fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      Jak działa sztuczna inteligencja? Czym jest AI? Sztuczna inteligencja w praktyce

      10
      luty
      2020
      3 minuty czytania
      Udostępnij

      Sztuczna inteligencja w praktyce

      Od lat słyszymy, że niezwykłe innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) zmienią praktycznie każdy aspekt naszego życia. Sztuczna inteligencja jest już używana od lat i to w dziedzinach, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Siri, która analizuje to co mówimy. Pies robot, który sam podejmuje decyzje jak ma się zachować. Tesla, która nawet na krętych, górskich i co najważniejsze polskich drogach potrafi przejechać kilkanaście kilometrów bez mniejszego zająknięcia i problemu w pełni autonomicznie. Czy zastanawiałeś się, w którym kierunku rozwinie się ta technologia?

      Co to jest sztuczna inteligencja?

      Mówiąc najprościej, sztuczna inteligencja to systemy lub maszyny, które naśladują ludzką inteligencję w celu wykonywania zadań i mogą sukcesywnie usprawniać swoje działanie w oparciu o zbierane informacje. AI przyjmuje różne formy, które otaczają Cię, nawet jeśli o tym nie wiesz.

      • Pierwsza to Chatboty posługujące się sztuczną inteligencją, aby szybciej klasyfikować problemy klientów i udzielać trafniejszych odpowiedzi.
      • Druga forma to inteligentni asystenci używający AI do analizowania informacji o znaczeniu newralgicznym z dużych zbiorów danych tekstowych w celu ulepszenia planowania np. Siri.
      • Warto wspomnieć tutaj również o silnikach rekomendacji takich jak wyszukiwarka Google, które mogą dostarczać automatycznych rekomendacji dotyczących wyszukiwanych informacji.

      W sztucznej inteligencji chodzi bardziej o proces i możliwości super wspomaganego myślenia i analizy danych niż o konkretny format czy funkcję. Sztuczna inteligencja kojarzy się z funkcjonalnymi, humanoidalnymi robotami podbijającymi świat, lecz nie ma na celu zastąpienia ludzi. Tak naprawdę ma znacznie zwiększyć możliwości i efekty pracy ludzi. Oznacza to, że należy ją zaliczyć do najbardziej wartościowych zasobów przedsiębiorstwa.

      Jak działa sztuczna inteligencja (AI)?


      Człowiek nabiera nowych zdolności przez całe życie, a współcześni ludzie posiadają umiejętności, do których nie byli przygotowani przez ewolucję, np. budują sztuczną inteligencję. Mózg posiada więc ogromne możliwości adaptacji nowych zdolności. Jego odwzorowanie w postaci matematycznej lub elektronicznej daje tą samą umiejętność maszynie. Praca mózgu oparta jest na aktywności elektrycznej najdrobniejszych elementów – neuronów. Te komórki komunikują się między sobą za pomocą połączeń nazywanych synapsami. W wyniku nauki dochodzi do wzmocnienia niektórych połączeń, w skutek czego powstają obwody odpowiedzialne za poszczególne zadania.

      Bardzo podobnie działają sztuczne sieci neuronowe, na których opiera się działanie sztucznej inteligencji.

      Sztucznie inteligentny system komputerowy prognozuje lub podejmuje działania w oparciu o wzorce w istniejących danych, a następnie może uczyć się na błędach, aby zwiększyć swoją dokładność.

      Kilka faktów o sztucznej inteligencji

       

      Idea technologii AI jest starsza niż myślisz

      Najprawdopodobniej słyszałeś o Alanie Turingu - angielskim informatyku, kryptologu i matematyku, który jest uważany za ojca AI ze względu na tzw. test inteligencji maszyn Turinga, który wprowadził w 1950 roku. Niemniej jednak sama idea sztucznej inteligencji pojawiła się na długo przed tym. Wystarczy przywołać wielkie „roboty” Hefajstosa z mitologii greckiej i średniowiecznych alchemików, którzy wierzyli, że ludzki mózg można umieścić w obiekcie nieożywionym.

      Sztuczna inteligencja używa kobiecych głosów

      Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego większość interfejsów wykorzystujących AI to „kobiety”? Faktem jest, że głosy żeńskie są wyraźniejsze i mają wyższy ton niż męskie. Ułatwia to ich zrozumienie. Ale mamy też swoją teorię - specjaliści pracujący obecnie ze sztuczną inteligencją to jednak w większości mężczyźni. 😉

      Świetlana przyszłość sztucznej inteligencji w sztuce

      Najnowsze testy sztucznej inteligencji udowodniły, że ​​programy komputerowe mogą być kreatywne. Co więcej, są w stanie tworzyć arcydzieła wcale nie gorsze niż te, które wyszły spod ręki uznanych artystów. Google Deep Dream i The Next Rembrandt to tylko dwa z wielu przykładów sztucznej inteligencji, która może wytworzyć sztukę nierozróżnialną od tej tworzonej przez człowieka.

      Roboty mogą się naprawiać

      Rozwój sztucznej inteligencji umożliwił automatyczną naprawę robotów. Nie chodzi jednak o to, że rozumieją, iż są zepsute, ale mogą dowiedzieć się, że coś jest nie tak z ich wydajnością i łatwo rozwiązać problem w razie potrzeby. To ogromny krok naprzód w AI.

      Startupy związane AI przyciągają więcej inwestorów

      Inwestowanie w start-upy związane z AI w ostatnich latach wykazuje silny i szybki wzrost. Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie “gorącym” tematem, który przyciąga osoby chętne do inwestowania w sprzęt AI i aplikacje robotyczne. 

      Jakich języków programowania uczyć się, aby zacząć tworzyć sztuczną inteligencję?

      Python, a sztuczna inteligencja

      Niekwestionowanym liderem wśród języków programowania AI jest Python. Jest szeroko stosowany we wszystkich branżach i jest uwielbiany za prostotę, elastyczność i skalowalność.
      Python jest open source. Oznacza to, że umożliwia tworzenie własnych modyfikacji, które programiści uznają za konieczne. Język ten nieustannie ewoluuje, ułatwiając jego składnię, co tylko przyczynia się do jego wydajności.

      Lisp, a AI

      Lisp jest jednym z najstarszych języków programowania i wspomnę tutaj, że jest przodkiem kilku obecnych języków do programowania AI. W rzeczywistości termin sztuczna inteligencja pojawił się i został oficjalnie wprowadzony po wynalezieniu Lispa przez Johna McCarthy'ego w latach pięćdziesiątych.
      W tamtym czasie miało to fundamentalne znaczenie i wzmocniło programowanie AI jako funkcjonalne narzędzie do uczenia maszynowego. Nie jest to jednak często używany język sztucznej inteligencji, ale jest dobrym przystankiem dla wyrafinowanych miłośników, którzy lubią studiować historię programowania.

      C++ w kontekście sztucznej inteligencji

      C++ nosi tytuł „najszybszego języka programowania”, dlatego jest często używany do tworzenia gier komputerowych, aplikacji komputerowych i wyszukiwarek. Na przykład przeglądarka Google Chrome jest oparta na języku C ++.

      Ten język programowania AI jest przede wszystkim narzędziem do tworzenia złożonych produktów, takich jak oprogramowanie bankowe, systemy chmurowe i oprogramowanie dla przedsiębiorstw.

      Jeśli chodzi o programowanie AI, C ++ ma dostępne biblioteki do uczenia maszynowego i sieci neuronowych, które ułatwiają szybsze wykonywanie złożonych algorytmów. Ogólnie rzecz biorąc, wielu programistów wybiera ten język do tworzenia aplikacji wymagających wysokiej produktywności, nie tylko jeśli chodzi o projekty związane ze sztuczną inteligencją.

      Java, a AI

      Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania i tak jest również w przypadku sztucznej inteligencji.

      Jego zwolennicy odwołują się głównie do technologii Java Virtual Machine, która sprawia, że język AI jest łatwy do wdrożenia na różnych platformach. Jego istotne zalety to łatwość obsługi oraz szybkie debugowanie.

      R, a tworzenie sztucznej inteligencji

      Język R to jeden z języków programowania AI, który zyskał popularność dzięki bardzo specyficznym i dobrze wykonywanym zadaniom.

      Język R jest szczególnie dobry w przetwarzaniu dużych liczb, robi to nawet lepiej niż Python. Niedawna ankieta Kaggle mówi, że język R często jest pierwszym wyborem w przypadku oprogramowania, które wykorzystuje wiele danych statystycznych.

      Prolog, a tworzenie inteligencji maszynowej

      Ostatni na mojej liście język programowania to Prolog. Oznacza „Programowanie w logice”. Ten język programowania dla sztucznej inteligencji powstał w 1960 roku i różni się od innych języków, które są obecnie używane w programowaniu sztucznej inteligencji.

      Jak sugeruje jego nazwa, Prolog jest językiem logicznym, który różni się od „klasycznych” języków sztucznej inteligencji. Działa z kilkoma podstawowymi mechanizmami, takimi jak dopasowywanie wzorców i automatyczne cofanie. Z punktu widzenia programisty zakłada określenie reguł, faktów i celów końcowych. Nie każdy programista AI decyduje się jednak na Prolog, decydując się na naukę języków programowania AI.

      Sztuczna inteligencja w biznesie

      Sztuczna inteligencja to ogromny potencjał w optymalizowaniu procesów biznesowych firm. Wiele z nich pokazało już, że zastosowanie rozwiązania opartego o AI przyniosło dla nich wiele korzyści nie tylko tych finansowych.

      Wybór języka programowania dla sztucznej inteligencji zawsze zależy od wielu kluczowych czynników:

      • specyfiki Twojej firmy lub produktu,
      • czy jest to produkt nowy czy już istniejący,
      • jaki jest rynek,
      • kim są Twoi klienci lub użytkownicy,
      • jakie jest oczekiwane obciążenie,
      • jakie problemy próbujesz rozwiązać,
      • jakie są Twoje cele itp.

      Ponadto wiele rozwiązań nie opiera się tylko na jednej z technologii, które wymieniłem wyżej, a z kilku, które dopiero w odpowiedniej kombinacji pozwalają zaimplementować pożądaną funkcjonalność i osiągnąć wysoką wydajność.

      ► Sprawdź również nasz artykuł na temat Architektury aplikacji

      Wiktor Sobczyk

      Bezpłatna konsultacja

      Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

      Inne wpisy na blogu

      Do czego wykorzystuje się współcześnie AI w aplikacjach Flutter? Jakie pakiety, pluginy i widgety mogą przydać się przy implementacji ML do Fluttera? W jaki sposób klasyfikuje się modele uczenia maszynowego? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej. Uczenie maszynowe w aplikacjach Flutter Uczenie maszynowe ML (ang. Machine Learning) i jego elementy składowe w…
      tagi: #Technologia
      czytaj artykuł
      01
      marzec
      2023
      Flutter to jeden z najpopularniejszych frameworków do tworzenia wieloplatformowych aplikacji. Na tle pozostałych dostępnych rozwiązań Flutter wyróżnia się przede wszystkim pod kątem wszechstronności oraz wydajności. Wiele przedsiębiorstw wybrało Fluttera ze względu na to, iż pozwala on uniknąć wysokich kosztów związanych z koniecznością opracowywania i rozwijania osobnych wersji aplikacji dla każdej platformy. Dzięki szerokiej gamie narzędzi,…
      tagi: #Technologia
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć