fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Platforma P1- integracja kluczem do sukcesu

  20
  październik
  2020
  3 minuty czytania
  Udostępnij

  Platforma P1- Co to jest? 

  Integracja z platformą P1 kluczem do sukcesu

  Platforma P1 jest to elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępnienia zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. System P1 zawiera informacje, które są niezbędne do prowadzenia polityki zdrowotnej Państwa, a także do podnoszenia jakości jak również dostępności świadczeń opieki zdrowotnej. Platforma zarządzana jest przez Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia ( CSIOZ), które podlega bezpośrednio Ministrowi Zdrowia. Wszelkie podsystemy oraz aplikacje funkcjonujące w obrębie platformy P1  mają wpływać na usprawnienie procesów związanych z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych.

  Zadaniem platformy P1 jest umożliwienie dostępu do danych pacjenta bez względu na czas i jego miejsce przebywania oraz możliwość dostępu do informacji medycznych przy wykorzystywaniu portali internetowych oraz aplikacji mobilnych. 

  Startupy medyczne

  Rynek startup-ów medycznych w Polsce nadal określany jest jako niszowy, z roku na rok sytuacja ulega dynamicznej zmianie. Polskie startupy medyczne dotykają różnych specjalizacji oraz zdrowego stylu życia, a ich odbiorcami są indywidualni pacjenci, jak również instytucje. W ciągu najbliższych lat sektor ochrony zdrowia, a także branżę farmaceutyczną czeka prawdziwa cyfrowa rewolucja. Obecne szacunki mówią o tym, że sprzedaż technologii medycznych w 2020 roku wyniesie około 513,5 mld dolarów, dla porównania w 2013 roku kwota ta wynosiła około 363 mld dolarów. Bardzo duża ilość startup-ów medycznych skierowanych na polski rynek już potrzebuje, bądź zdobędzie potrzebę zintegrowania się z rządową platformą P1- w zakresie przetwarzania danych medycznych, e-recept czy e-skierowań. Co istotne, sama platforma P1 również jest nadal rozwijana i udoskonalana, tak samo jak platformy P2 oraz P4. Co za tym idzie w przyszłości będzie istnieć jeszcze więcej możliwości w zakresie integracji tworzonych systemów.

  Z najbardziej wyróżniających się na Polskim rynku startup-ów należy wspomnieć o:

  • Infermedica- startup którego celem jest wytworzenie bota potrafiącego automatycznie stawiać diagnozy na podstawie symptomów jakie zgłosi pacjent
  • StethoMe- startup tworzący domowy stetoskop, które połączony jest z chmurą obliczeniową. Pozwoli on na szybką diagnozę bez konieczności obecności lekarza do osłuchania pacjenta.
  • Tourmedica- portal, który pozwolić na sprawne wyszukiwanie zabiegów medycznych.
  • Telemedi- startup rozwijający usługi telemedyczne w Polsce, jest to produkt skierowany do indywidualnych pacjentów.
  • Gdziepolek- jeden z największych portali pozwalający przeszukiwać polskie apteki pod względem posiadanego leku.
  • Sidly- startup, który wytworzył opaskę, której zadaniem jest pomaganie opiekunom pacjentów w monitorowaniu ich stanu zdrowia.
  • MobileMed- aplikacja, która pozwala pacjentom na wyszukanie oraz umówienie się z fizjoterapeutą.

  Dla większości powyższych inicjatyw połączenie z platformą P1 będzie z pewnością dużym krokiem dla rozwoju tworzonego systemu i pozwoli na sprawne wprowadzenie systemu/aplikacji do wszelkiego typu organizacji- szpitali, przychodni, które rozliczane są ze środków NFZ, a dla których przetwarzanie danych medycznych powinno odbywać się w centralizowany sposób. 

  Doświadczenie software house w integracji z platformą P1 kluczem do sukcesu

  Integracja z platformą P1

  Jak zauważyliśmy wyżej rynek startup-ów medycznych w Polsce ciągle się rozwija. Nieuniknionym jest fakt, że światowa pandemia Covid również przyczyniła się do wzrostu powstawania e-usług w obszarze zdrowia, co kolejno przekłada się na wzrost powstających na rynku aplikacji internetowych oraz mobilnych w obszarach dostępności zarówno dla pacjentów jak i dla lekarzy. Do poprawnego funkcjonowania wielu tego typu platform konieczne jest przetwarzanie danych medycznych, a aby takie systemy funkcjonowały poprawnie w zakresie przetwarzania ów danych muszą być zintegrowane z systemem P1. Jak widać więc, sam system pozwala nie tylko na wystawianie e-recept oraz e-skierowań, a również na przetwarzanie, często wysoko wrażliwych, danych medycznych. Jest to zdecydowanie duży krok w przyszłość w rozwoju, a także centralizacji usług medycznych, dlatego wybierając partnera do współtworzenia projektu w obszarze medycyny warto zwrócić uwagę czy posiada on doświadczenie w integracji z platformą P1. Pamiętać należy o tym, że nie każda firma IT będzie posiadać wystarczające doświadczenie pozwalające na sprawną integrację z systemem P1, P2 czy P4.

  W it-solve współpracujemy na zasadzie partnerstwa z kilkoma firmami pomagając im w integracji wytworzonych systemów z systemem P1. Na swoim koncie mamy również między innymi wytworzenie projektu Mobile Wound, który z powodzeniem został wdrożony do jednego ze śląskich szpitali, a który pozwala na ewidencjonowanie ran oparzeniowych oraz raportowanie przebiegu ich leczenia. Dzięki Mobile Wound każdy pacjent ma swoją kartę choroby, która dostępna jest dla różnych specjalistów w obrębie jednostki medycznej, co pozwala na usprawnienie służby zdrowia oraz sposobu pracy jednostek medycznych.

  Szukasz partnera do integracji z platformą P1?

   

  Zdaj się na nasze doświadczenie potwierdzone pozytywnymi opiniami od klientów i skontaktuj się z nami już dzisiaj aby porozmawiać o Twoim projekcie.

  platforma p1 i p2

  Wiktor Sobczyk

  Bezpłatna konsultacja

  Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

  Inne wpisy na blogu

  Trudno zaprzeczyć, że technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Nikogo nie dziwi już postęp, za którym ciężko nadążyć. W naturalny sposób aplikacje i dedykowane oprogramowanie stały się nie tylko udogodnieniami, ale wręcz podstawą funkcjonowania większości branż – zwłaszcza przedsiębiorstw pragnących utrzymać swoją pozycję i być silną konkurencją dla pozostałych firm z danego sektora. Bez względu na to,…
  tagi: #Biznes
  czytaj artykuł
  "Ile dzisiaj kosztuje aplikacja mobilna?" to pytanie, nad którym zastanawia się coraz więcej osób, gdyż nawet podczas pandemii rynek aplikacji mobilnych nie wykazuje oznak zatrzymania się. Wszyscy używamy różnego typu aplikacji do komunikacji, gier, stylu życia czy biznesu. Dlatego nie dziwi nikogo, że coraz więcej osób chce ponieść koszt inwestycji i stworzyć coś własnego na…
  tagi: #Biznes
  czytaj artykuł
  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć