fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    15 ścieżek rozwoju dla programistów, w których mogą rozwijać swoje umiejętności

    18
    listopad
    2022
    8 minut czytania
    Udostępnij

    Dołącz do IT-solve!

    Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

    Zobacz oferty
     

    Ze względu na postępującą globalnie digitalizację biznesu ścieżka rozwoju programisty rozwidla się w niemalże wszystkich kierunkach. Dobrą znajomość języków programowania wykorzystać można we wszystkich branżach do automatyzacji, optymalizacji i cyfryzacji wszelkiego rodzaju procesów biznesowych. Jak wygląda praca programisty? W jakim kierunku rozwijać może się kariera programisty? Czy warto zostać programistą? Starając się odpowiedzieć na te pytania, przygotowaliśmy poniżej listę 15 najbardziej przyszłościowych ścieżek rozwoju dla branży IT.

    1. Robotic Process Automation Developer

    Kariera na stanowisku takim jak RPA Developer zainteresuje z pewnością wszystkich zwolenników strategii „Work smart, not hard”. Dzięki możliwości opierania swoich rozwiązań na niewymagających specjalistycznej wiedzy platformach typu NoCode i LowCode próg wejścia jest dużo niższy niż przypadku wielu innych stanowisk. Osoby na stanowiskach takich jak RPA Developer zajmują się głównie tworzeniem software’owych robotów do automatyzacji procesów biznesowych.

    2. DevOps Developer

    Coraz częściej pojawiające się oferty pracy na stanowisko DevOps związane są w dużej mierze z nieustannie rosnącą popularnością aplikacji w architekturze mikroserwisów. Aspirujący na to stanowisko kandydaci muszą pochwalić się wieloma kompetencjami developerskimi i umiejętnościami operacyjnymi. Bardzo dobra znajomość rozwiązań takich jak Kubernetes, Docker czy Terraform jest w tym przypadku niezwykle istotna i przydatna w trakcie rozmów rekrutacyjnych.

    3. Big Data Developer

    Analizowanie i przetwarzanie dużych zbiorów danych, które pozyskać można łatwo z publicznie dostępnych zasobów lub zaimplementowanych w firmie systemów (np. CPM, EPM, ERP itp.) może nie brzmieć zbyt ciekawie, ale w praktyce tak nie jest. Pozyskiwane za pośrednictwem złożonych analiz Big Data Developerów wnioski i informacje mogą ułatwić znacznie rozwijanie biznesu w każdej branży. Stanowisko to zainteresuje z pewnością wszystkich miłośników narzędzi takich jak Excel, Power BI, Cassandra.

    4. Technical Writer

    Nieprecyzyjna dokumentacja techniczna może łatwo pogrążyć każdy projekt, nawet jeśli pracuje przy nim doskonale wykwalifikowany zespół. Na stanowisku takim jak Technical Writer odnajdą się zarówno osoby z lekkim piórem, jak i też znudzeni ciągłym pisaniem kodu programiści.

    5. Technical Recruiter

    Wiedzę i doświadczenie na stanowisku programisty wykorzystać można także na ścieżce rekrutera lub headhuntera. Zatrudnianie wykwalifikowanych specjalistów w branży IT nie jest możliwe, jeśli rekrutacją zajmuje się jedynie nietechniczny pracownik działu HR.

    6. Teacher / Trainer

    Zdobytą na stanowisku programisty wiedzę zdecydowanie opłaca się przekazać wszystkim stawiającym pierwsze kroki na tej ścieżce osobom. Dedykowane najróżniejszym specjalizacjom i ścieżkom kariery developera kursy oraz szkolenia cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Opracowane w rodzimym lub obcym języku materiały dystrybuować można łatwo na wiele różnych sposobów. Warto pamiętać też, iż indywidualne konsultacje mogą wzbudzić także zainteresowanie w środowisku szkolnym lub akademickim.

    7. Scrum Master

    Na stanowisku takim jak Scrum Master odnajdą się przede wszystkim osoby ze zdolnościami przywódczymi oraz świetnie rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Sprawne i efektywne zarządzanie zespołem Scrum jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Do głównych obszarów pracy Scrum Mastera zaliczyć można kompleksowe wspieranie zespołów deweloperskich, organizacji oraz Product Ownerów.

    8. Project Manager / Founder

    Każdy, kto gotowy jest przekuć własny lub cudzy pomysł na biznes w przynoszące zyski rozwiązanie, powinien spróbować swoich sił na stanowisku Project Managera albo Foundera. Warto mieć tu jednak na uwadze, iż w wiadomościach nie bez przyczyny usłyszeć można jedynie o odnoszących sukcesy jednorożcach. Pozostałe startupy zmagają się z niemalże tymi samymi przeciwnościami jak duże i posiadające ustatkowaną pozycję na rynku korporacje.

    9. Sales Engineer

    Pracownicy działów sprzedaży są jedną z najbardziej zdywersyfikowanych pod kątem posiadanego doświadczenia jednostek biznesowych. Doskonale odzwierciedla to niezliczona wręcz liczba zróżnicowanych pod każdym kątem strategii sprzedażowych. Z tego też powodu nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobytą wiedzę z zakresu programowania wykorzystać do podniesienia sprzedaży.

    10. Data Science Engineer

    W środowisku biznesowym osoby na stanowiskach takich jak Data Science Engineer czy Business Intelligence Developer są bardzo cenione. Opieranie decyzji biznesowych na przygotowanych rzetelnie prognozach i analizach jest dużo łatwiejsze, jeśli przygotowuje je wykwalifikowany specjalista.

    11. Quality Assurance Engineer

    Nad każdym utrzymującym się komercyjnie rozwiązaniem biznesowym powinien czuwać przynajmniej jeden specjalista z zespołu QA. Niezadowolenie użytkowników, które wynika z braku reklamowanych funkcjonalności, szybko przerodzić może się w bezpowrotnie utracone zaufanie. Pozyskiwanie nowych klientów jest niemalże niemożliwe, jeśli opublikowane online opinie są w większości negatywne.

    12. Sysadmin / Database Admin

    Na stanowiskach takich jak Sysadmin i Database Admin odnajdą się z pewnością wszystkie introwertycznie nastawione osoby. Warto podkreślić tu, iż jest to jedno z najbardziej niezależnych i samodzielnych stanowisk na naszej liście. Wiedza z zakresu programowania przydać się tu może w obszarach takich jak monitorowanie systemów, aplikacji, serwerów i baz danych.

    13. Customization Developer

    Ze względu na to, jak wiele firm opiera swój model biznesowy na mniej lub bardziej generycznym oprogramowaniu, łatwo zrozumieć można, dlaczego warto rozważyć karierę na stanowisku takim jak Customization Developer. Bardzo dobrą znajomość rozwiązań takich jak Magento, Wordpress, Power BI zdecydowanie opłaca się wykorzystać.

    14. Security Developer

    Bezpieczeństwo przetwarzanych danych to jeden z najbardziej istotnych obszarów działalności osób na stanowiskach takich jak Security Developer czy Penetration Tester. Rosnąca nieustannie aktywność cyberprzestępców sprawia, iż w niemalże każdej firmie przydać się może dedykowany sprawom bezpieczeństwa specjalista.

    15. Graphics Developer / Designer

    Generowanie komputerowych grafik (ang. CGI) i efektów specjalnych (ang. VFX) to jedna z wielu ścieżek, które zainteresować mogą nieco bardziej artystycznych programistów. Na stanowisku takim jak Graphics Developer opracowywać można zarówno mniej skomplikowane dwuwymiarowe grafiki, jak i bardziej zaawansowane trójwymiarowe modele obiektów.

    Podsumowanie

    Wbrew pozorom nie każdy programista zaczyna karierę na od tworzenia aplikacji desktopowych czy mobilnych. Z tego też powodu chcielibyśmy wyróżnić na koniec też częściej spotykane stanowiska takie jak Software Developer, Mobile Software Developer, Game Developer czy Web Developer (np. Front-end, Back-end, Full-stack).

    Inne wpisy na blogu

    19
    styczeń
    2023
    Dzięki wsparciu Google i coraz liczniejszego środowiska developerów Flutter wciąż utrzymuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych frameworków do tworzenia wieloplatformowych aplikacji mobilnych oraz webowych. Jako, że wszystkie zaprojektowane we Flutterze aplikacje bazują na Dart, w przygotowanym poniżej poradniku będziemy wielokrotnie posiłkować się fragmentami kodu w tym właśnie języku. Jak poprawić wygląd i intuicyjność aplikacji we…
    tagi: #Technologia
    czytaj artykuł
    Poszukiwanie pracy na stanowisku frontendowego developera jest dużo łatwiejsze, jeśli zamiast lapidarnego CV można pochwalić się interesującym portfolio. Wbrew pozorom zdobyte w trakcie szkoleń, boot campów i kursów realizowanych na platformach e-learningowych certyfikaty oraz dyplomy nie są wcale tak dobrym wyznacznikiem posiadanych umiejętności, jak mogłoby się zdawać. Mając na uwadze, dlaczego nie należy oceniać książek…
    tagi: #Kariera
    czytaj artykuł
    Jak możemy Ci pomóc?
    Porozmawiaj z nami!








      Kamil
      Head of Business Development
      Kliknij, aby podejrzeć