Programiści na polskim rynku pracy – bariery i możliwości pozyskania dobrej pracy
Dołącz do IT-solve!
Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!
Zobacz ofertySpecjaliści IT od lat stanowią grupę najbardziej poszukiwanych przez firmy pracowników. Pracodawcy kuszą kandydatów wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy. Jak wygląda rynek IT w Polsce? Czy programista to zawód przyszłości a zapotrzebowanie na jego usługi jest nadal tak duże? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Zapotrzebowanie na programistów 2022
Rynek IT w Polsce króluje pod względem liczby zatrudnień. Rekordowy w kwestii rekrutacji był przełom ubiegłego i tego roku, ale już teraz 2022 rok pokazuje, że wcale nie będzie gorszy. Zauważalny jest jeszcze bardziej dynamiczny wzrost zatrudnienia w ostatnich miesiącach. Zapotrzebowanie na programistów 2022 nabiera tempa i wygląda na to, że nie zamierza się zatrzymywać.
Według raportu portalu No Fluff Jobs liczba ofert pracy dla specjalistów IT w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrosła o połowę w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Jednocześnie programista, jak również inni specjaliści z branży IT, to zawody, których wykonywanie nie wiąże się właściwie z żadnymi barierami. Od osób chcących pracować w tej dziedzinie wymaga się przede wszystkim wiedzy i umiejętności programistycznych. Nie ma nawet potrzeby kończenia studiów ani kursów informatycznych. To jednoznacznie wskazuje na to, czy programista to zawód przyszłości.
Czy w Polsce brakuje programistów?
Kilka lat temu firma badawcza Empirica przygotowała dla Komisji Europejskiej raport prognozujący zapotrzebowanie Unii Europejskiej na specjalistów z branży IT. Przedstawione wówczas prognozy mówiły, że tylko do 2020 roku w samej Unii zabraknie niemal 1 miliona programistów. Szacunki te są już nieaktualne, ale najświeższe dane są nadal niepokojące.
Obecnie zapotrzebowanie na programistów 2022 w krajach Unii Europejskiej spadło – mówi się o około 600 tys. wakatów. Nie oznacza to jednak mniejszej liczby stanowisk w IT. Zmniejszony deficyt jest efektem kształcenia nowych roczników programistów. Więcej osób dołącza do pracy na stanowiskach w IT, ale jednocześnie liczba miejsc pracy w tej branży rośnie.
Czy w Polsce brakuje programistów? Z całą pewnością tak – brakuje i to całkiem sporo. W Polsce może brakować nawet kilkudziesięciu tysięcy pracowników IT. Brak pracy dla programistów z pewnością im więc nie grozi. Według szacunków Polska potrzebuje minimum 8 lat na rozwiązanie problemu dotyczącego niedoboru programistów i specjalistów IT. Dopiero około 2030 roku w Polsce prawdopodobnie uda się załatać lukę związaną z niedoborem programistów, jeśli weźmiemy pod uwagę obecne tendencje rozwoju branży i pod warunkiem, że do tego czasu drastycznie nie wzrośnie zapotrzebowanie firm na polskich programistów ani polscy programiści nie wyjadą do pracy na Zachodzie.
W takim przypadku, biorąc pod uwagę niż demograficzny skutkujący coraz mniejszą liczbą absolwentów informatyki, a także potencjalny odpływ polskich specjalistów z rodzimego rynku pracy, deficyt może się jeszcze pogłębić. Według obecnych prognoz rynek IT w Polsce do 2030 roku będzie potrzebował około 650 tys. specjalistów.
Brak pracy dla programistów a zarobki
Czy w Polsce brakuje programistów z powodu zarobków? Wysokie wypłaty specjalistów każą sądzić, że kwestia ta nie jest przyczyną braku programistów w naszym kraju. Zarobki specjalistów IT regularnie rosną. W najnowszej, 11. edycji Raportu Płacowego Antal można znaleźć informacje, że w 2022 roku zarobki specjalistów i menedżerów z tej branży wzrosły o 34% w porównaniu do ubiegłego roku. Obecnie średnie zarobki programistów wynoszą 18 843 zł brutto, co sprawia, że są oni – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w kraju. Są jednocześnie pracownikami najbardziej pożądanymi przez polskie i zagraniczne firmy, co z pewnością będzie wiązało się z kolejnymi dużymi podwyżkami w przyszłości.
Czy programista to zawód przyszłości?
Biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT, idące w parze z równie wysokimi zarobkami, z całą pewnością można odpowiedzieć twierdząco na pytanie, czy programista to zawód przyszłości. Nie tylko doświadczeni eksperci, ale i osoby początkujące nie muszą się zatem martwić o brak pracy dla programistów w nadchodzących latach.