzędzi, bibliotek, widgetów i pluginów proces tworzenia aplikacji Flutter staje się dużo łatwiejszy zarówno dla doświadczonych developerów, jak i też programistów, którzy niedawno zaczęli naukę. Jakie aplikacje można zbudować we Flutter? W jaki sposób aplikacje we Flutter łączą się z urządzeniami IoT? Które z opracowanych w ostatnich latach aplikacji Flutter warto znać? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

   Jakie rodzaje współczesnych aplikacji powstają we Flutter?

   Tworzone z wykorzystaniem Fluttera wieloplatformowe aplikacje podzielić można na aplikacje mobilne, webowe, desktopowe i osadzone (ang. embedded). Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż najpopularniejsze komercyjne rozwiązania, które opracowano przy pomocy Fluttera, można skategoryzować również w następujący sposób:

   1. Aplikacje społecznościowe: Hamilton, Topline, Meet Now
   2. Aplikacje e-commerce: Alibaba, Google Shopping, Fashinza
   3. Aplikacje zdrowotne i fitness: Reflectly, Abide, Water Tracker
   4. Aplikacje podróżnicze: Realtor, Traveloka, Ski Tracker & Snow Forecast
   5. Aplikacje edukacyjne: Coursera, Udacity, KinoPub
   6. Aplikacje rozrywkowe: Tencent Now Live, Disney, Dream 11
   7. Aplikacje biznesowe: Groupon Merchant, Google Ads, PostMuse
   8. Aplikacje finansowe: Revolut, Klarna, TransferWise

   Wszechstronność aplikacji Flutter dodatkowo potwierdza fakt, iż framework ten wykorzystywany jest niemalże we wszystkich branżach i sektorach gospodarki. Dzięki możliwości tworzenia wieloplatformowych interaktywnych aplikacji, które są szybkie, wydajne i łatwe w obsłudze, Flutter świetnie sprawdza się w branżach takich jak finanse, logistyka, transport, przemysł, rolnictwo, media, handel elektroniczny, rozrywka, edukacja, medycyna, turystyka oraz IoT (ang. Internet of Things).  

   Jak tworzyć aplikacje we Flutter dla urządzeń IoT?

   Urządzenia będące częścią Internetu Rzeczy (IoT) są w stanie komunikować się z siecią internetową i wymieniać między sobą informacje w czasie rzeczywistym bez udziału człowieka. Mając na uwadze, iż Flutter doskonale radzi sobie z obsługą najpowszechniejszych protokołów, które stosuje się w urządzeniach IoT, łatwo zrozumieć można, dlaczego właśnie on jest wykorzystywany przy tworzeniu:

   1. Mobilnych aplikacji do sterowania urządzeniami IoT (np. do włączania i wyłączania świateł, regulowania temperatury lub kontrolowania systemu zabezpieczeń inteligentnego domu)
   2. Paneli sterowania dla większej liczby urządzeń IoT (np. czujników ruchu, kamer, sensorów temperatury oraz ciśnienia itp.)
   3. Dedykowanych aplikacji dla systemów wbudowanych (np. bankomatów, termostatów, klimatyzatorów, telefonów komórkowych, konsol do gier, telewizorów, silników, oscyloskopów, urządzeń medycznych itd.)

   Dzięki nieustannie rosnącej liczbie bibliotek, widgetów i innych gotowych elementów interfejsu użytkownika, większość developerów jest zgodna co do tego, iż Flutter jest przyjaźniejszy niż React Native.

   W jaki sposób aplikacje mobilne Flutter mogą łączyć się z domowym RTV i AGD?

   Aplikacje mobilne stworzone z użyciem Fluttera można połączyć z niektórymi domowymi urządzeniami RTV i AGD za pośrednictwem protokołów takich jak Bluetooth, MQTT albo HTTP. Warto zwrócić też uwagę, iż niektórzy producenci udostępniają dodatkowo API, które znacząco ułatwia integracje z mobilnymi aplikacjami. Dzięki wspomnianym wyżej protokołom urządzenia AGD i RTV mogą przesyłać i odbierać dane z aplikacji w czasie rzeczywistym. Innymi słowy, oznacza to, iż aplikacje mobilne Flutter są stanie zdalnie sterować urządzeniem podpiętym do sieci lokalnej WiFi, nawet jeśli znajduje się ono na innym kontynencie.

   Jakie mikrokontrolery mogą się przydać przy integrowaniu urządzeń IoT z aplikacjami Flutter?

   Do integracji urządzeń IoT z aplikacjami mobilnymi opartymi na Flutterze najczęściej wykorzystuje się mikrokontrolery z rodziny Raspberry Pi, Arduino albo ESP. Wśród najczęściej tworzonych rozwiązań można wymienić tu aplikacje, które pozwalają zdalnie sterować urządzeniami takimi jak np. lampy, żarówki, kamery, rolety antywłamaniowe, dyspozytory karmy dla zwierząt, głośniki, ekrany, drukarki, odkurzacze czy klimatyzatory. Warto również zwrócić uwagę na szereg korzyści związanych z automatyzacją domu oraz przedsiębiorstwa. W obydwu tych przypadkach aplikacje Flutter mogą zapewnić więcej komfortu, bezpieczeństwa oraz oszczędności czasu i pieniędzy.

   Na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia aplikacji dla urządzeń IoT w technologii Flutter?

   Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednią stabilność i niezawodność połączenia między aplikacją a urządzeniem IoT. Może to wymagać zastosowania specjalnych protokołów komunikacyjnych oraz odpowiedniej optymalizacji kodu aplikacji. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów IoT integracja z chmurą pozwala na zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Warto również zadbać o bezpieczeństwo aplikacji oraz danych przesyłanych między urządzeniami, np. poprzez stosowanie odpowiednich technik szyfrowania i uwierzytelniania.

   O czym należy pamiętać przy tworzeniu aplikacji dla urządzeń IoT we Flutter?

   Aby stworzyć prostą aplikację dla urządzeń IoT we Flutter, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni mikrokontroler i zdecydować, jakie funkcjonalności powinny być zintegrowane z aplikacją. Następnie należy zainstalować wymagane narzędzia (np. Flutter SDK, VSC itp.) i utworzyć przy ich pomocy nowy projekt. Po dostosowaniu ustawień takich jak choćby rozmiar czy orientacja ekranu dobrze jest zdefiniować potrzebne widgety (np. przyciski, suwaki, pola tekstowe itp.). Następnie powinien powstać kod, który będzie odpowiedzialny za nawiązanie połączenia z urządzeniem i przesyłanie danych (np. za pośrednictwem Bluetooth albo WiFi). Przed rozpoczęciem testów i wypuszczeniem aplikacji do Google Play lub App Store trzeba jeszcze dodać zaplanowane funkcjonalności wraz z UI.

   Podsumowanie – Dlaczego warto zlecić tworzenie aplikacji Flutter profesjonalistom?

   Tworzenie wieloplatformowych aplikacji we Flutterze wymaga zaawansowanej wiedzy i doświadczenia w programowaniu oraz projektowaniu funkcjonalnych interfejsów użytkownika. Programiści z doświadczeniem w dziedzinie Flutter znają najlepsze praktyki, narzędzia i technologie, co pozwala na szybkie i skuteczne wdrożenie projektu. Ponadto współpraca ze zgranym i doświadczonym zespołem developerów daje dostęp do ich wsparcia technicznego i porad, co jest szczególnie ważne w razie wystąpienia trudności lub problemów. W przypadku jakichkolwiek pytań lub chęci nawiązania współpracy zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

   Wiktor Sobczyk

   Bezpłatna konsultacja

   Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

   Inne wpisy na blogu

   24
   czerwiec
   2024
   Testowanie oprogramowania to kluczowy etap w procesie tworzenia aplikacji. Bez odpowiednich testów nawet najbardziej innowacyjne rozwiązania mogą okazać się pełne błędów, co negatywnie wpłynie na ich funkcjonalność i reputację. Sprawdź, jak właściwe testowanie wpływa na jakość, stabilność i wydajność aplikacji oraz dowiedz się, dlaczego warto inwestować w ten proces. W dalszej części artykułu omówimy kluczowe…
   tagi: #Biznes #Technologia
   czytaj artykuł
   Dzięki programowaniu natywnemu w chmurze, deweloperzy mogą tworzyć aplikacje, które działają na różnych platformach sprzętowych i systemach operacyjnych, bez potrzeby instalowania ich na komputerze użytkownika. Stworzona przez Microsoft platforma .NET pozwala programistom tworzyć aplikacje w różnych językach programowania, takich jak C#, F# czy Visual Basic. Z kolei Azure zapewnia szereg profesjonalnych usług i rozwiązań do…
   tagi: #Technologia
   czytaj artykuł
   Jak możemy Ci pomóc?
   Porozmawiaj z nami!
    Kamil
    Head of Business Development
    Kliknij, aby podejrzeć