fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Blockchain

  Blockchain – rozwiązanie na miarę XXI wieku

  Blockchain, nazywany również technologią łańcucha bloków, został stworzony jako publiczna księga dla wszystkich transakcji Bitcoin, ale szybko znalazł zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Co jest takiego wyjątkowego w blockchainie? Każdy blok to fragment danych, który jest związany i połączony z poprzednim blokiem, tworząc w ten sposób nieprzerwany ciąg. To oznacza, że żadne informacje zapisane w bloku nie mogą być zmienione bez ingerencji we wszystkie następujące bloki. Dzięki temu potencjał blockchain jest olbrzymi zarówno w branży finansowej, jak i w handlu czy bankowości. Jesteśmy przekonani, że ta technologia jest prawdziwym rozwiązaniem na miarę XXI wieku, które zrewolucjonizuje wiele sektorów publicznych i prywatnych.

  Czym jest technologia blockchain i jak działa?

  Teraz gdy już masz ogólne pojęcie, czym jest technologia blockchain, możemy przejść do głębszej charakterystyki. To niezwykle inteligentne i złożone środowisko, które wykorzystuje kryptografię do łączenia bloków danych w niezmienny, ciągły łańcuch. Każdy blok składa się z grupy transakcji, które są zapisywane i połączone raz na zawsze, tworząc unikalny, trwały ślad. Zanim nowy blok zostanie dodany do łańcucha, musi być zweryfikowany przez większość uczestników sieci, co zapewnia ochronę przed oszustami i atakami.

  Czym jest blockchain w praktyce – przykładowe zastosowanie

  Wiesz już, czym jest blockchain, jak więc działa on w praktyce? To technologia, która zapewnia unikalną weryfikowalność wszystkich transakcji, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla przemysłu finansowego. Nie tylko jako podstawa dla kryptowalut, ale także jako sposób na usprawnienie transferów międzynarodowych, eliminację pośredników czy też zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa transakcji. To jednak nie wszystko. Blockchain znajduje zastosowanie także w innych sektorach m.in. w ochronie zdrowia – pomoc w zarządzaniu danymi pacjentów – czy edukacja – gdzie może poprawić bezpieczeństwo i dostęp do informacji o uczniach.

  Blockchain co to jest i jakie ma korzyści

  Pierwszą zaletą technologii blockchain jest decentralizacja. Dzięki niej żadna pojedyncza instytucja czy jednostka nie kontroluje sieci, co pomaga zniwelować ryzyko związane awarią jednego urządzenia. Po drugie – bezpieczeństwo, blockchain zapewnia wysoką odporność na ataki lub próby oszustwa. Gdy raz jakaś transakcja zostanie zapisana w bloku, nie można jej zmienić. Trzecią korzyścią jest przejrzystość. Wszystkie transakcje są dostępne dla wszystkich użytkowników. Każdy uczestnik sieci może przejrzeć całą historię transakcji, co dodatkowo wzmacnia zaufanie. Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą jest skuteczność. Technologia blockchain pozwala na zautomatyzowanie procesów, zmniejszanie biurokracji, a także na tworzenie efektywnych i innowacyjnych systemów i aplikacji. Jesteśmy do Twojej dyspozycji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach nowych technologii dla Twojej firmy. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tworzeniu nowoczesnych aplikacji – napisz do nas!

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć