goodfirms LOGO Created with Sketch.
5 rzeczy, które chcesz wiedzieć o AI
10
Luty
2020
Mateusz Szaliński
3 minuty czytania
Udostępnij

SIRI

 

Od lat słyszymy, że niezwykłe innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) zmienią praktycznie każdy aspekt naszego życia. Cóż... prawda jest taka, że ​​technologia sztucznej inteligencji jest już używana od lat i to w dziedzinach, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Siri i Cortana to tylko dwa przykłady, z którymi spotykamy się na co dzień.

Czym zatem jest AI? W skrócie - to symulacja ludzkiej inteligencji przez maszyny, co czyni ją jedną z najbardziej kontrowersyjnych dziedzin w informatyce. To jednak nie miejsce na dyskusję czy rozwój inteligencji maszynowej jest dobry czy zły. Dziś rzućmy okiem na kilka faktów dotyczących AI, o których być może nie wiesz.

  1. Idea technologii AI jest starsza niż myślisz

Najprawdopodobniej słyszałeś o Alanie Turingu - angielskim informatyku, kryptologu i matematyku, który jest uważany za ojca AI ze względu na tzw. test inteligencji maszyn Turinga, który wprowadził w 1950 roku. Niemniej jednak sama idea sztucznej inteligencji pojawiła się na długo przed tym. Wystarczy przywołać wielkie „roboty” Hefajstosa z mitologii greckiej i średniowiecznych alchemików, którzy wierzyli, że ludzki mózg można umieścić w obiekcie nieożywionym.

legopart2

  1. Sztuczna inteligencja używa kobiecych głosów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego większość interfejsów wykorzystujących AI to „kobiety”? Faktem jest, że głosy żeńskie są wyraźniejsze i mają wyższy ton niż męskie. Ułatwia to ich zrozumienie. Ale mamy też swoją teorię - specjaliści pracujący obecnie ze sztuczną inteligencją to jednak w większości mężczyźni. 😉

  1. Świetlana przyszłość sztucznej inteligencji w sztuce

Najnowsze testy sztucznej inteligencji udowodniły, że ​​programy komputerowe mogą być kreatywne. Co więcej, są w stanie tworzyć arcydzieła wcale nie gorsze niż te, które wyszły spod ręki uznanych artystów. Google Deep Dream i The Next Rembrandt to tylko dwa z wielu przykładów sztucznej inteligencji, która może wytworzyć sztukę nierozróżnialną od tej tworzonej przez człowieka.

  1. Roboty mogą się naprawiać

Rozwój sztucznej inteligencji umożliwił automatyczną naprawę robotów. Nie chodzi jednak o to, że rozumieją, iż są zepsute, ale mogą dowiedzieć się, że coś jest nie tak z ich wydajnością i łatwo rozwiązać problem w razie potrzeby. To ogromny krok naprzód w AI.

legosingle

  1. Startupy związane AI przyciągają więcej inwestorów

Inwestowanie w start-upy związane z AI w ostatnich latach wykazuje silny i szybki wzrost. Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie “gorącym” tematem, który przyciąga osoby chętne do inwestowania w sprzęt AI i aplikacje robotyczne. 

legoRobot

Jak widać sztuczna inteligencja jest tu i teraz i zmienia sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Czy to nam się podoba czy nie, technologia AI to nie daleka przyszłość, ale codzienność. Kto wie, może kiedyś AI stanie się tak mądra jak ludzie...

Jak możemy Ci pomóc?
Porozmawiaj z nami!Damian Sitek
Co-Founder, Developer
Wiktor Sobczyk
Co- Founder, Key Account Manager