fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Vue.js. Czym jest framework Vue.js? Zalety i minusy korzystania z Vue.js

  31
  marzec
  2021
  4 minuty czytania
  Udostępnij

  Wyszukując informacji o bibliotekach programowania spotkałeś się pewnie z Angular od Google i React od Facebook-a, ale czy słyszałeś o Vue.js? Jak się okazuje nie jest to taki nowy framework, ale nie wszyscy jeszcze o nim słyszeli. Zdobywa on jednak coraz większą popularność wśród programistów tworzących aplikacje internetowe, aplikacje mobilne i inne rodzaje oprogramowania.

  W tym wpisie poznasz zalety Vue.js oraz wyjaśnię czy warto i kiedy zdecydować się na Vue.js. Dowiesz się również do czego służy Vue.js oraz opiszę przykładowe wykorzystanie Vue.js.

  Czym jest Vuejs?

  Vue.js to biblioteka programowania JavaScript stworzona i udostępniona na licencji OpenSource w 2013 roku.

  Do czego służy Vuejs?

  Vue.js służy do budowania dynamicznych, adaptowalnych interfejsów użytkownika. Wysoka ocena w serwisie GitHub udowadnia, że jest bardzo lubiany przez niezależnych programistów.

  Zalety Vuejs

  Prostota Vue js

  Pierwszą i w sumie najważniejszą z zalet Vue.js jest jego prostota. Jest łatwy do przyswojenia przez początkujących deweloperów, dzięki czemu mając opanowane podstawy JavaScript można zacząć tworzyć proste aplikacje.

  Szybkość Vue js

  Warto mieć również na uwadze szybkość narzędzia, która wynika nie tylko z wyśmienitej optymalizacji, ale także niskiej wagi ok. 23 Kb.

  Vue js to open source

  Vue.js to oprogramowanie OpenSource, dzięki czemu każdy deweloper może rozwijać i dopasować ten framework do własnych potrzeb. Ponadto Vue.js w przeciwieństwie Angular.js i React nie należy do żadnej korporacji i jest stale rozwijany przez społeczność pasjonatów tego narzędzia.

  Dokumentacja Vuejs

  Na koniec na szczególną pochwałę zasługuje również dokumentacja Vue.js, która jest bardzo czytelna i w łatwy sposób zostały wytłumaczone poszczególne funkcje frameworka.

  Minusy korzystania z Vue.js

  Pracując z programistami zauważyłem, że wady, które wynikają z Vue.js, zależą w dużym stopniu od skomplikowania realizowanego projektu.

  Często zdarza się, że gdy zespół musi zintegrować ze sobą kilka sporych elementów i chce na przykład wykorzystać Vue.js, to w projekt może się wkraść chaos, który będzie wymagał czasu na uprzątnięcie, a to przełoży się na dodatkowy budżet, jaki inwestor będzie musiał przeznaczyć na realizację aplikacji.

  Kolejnym minusem korzystania z Vue.js, co prawda nie tak dużym jak poprzedni, jest fakt, że ma dużo mniejszy udział w rynku frameworków niż Angular i React. Często więc zdarza się, że programiści, którzy mają już kilka lat doświadczenia w tworzeniu aplikacji nie chcą zmieniać środowiska, w którym pracują.

  Minusy korzystania z Vue.js się jednak na tym nie kończą. Pomimo długiego stażu frameworka dostępnego publicznie nadal część elementów dokumentacji nie została jeszcze przetłumaczona z języka chińskiego, natomiast społeczność rozwijająca tą bibliotekę stara się, aby jak najwięcej elementów było w języku angielskim.

  Kiedy zdecydować się na Vue.js

  Podjęcie właściwej decyzji o tym, jaki framework wybrać dla swojego projektu nie jest łatwe. Kiedy zdecydować się na Vue.js? Warto rozważyć ten wybór, gdy potrzebujesz aplikacji o wysokiej wydajności. Tak jak wspomniałem w zaletach, Vue.js jest bardzo szybki i posiada niewielką wagę.

  Zastanowić się warto również na wyborem Vue.js, kiedy brakuje Ci wykwalifikowanych programistów front-end lub Twój zespół nie ma wystarczająco dużo czasu, aby poświęcić dużo czasu na nową technologię.

  Vue.js a Angular, który z nich wybrać?

  Vue.js ma swoje wady, więc warto też wiedzieć kiedy go nie wybierać. Angular.js to dobry wybór, gdy pracujesz przy dużych projektach. Świetnie sobie radzi ze złożonymi problemami, ponieważ zapewnia niezawodną skalowalność. Możesz również rozważyć Angular.js, gdy masz więcej wolnego czasu i chciałbyś rozpocząć naukę TypeScript. W ten sposób możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

  Vue.js a React?

  React zamiast Vue.js i Angular.js warto wybrać wtedy, gdy realizujesz projektu mogące zawierać komponenty wielokrotnego użytku oraz chcesz, aby frontend aplikacji był prosty i czytelny. Pamiętaj też, że dobra znajomość React.js pozwoli Ci na tworzenie aplikacji w krótkich terminach.

  Wykorzystanie Vue.js

  Przykłady w jakich miało miejsce wykorzystanie Vue.js to firmy takie jak Google, Apple, Trivago czy Nintendo. Google mógł używać Vue na swojej stronie kariery, podczas gdy Nintendo umieściło ten framework na swojej stronie internetowej. Trivago, jedna z najpopularniejszych witryn do wyszukiwania hoteli, włączyła Vue do swojego magazynu. Z drugiej strony Apple użył Vue do stworzenia swoich samouczków SwiftUI. To główne przykłady wykorzystania Vue.js natomiast nie zapomnijmy, że biblioteka ta ma już około 140 tysięcy startów w swojej 8 letniej karierze. Z naszego podwórka przykładem wykorzystania Vue.js jest aplikacja QMS, czyli system kolejkowy zaprojektowany do sterowania przepływem klientów w często odwiedzanych placówkach.

  Wierzę, że po tym artykule wiesz już kiedy wybrać odpowiedni framework w zależności od zapotrzebowania Twojego projektu. W naszym software house Vue.js jest jednym z narzędzi, na które postawiliśmy kartę i wykorzystując jego szerokie zastosowanie, tworzymy wyjątkowe realizacje dla naszych klientów od kilku lat.

  Wiktor Sobczyk

  Bezpłatna konsultacja

  Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

  Inne wpisy na blogu

  React, Angular czy Vue?
  Karol
  5 minut czytania
  30
  sierpień
  2022
  Front-endowe frameworki takie jak React, Angular czy Vue nie bez przyczyny cieszą się tak ogromną popularnością w środowisku developerów. To właśnie dzięki nim nawet zaczynający dopiero karierę programiści są w stanie szybko i sprawnie zbudować w pełni funkcjonalny front-end. W poniższym artykule omówimy najczęściej wymieniane wady i zalety wszystkich wspomnianych w tytule rozwiązań oraz spróbujemy…
  tagi: #Technologia
  czytaj artykuł
  Ogromna popularność aplikacji mobilnych związana jest przede wszystkim z tym, że zdecydowana większość osób korzysta na co dzień z telefonu komórkowego. Z perspektywy biznesowej, wszystkich użytkowników smartfonów postrzegać można w kategorii potencjalnych klientów. Mając na uwadze, iż aplikacje natywne nie współdzielą kodu pomiędzy platformami, łatwo zrozumieć można, dlaczego do tworzenia opłaca się wykorzystać technologie wieloplatformowe.…
  tagi: #Technologia
  czytaj artykuł
  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć