fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Programiści na polskim rynku pracy – bariery i możliwości pozyskania dobrej pracy

  25
  październik
  2022
  5 minut czytania
  Udostępnij

  Dołącz do IT-solve!

  Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

  Zobacz oferty
   

  Specjaliści IT od lat stanowią grupę najbardziej poszukiwanych przez firmy pracowników. Pracodawcy kuszą kandydatów wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy. Jak wygląda rynek IT w Polsce? Czy programista to zawód przyszłości a zapotrzebowanie na jego usługi jest nadal tak duże? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

  Zapotrzebowanie na programistów 2022

  Rynek IT w Polsce króluje pod względem liczby zatrudnień. Rekordowy w kwestii rekrutacji był przełom ubiegłego i tego roku, ale już teraz 2022 rok pokazuje, że wcale nie będzie gorszy. Zauważalny jest jeszcze bardziej dynamiczny wzrost zatrudnienia w ostatnich miesiącach. Zapotrzebowanie na programistów 2022 nabiera tempa i wygląda na to, że nie zamierza się zatrzymywać.

  Według raportu portalu No Fluff Jobs liczba ofert pracy dla specjalistów IT w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrosła o połowę w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Jednocześnie programista, jak również inni specjaliści z branży IT, to zawody, których wykonywanie nie wiąże się właściwie z żadnymi barierami. Od osób chcących pracować w tej dziedzinie wymaga się przede wszystkim wiedzy i umiejętności programistycznych. Nie ma nawet potrzeby kończenia studiów ani kursów informatycznych. To jednoznacznie wskazuje na to, czy programista to zawód przyszłości.

  Czy w Polsce brakuje programistów?

  Kilka lat temu firma badawcza Empirica przygotowała dla Komisji Europejskiej raport prognozujący zapotrzebowanie Unii Europejskiej na specjalistów z branży IT. Przedstawione wówczas prognozy mówiły, że tylko do 2020 roku w samej Unii zabraknie niemal 1 miliona programistów. Szacunki te są już nieaktualne, ale najświeższe dane są nadal niepokojące.

  Obecnie zapotrzebowanie na programistów 2022 w krajach Unii Europejskiej spadło – mówi się o około 600 tys. wakatów. Nie oznacza to jednak mniejszej liczby stanowisk w IT. Zmniejszony deficyt jest efektem kształcenia nowych roczników programistów. Więcej osób dołącza do pracy na stanowiskach w IT, ale jednocześnie liczba miejsc pracy w tej branży rośnie.

  Czy w Polsce brakuje programistów? Z całą pewnością tak – brakuje i to całkiem sporo. W Polsce może brakować nawet kilkudziesięciu tysięcy pracowników IT. Brak pracy dla programistów z pewnością im więc nie grozi. Według szacunków Polska potrzebuje minimum 8 lat na rozwiązanie problemu dotyczącego niedoboru programistów i specjalistów IT. Dopiero około 2030 roku w Polsce prawdopodobnie uda się załatać lukę związaną z niedoborem programistów, jeśli weźmiemy pod uwagę obecne tendencje rozwoju branży i pod warunkiem, że do tego czasu drastycznie nie wzrośnie zapotrzebowanie firm na polskich programistów ani polscy programiści nie wyjadą do pracy na Zachodzie.

  W takim przypadku, biorąc pod uwagę niż demograficzny skutkujący coraz mniejszą liczbą absolwentów informatyki, a także potencjalny odpływ polskich specjalistów z rodzimego rynku pracy, deficyt może się jeszcze pogłębić. Według obecnych prognoz rynek IT w Polsce do 2030 roku będzie potrzebował około 650 tys. specjalistów.

  Brak pracy dla programistów a zarobki

  Czy w Polsce brakuje programistów z powodu zarobków? Wysokie wypłaty specjalistów każą sądzić, że kwestia ta nie jest przyczyną braku programistów w naszym kraju. Zarobki specjalistów IT regularnie rosną. W najnowszej, 11. edycji Raportu Płacowego Antal można znaleźć informacje, że w 2022 roku zarobki specjalistów i menedżerów z tej branży wzrosły o 34% w porównaniu do ubiegłego roku. Obecnie średnie zarobki programistów wynoszą 18 843 zł brutto, co sprawia, że są oni – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w kraju. Są jednocześnie pracownikami najbardziej pożądanymi przez polskie i zagraniczne firmy, co z pewnością będzie wiązało się z kolejnymi dużymi podwyżkami w przyszłości.

  Czy programista to zawód przyszłości?

  Biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT, idące w parze z równie wysokimi zarobkami, z całą pewnością można odpowiedzieć twierdząco na pytanie, czy programista to zawód przyszłości. Nie tylko doświadczeni eksperci, ale i osoby początkujące nie muszą się zatem martwić o brak pracy dla programistów w nadchodzących latach.

  Inne wpisy na blogu

  Ze względu na postępującą globalnie digitalizację biznesu ścieżka rozwoju programisty rozwidla się w niemalże wszystkich kierunkach. Dobrą znajomość języków programowania wykorzystać można we wszystkich branżach do automatyzacji, optymalizacji i cyfryzacji wszelkiego rodzaju procesów biznesowych. Jak wygląda praca programisty? W jakim kierunku rozwijać może się kariera programisty? Czy warto zostać programistą? Starając się odpowiedzieć na te…
  tagi: #Kariera
  czytaj artykuł
  Poszukiwanie pracy na stanowisku frontendowego developera jest dużo łatwiejsze, jeśli zamiast lapidarnego CV można pochwalić się interesującym portfolio. Wbrew pozorom zdobyte w trakcie szkoleń, boot campów i kursów realizowanych na platformach e-learningowych certyfikaty oraz dyplomy nie są wcale tak dobrym wyznacznikiem posiadanych umiejętności, jak mogłoby się zdawać. Mając na uwadze, dlaczego nie należy oceniać książek…
  tagi: #Kariera
  czytaj artykuł
  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć