fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      3 rodzaje projektów, które możesz wykonać, aby stać się lepszym specjalistą front-endu

      18
      listopad
      2022
      6 minut czytania
      Udostępnij

      Dołącz do IT-solve!

      Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

      Zobacz oferty
       

      Poszukiwanie pracy na stanowisku frontendowego developera jest dużo łatwiejsze, jeśli zamiast lapidarnego CV można pochwalić się interesującym portfolio. Wbrew pozorom zdobyte w trakcie szkoleń, boot campów i kursów realizowanych na platformach e-learningowych certyfikaty oraz dyplomy nie są wcale tak dobrym wyznacznikiem posiadanych umiejętności, jak mogłoby się zdawać. Mając na uwadze, dlaczego nie należy oceniać książek po okładce, łatwo zrozumieć można przewagę, jaką przy rekrutacji jest w stanie zapewnić profesjonalne frontendowe portfolio. W jaki sposób można je stworzyć bez komercyjnego doświadczenia projektowego? Jakie projekty warto zaprezentować w swoim portfolio? Dlaczego opłaca się zaprogramować własną wersję znanych globalnie serwisów, aplikacji, narzędzi i platform? W poniższym zestawieniu zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie te pytania wraz z przemyślanymi inspiracjami projektowymi dla stawiających pierwsze kroki frontendowych developerów.

      Jakie rodzaje projektów warto przedstawić w profesjonalnym portfolio programisty?

      Brak komercyjnego doświadczenia w realizacji projektów IT nie powinien w żaden sposób hamować procesów twórczych. Przygotowana poniżej lista przykładowych projektów to świetne źródło inspiracji dla każdego początkującego frontendowego developera. Należy podkreślić tu, iż niezależnie od rodzaju i skali realizowanego projektu w trakcie prac zdobywa się zarówno cenną wiedzę, jak i też praktyczne umiejętności. 

      1. Funkcjonalne aplikacje użytkowe (np. kalkulator, odtwarzacz MP3, biblioteka multimedialna)

      Tworzenie prostych aplikacji i rozbudowywanie ich wraz z rozwojem wiedzy to jeden ze stałych elementów niemalże każdego kursu i szkolenia. Narzędzia takie jak kalkulatory czy odtwarzacze MP3 zaliczyć można bez wątpienia do kategorii najczęściej spotykanych projektów. Przed wprowadzeniem prostej aplikacji użytkowej do portfolio dobrze jest poświecić chwilę na optymalizację i refaktoryzację kodu. Potencjalne błędy lub niedociągnięcia można wybaczyć początkującym, jeśli podejmują się skomplikowanych i ambitnych projektów, ale przy prostych narzędziach lepiej podkreślić wysoką jakość w pełni poprawnego kodu.

      2. Nowoczesne aplikacje webowe (np. blog, dashboard albo front end portfolio)

      Dostępne z poziomu każdej przeglądarki internetowej wirtualne portfolio developerskie to świetny sposób na przyciągniecie uwagi potencjalnych pracodawców. Zrealizowane do tej pory projekty można tam łatwo i przystępnie zaprezentować w formie case study lub w pełni funkcjonalnych aplikacji webowych. Realizując projekt w formie strony internetowej lub aplikacji wykorzystać trzeba będzie nie tylko JavaScript, ale także HTML i CSS. Z perspektywy technologicznego stosu (ang. Stack) przydać się mogą tu frameworki takie jak Angular, Next, Node, React, Vue czy Tailwind CSS.

      3. Klony znanych gier, portali, aplikacji oraz serwisów

      Wzorowane na znanych globalnie rozwiązaniach projekty to doskonały dodatek do frontendowego portfolio. Własna wersja platform takich jak YouTube, Amazon, Zoom, Trello, Spotify, Twitter czy Wikipedia wydawać się może mało oryginalna, ale w praktyce da się tu łatwo zabłysnąć (np. poprzez dodawanie własnych funkcjonalności i usprawnień). Warto zwrócić uwagę, iż bazowanie na znanych globalnie rozwiązaniach wynika przede wszystkim z tego, iż są one dużo bardziej przystępne i zrozumiałe dla szerszej publiki. Z grą taką jak Snake, Pong, Flappy Bird czy Space Invader poradzi sobie każdy, ale przy bardziej ambitnych projektach grono odbiorców zawęża się drastycznie.

      Podsumowanie

      W kwestii takiej, jak przykładowe projekty front end developera, zdecydowanie bardziej opłaca się postawić na jakość, niż ilość. Zbyt duża liczba projektów, które nie są zbyt zróżnicowane pod kątem wykorzystywanych w stosie technologii to problem, z jakim często zmagają się początkujący frontendowi developerzy. W profesjonalnym portfolio programisty można jednocześnie zaprezentować swoją kreatywność, wiedzę, umiejętność rozwiązywania nieszablonowych problemów, jak i też znajomość trendów czy przyjętych nieformalnie w branży IT konwencji (np. Clean Code).

      Inne wpisy na blogu

      14
      grudzień
      2022
      Większość komercyjnych aplikacji webowych opiera lwią część swojej funkcjonalności i popularności na danych, które fetchowane są automatycznie za pośrednictwem zamkniętych albo odpłatnych API. Dzięki udostępnionym publicznie interfejsom API takim jak darmowe API czy otwarte API każdy początkujący developer może łatwo nauczyć się jak pobierać dane API. Bezpłatne API posiadają z reguły ograniczenie w postaci maksymalnej…
      tagi: #Technologia
      czytaj artykuł
      Ze względu na postępującą globalnie digitalizację biznesu ścieżka rozwoju programisty rozwidla się w niemalże wszystkich kierunkach. Dobrą znajomość języków programowania wykorzystać można we wszystkich branżach do automatyzacji, optymalizacji i cyfryzacji wszelkiego rodzaju procesów biznesowych. Jak wygląda praca programisty? W jakim kierunku rozwijać może się kariera programisty? Czy warto zostać programistą? Starając się odpowiedzieć na te…
      tagi: #Kariera
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć