fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    Przyszłość w IT – zawody i technologie

    23
    sierpień
    2022
    7 minut czytania
    Udostępnij

    Dołącz do IT-solve!

    Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

    Zobacz oferty
     

    IT jest bez wątpienia jedną z najszybciej rozwijających się branży, która z roku na rok przyciąga w swoim kierunku coraz większą liczbę osób. Potwierdzić to może nieustannie rosnące w skali globalnej zapotrzebowanie na specjalistów, inżynierów, programistów i developerów. Równolegle do tego stanu rzeczy przyczynia się także to, jak często i szybko powstają nowe technologie IT i nowe zawody w IT. Stanowiska takie jak DevOps Engineer, Machine Learning Specialist, RPA Developer, Data Scientist, Penetration Tester są tego doskonałym przykładem, ponieważ kilkanaście lat temu nikt o nich jeszcze nie słyszał. Czym dokładnie zajmują się specjaliści na tych stanowiskach? Jakie zawody przyszłości w branży IT sprawiają wrażenie najbardziej obiecujących? Dlaczego nowe zawody w IT rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania, a ponadto porównamy też kompetencje przyszłości w IT ze współczesnymi oczekiwaniami pracodawców.

    Zawody przyszłości w branży IT – czym zajmują się specjaliści na poszczególnych stanowiskach?

    Wszystkie wspomniane we wstępie stanowiska opisywane są często jako zawody przyszłości, ponieważ na każdym z nich trzeba umieć połączyć w odpowiedni sposób praktyczne umiejętności programowania z dosyć specyficznym zakresem wiedzy. Rozpoczynanie kariery w branży IT na tak przyszłościowych stanowiskach jest niezwykle skomplikowane, ponieważ oczekiwania wobec potencjalnych kandydatów są bardzo wysokie. Najprościej zobrazować to można przy pomocy następujących przykładów:

    - DevOps Engineer – stanowisko powstało w odpowiedzi na problemy, które pojawiały się wraz z rozpowszechnieniem się aplikacji w architekturze mikroserwisów. Kandydaci na stanowisko takie jak DevOps muszą posiadać zarówno kompetencje developerskie (np. tworzenie aplikacji, planowanie, weryfikowanie, pakowanie), jak i też operacyjne (np. wdrażanie, konfigurowanie i monitorowanie aplikacji). W praktyce wymaga to także bardzo dobrej znajomości w zakresie wykorzystywanych w danej firmie rozwiązań technologicznych (np. Docker, Kubernetes, Github itp.),

    - Machine Learning Specialist – uczenie maszynowe jest jednym z najbardziej obiecujących i interesujących trendów w branży IT. Tworzenie inteligentnych sieci neuronalnych i wzbogacanie funkcjonalności przy pomocy sztucznej inteligencji to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi muszą się zmagać specjaliści od uczenia maszynowego (ang. Machine Learning). Nowe zawody w IT tego typu wymagają doskonałej znajomości odpowiedniego języka programowania oraz przynajmniej akademickiej wiedzy z zakresu matematyki i statystyki,

    - Robotic Process Automation Developer – osoby na stanowiskach takich jak RPA Developer zajmują się przede wszystkim automatyzacją procesów biznesowych. Działania ich mają na celu zwiększenie efektywności przy jednoczesnej oszczędności czasu i zasobów finansowych. Do elementarnej wiedzy o programowaniu i kodowaniu dołożyć tu trzeba przynajmniej dobrą znajomość algorytmiki, systemów oraz procesów biznesowych,

    - Data Scientist – nowe technologie IT w postaci chmur obliczeniowych i coraz wydajniejszych komputerów umożliwiły przetwarzanie i analizowanie ogromnych zbiorów danych w postaci Big Data. Nad rzetelnością prognoz i metodologią badawczą czuwają właśnie osoby na stanowiskach takich jak Data Scientist czy Business Intelligence Developer,

    - Penetration Tester – tester penetracyjny, architekt bezpieczeństwa IT czy inżynier ds. cyberbezpieczeństwa to tylko niektóre z wielu wymagających zawodów przyszłości z branży cyberbezpieczeństwa. Wysoki próg wejścia związany jest przede wszystkim z ogromną różnorodnością wykorzystywanych technologii oraz rozwiązań, które połączyć trzeba ze specjalistyczną wiedzą z zakresu nie tylko oprogramowania, ale także i materialnego sprzętu komputerowego (ang. hardware) oraz fizycznej architektury sieci komputerowych.

    Kompetencje przyszłości w IT kontra współczesne oczekiwania pracodawców

    Zawody przyszłości w branży IT są bez wątpienia wymagające w stosunku do kandydatów, którzy zainteresowani są rozwojem kariery w takim kierunku. Mając na względzie rosnącą wciąż liczbę szeroko pojętych specjalistów z branży IT, łatwo zrozumieć można, dlaczego tak często pojawiają się nowe zawody w IT. Granice pomiędzy stanowiskami wraz z rozwojem nowych technologii IT zacierają się, co prowadzi do powstawania nisz, które w pierwszej kolejności wypełniane są przez doświadczonych w wielu dziedzinach developerów. Opublikowany w 2018 raport Deloitte wskazuje dość precyzyjnie jakie kompetencje przyszłości w IT cenione są najbardziej przez współczesnych dyrektorów. Wyróżniono tam przede wszystkim umiejętności dopasowania strategii organizacji, transformowania procesów biznesowych oraz zapewniania efektywności operacyjnej IT. Współczesne oczekiwania pracodawców są dosyć wymagające w stosunku do kandydatów, ponieważ na stanowiska juniorskie dość często potrzebne jest tzw. komercyjne doświadczenie.

    Podsumowanie

    Utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT to jeden z najbardziej wyraźnych trendów na rynku pracy. Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż wysokie oczekiwania wobec kandydatów z reguły zrównoważone są dosyć atrakcyjnymi warunkami finansowymi oraz możliwością zdalnej pracy. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju kariery developera wydaje się obecnie uczenie maszynowe. Dzięki nowym technologiom IT takim jak Deep Learning czy Machine Learning prognozowanie i zdobywanie nowej wiedzy staje się znacznie łatwiejsze. Rozwiązania tego rodzaju w połączeniu z komputerami kwantowymi umożliwiają rzetelne przetwarzanie i analizowanie niewyobrażalnie wielkich zbiorów danych.

    Inne wpisy na blogu

    Ze względu na postępującą globalnie digitalizację biznesu ścieżka rozwoju programisty rozwidla się w niemalże wszystkich kierunkach. Dobrą znajomość języków programowania wykorzystać można we wszystkich branżach do automatyzacji, optymalizacji i cyfryzacji wszelkiego rodzaju procesów biznesowych. Jak wygląda praca programisty? W jakim kierunku rozwijać może się kariera programisty? Czy warto zostać programistą? Starając się odpowiedzieć na te…
    tagi: #Kariera
    czytaj artykuł
    Poszukiwanie pracy na stanowisku frontendowego developera jest dużo łatwiejsze, jeśli zamiast lapidarnego CV można pochwalić się interesującym portfolio. Wbrew pozorom zdobyte w trakcie szkoleń, boot campów i kursów realizowanych na platformach e-learningowych certyfikaty oraz dyplomy nie są wcale tak dobrym wyznacznikiem posiadanych umiejętności, jak mogłoby się zdawać. Mając na uwadze, dlaczego nie należy oceniać książek…
    tagi: #Kariera
    czytaj artykuł
    Jak możemy Ci pomóc?
    Porozmawiaj z nami!








      Kamil
      Head of Business Development
      Kliknij, aby podejrzeć