fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Już nas opuszczasz?

  Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.   Jak wybrać właściwy software house?

   29
   wrzesień
   2020
   4 minuty czytania
   Udostępnij

   Jak wybrać software house w obecnych czasach, aby zgadzał się poszukiwany stack technologiczny. Coraz częściej, również z powodu ogromu firm programistycznych na rynku wybór odpowiedniego software house-u może być kłopotliwym zadaniem. W dzisiejszym artykule opiszemy czego powinieneś szukać w dobrym software house i czy warto wybierać firmy w pobliży czy odległość nie ma większego znaczenia.


   Na samym początku należy pamiętać, że dobry software house to nie tylko firma, która tworzy dedykowane aplikacje mobilne czy oprogramowanie - oprócz tych głównych usług dobry software house powinien również przeprowadzać analizę procesów biznesowych, tworzyć specyfikację dla systemów, w pełni testować wytworzone oprogramowanie, być w stanie integrować stworzone oprogramowanie z innymi systemami czy też finalnie zapewniać opiekę po wdrożeniową, co daje możliwości dalszego rozwoju systemu.


   Poniżej kilka punktów na co zwrócić uwagę wybierając dobry software house:

    

   1. Unikaj bardzo tanich ofert


   Nie decyduj się zawsze na najtańszą opcję - podobnie jak z większością produktów, jeżeli kupisz coś za najniższą cenę istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jakość tego produktu również będzie niska. Często taka sytuacja ma miejsce gdy wybrany zostaje freelancer, który wytworzy pewną część produktu, jednak kolejno wiąże się to z brakiem możliwości jego rozwoju.

   Jak wybrać software house, który będzie sprawdzonym partnerem? Warto zwrócić uwagę, aby posiadał określone certyfikaty, które potwierdzają jego umiejętności - czy to testerskie jak ISTQB, czy z zakresów zarządzania projektem jak Prince2, Agile, IPMA. Firma programistyczna może być również partnerem tworzenia oprogramowania np. Google co dodatkowo świadczy o jej wysokich kompetencjach. Zamiast najniższej ceny wybieraj oferty gdzie jakość odpowiada proponowanej cenie - upewnij się, że otrzymasz najlepszy możliwy produkt (w tym przypadku usługę) w jej zakresie cenowym.

   2. Spójrz na sposób wyceny projektu 

   Co istotne, zwróć uwagę na to w jaki sposób wyceniany jest Twój projekt. Czy firma programistyczna, którą prosisz o ofertę szacuje jej koszt na podstawie poprawnie przeprowadzonej analizy wymagań czy warsztatów produktowych? Czy szacuje na podstawie kilku zdań bez zadawania pytań? Ten element wiele powie Ci o podejściu projektowym software house-u: jeżeli ktoś rzuca budżetem po pierwszych 10 minutach zapoznania się z projektem szacuje "kota w worku" z małą szansą, że kwoty jakie podaje będą adekwatne do realnej pracy, która jest do wykonania. Jeśli natomiast firma programistyczna zadaje wiele pytań, analizuje, a nawet proponuje przeprowadzenie warsztatów celem analizy Twoich potrzeb - możesz być niemal pewien, że spotkałeś profesjonalistów. 


   3. Wielkość software house ma znaczenie


   Jeżeli chodzi o rozmiar firmy, decyduj się na współpracę z taką dla której będziesz zauważalnym klientem i która zapewni Ci kompleksową obsługę. Dodatkowo firma, która ma swoim portfolio wiele firm z różnych branż zdecydowanie będzie miała bogate doświadczenie, a co za tym idzie szybciej zrozumie Twój koncept biznesowy i zaproponuje lepsze rozwiązania. Na każdym kroku podejmowania decyzji musisz mieć na uwadze, że to software house ma być Twoim partnerem, a dobry partner musi rozumieć i czuć Twój biznes. 


   4. Technologie, w których pracuje firma


   Gdy firma posiada ofertę, że tworzy oprogramowanie w wielu technologiach jednocześnie, oznacza to, że prawdopodobnie poziom wiedzy poszczególnych pracowników nie będzie wystarczająco wysoki. Oczywiście, powyższe stwierdzenie nie dotyczy ogromnych agencji, które mogą pozwolić sobie na zatrudnienie różnorodnych specjalistów. Niemniej jednak w przypadku małych i średnich softwarehouse-ów im krótsza jest lista wykorzystywanych języków, tym lepiej.
   Jak wybrać software house? Przyjrzyj się również w pierwszej kolejności firmom, które pracują w technologiach, które są Ci znane - pomoże to lepiej zrozumieć proces tworzenia oprogramowania i sprawi, że komunikacja podczas projektu będzie efektywniejsza i łatwiejsza.

   Firma programistyczna

   5. Gotowość powiedzenia „nie”


   Na co zwrócić uwagę wybierając software house? Wybierając dobry software house pamiętaj, że wybierasz partnera do stworzenia oprogramowania, a nie jedynie podwykonawcy. Unikaj firm, które od razu zgadzają się na każdy pomysł. Dobry partner charakteryzuje się tym, że będzie doradzał Ci podczas trwania projektu i często powie „nie możemy tak tego zrobić, proponujemy inne rozwiązanie” czy „wykonanie tej funkcjonalności w ten sposób będzie stratą pieniędzy i czasu, lepiej w zamian za to rozwiązać to w taki sposób…”.


   6. Jak wybrać software house? Sprawdź jego historię


   Ocenę software house najlepiej rozpocząć od przeszukania internetu na jego temat. Sprawdź czy posiada doświadczenie w projektach podobnych do tych, które Cię interesują. W przypadku posiadania portfolio zwróć uwagę czy firma posiada referencję od klientów, recenzję na Clutch czy Goodfirms- to one najlepiej będą świadczyć o poziomie wykonanych usług.


   7. Porównaj oferty


   Podczas poszukiwania odpowiedniej firmy programistycznej najczęściej zapoznasz się ze stawkami godzinowymi. Kiedy widzisz niższe stawki naturalnie masz ochotę bez dalszej weryfikacji zdecydować się na daną firmę. Jednak wszyscy wiemy, że z reguły nie ma czegoś takiego jak dobre, tanie i jednocześnie szybkie, więc może się zdarzyć, że wybierając tanio finalnie wydasz więcej pieniędzy, niż początkowo planowałeś, ponieważ dana firma może potrzebować więcej czasu na wykonanie danego zadania lub więcej czasu na naprawianie powstałych błędów.
   Weźmy prosty przykład:

   • FIRMA A: Proponuję stawkę godzinową na poziomie 100 zł, jednak potrzebuje na wykonanie zadania 10 h, co daje łączny koszt 1000 zł.
   • FIRMA B: Proponuje stawkę godzinową na poziomie 130 zł, jednak potrzebuje na wykonanie zadania 6h, co daje łączny koszt 780 zł.

   Jak widać z powyższego przykładu mimo wyboru firmy z wyższą stawką godzinową, finalny koszt wykonania może okazać się niższy. Zawsze staraj się zachować równowagę pomiędzy ceną, a jakością.

    

   8. Zapytaj o kształt zespołu


   W przypadku wybory danego software house zawsze pytaj o skład zespołu, który będzie odpowiedzialny za Twój projekt. Czy będziesz miał przydzielonego kierownika projektu/opiekuna klienta, ilu deweloperów będzie pracowało na sukces Twojego projektu, czy w zespole obecny będzie również tester oprogramowania?
   Dlaczego kształt zespołu jest ważny? Zgrany zespół, w którym każdy ma jasno postawione cele i obowiązki będzie skoncentrowany na Twoim projekcie, a jego praca będzie wydajna.


   9. Dowiedz się o praktykach komunikacyjnych


   Na początek współpracy warto zapytać czy firma programistyczna, którą bierzemy pod uwagę korzysta z narzędzi ułatwiających planowanie i monitowanie postępów jak: Jira, Trello czy Redmine. Czy możesz mieć dostęp obserwatora do swojego projektu aby na bieżąco kontrolować przepływ prac w projekcie?
   Dodatkowo dopytaj o sposób komunikacji - czy będzie ona bezpośrednia, a kierownik projektu będzie informował Cię nie tylko o sukcesach, ale również o wszystkich niepowodzeniach bądź problemach, które mogą wystąpić w trakcie tworzenia projektu.


   Pamiętaj, że Twój partner oprogramowania zawsze powinien informować Cię na bieżąco jakie są postępy w projekcie.

   10. Sprawdź podejścia do tworzenia projektów


   Mimo, że metodologie prowadzenia projektów są ogólnie wszystkim znane nadal na rynku można znaleźć firmy programistyczne, które wytwarzają oprogramowanie bez zachowania żadnej struktury. Warto zawsze dowiedzieć się czy software house z którym chcesz współpracować stosuje metodologię SCRUM lub inne podejścia Agile.
   Nie wszyscy o tym wiedzą i stosują, ale jako klient jesteś częścią zespołu - zgodnie z metodologią SCRUM. Działanie w duchu SCRUM pozwala na klarowne zarządzanie budżetem - widzisz co zostało zrobione i za co płacisz, a także aktywnie uczestniczysz w tworzeniu swojego projektu, dzięki czemu masz realny wpływ na wytwarzane funkcjonalności.


   11. Zapytaj o testowanie


   Bez względu na to na jak dobrą firmę programistyczną się zdecydujesz wytworzenie oprogramowania, które będzie całkowicie wolne od błędów jest niemożliwe. Testowanie podczas programowana jest nieodzowną częścią całego procesu, który pozwala na szybkie wykrycie błędów i ich poprawki. Zawsze pytaj czy wybrany software house ma na pokładzie jakąkolwiek kontrolę jakości.

    

   Jak wybrać software house?

   Wybór odpowiedniego software house będzie kluczem do Twojego sukcesu!

   To jaki efekt osiągniesz tworząc oprogramowanie czy przyszłą aplikację zależy w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia firmy programistycznej, której zleci to zadanie. Ten wybór będzie miał kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pożądanych celów biznesowych. Jeżeli szukasz sprawdzonego softwarehouse i chcesz poznać naszą ofertę, nie czekaj- skontaktuj się nami już dzisiaj.

   Wiktor Sobczyk

   Bezpłatna konsultacja

   Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

   Inne wpisy na blogu

   Outsourcing rozwoju oprogramowania może być poważnym bólem głowy dla firmy. Klienci są obciążeni trudną decyzją, z kim współpracować. Kiedy w grę wchodzi Twoja wizja biznesowa- nie mówiąc już o czasie i zasobach- musisz mądrze wybrać.   Ale nie wszystkie firmy deweloperskie są równe. Jak poruszać się po morzu deweloperów, kiedy wszyscy zdają się obiecywać to samo?…
   tagi: #Biznes
   czytaj artykuł
   07
   lipiec
   2021
   „Dzień dobry, chciałbym stworzyć system - aplikację mobilną lub aplikację webową, która będzie prostym konfiguratorem ofert. Ile to może kosztować i jakim czasie możecie mi taki system wytworzyć?”   Wiesz, że potrzebujesz dwóch rzeczy: systemu i budżetu. Znalazłeś w Google software house i zwracasz się do niego z zapytaniem ofertowym. W dzisiejszym artykule odpowiemy Ci…
   tagi: #Biznes
   czytaj artykuł
   Jak możemy Ci pomóc?
   Porozmawiaj z nami!
    Kamil
    Head of Business Development
    Kliknij, aby podejrzeć