fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Node.js

  Node.js – narzędzie spójne z językiem JavaScript

  Platforma Node.js umożliwia tworzenie aplikacji sieciowych przy użyciu jednego z najpopularniejszych języków programowania na świecie – JavaScript. Node.js to również przykład asynchronicznego I/O, co oznacza, że może obsługiwać wiele zapytań jednocześnie bez blokowania. Jest to fundamentalna różnica w porównaniu do wielu innych środowisk, które obsługują jedno zapytanie na raz. To sprawia, że warto wykorzystać to rozwiązanie do tworzenia aplikacji obsługujących dużą ilość danych.

  Node.js co to za platforma?

  Node.js to wieloplatformowe środowisko, które pozwala deweloperom na tworzenie i uruchamianie aplikacji sieciowych przy użyciu JavaScript. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ ten język programowania jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Deweloperzy mogą używać go zarówno do tworzenia aplikacji na stronie klienta, jak i na stronie serwera. Za aspektem technicznym Node.js kryje się cała ekosfera narzędzi, bibliotek i frameworków. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze przy tworzeniu aplikacji sieciowych i wykorzystujących połączenie z bazami danych.

  Node.js co to jest – główne zalety i wady

  Korzyści wynikających z używania Node.js jest wiele. Przede wszystkim, zespół deweloperski nie musi zastanawiać się nad przechodzeniem między różnymi językami na froncie i backendzie. Ponadto nauka korzystania z tego rozwiązania nie powinna zająć długo, zwłaszcza osobom doskonale znającym JavaScript. Kolejną zaletą jest szybkość działania Node.js, zarówno pod względem czasu tworzenia aplikacji, jak i pod względem wydajności. Czy to oznacza, że Node.js jest odpowiedni dla każdego projektu? Nie zawsze. Choć Node.js świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach, nie jest to idealne rozwiązanie dla każdej aplikacji. Wśród potencjalnych problemów może pojawić się trudność z debugowaniem aplikacji, zwłaszcza jeżeli aplikacja jest złożona. Do wyzwań zaliczyć można niestabilne API Node.js, a także problemy występujące w przypadku zadań, które wymagają większej mocy obliczeniowej.

  Czym jest Node.js w praktyce? – zastosowanie w biznesie

  Node.js jest szczególnie przydatny w przypadku aplikacji intensywnie korzystających z sieci, takich jak serwisy udostępniające media strumieniowe, gry online, współdzielone narzędzia i platformy czatu. Dzięki asynchronicznemu modelowi wejścia/wyjścia Node.js sprawdza się w sytuacjach, gdzie wielu użytkowników jest aktywnych jednocześnie, co jest typowe dla wspomnianych wyżej typów aplikacji. Node.js doskonale sprawdza się również jako technologia backendowa dla aplikacji jednostronicowych (SPA), które często są tworzone w najnowocześniejszych frameworkach JavaScript, takich jak React.js czy Vue.js. Jeśli szukasz profesjonalnej aplikacji mobilnej lub webowej dla swojej firmy, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy na stronie.

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć