fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  10 API, które powinieneś znać jako developer

  14
  grudzień
  2022
  5 minut czytania
  Udostępnij

  Większość komercyjnych aplikacji webowych opiera lwią część swojej funkcjonalności i popularności na danych, które fetchowane są automatycznie za pośrednictwem zamkniętych albo odpłatnych API. Dzięki udostępnionym publicznie interfejsom API takim jak darmowe API czy otwarte API każdy początkujący developer może łatwo nauczyć się jak pobierać dane API. Bezpłatne API posiadają z reguły ograniczenie w postaci maksymalnej liczby zapytań (np. 4 na sekundę, 2000 dziennie itp.), ale warto podkreślić tu, iż przy niekomercyjnych projektach nie powinno to stanowić problemu. Poniższą listę 10 bezpłatnych API przygotowaliśmy z myślą o szukających inspiracji projektowych developerach.

  Open Weather

  Darmowe API Open Weather pozwala na pobieranie map, prognoz i danych dotyczące aktualnych warunków atmosferycznych (np. temperatura, opady, ciśnienie powietrza, poziom zanieczyszczenia itd.) dla dowolnego regionu czy miasta. W bezpłatnym wariancie można wysyłać maksymalnie milion zapytań miesięcznie z dodatkowym ograniczaniem 60 zapytań na minutę.

  GIPHY

  W każdej aplikacji, która nie wywołuje zbyt często uśmiechu na twarzach użytkowników przydać się może GIPHY. Za pomocą GIFów można wyrazić lub przedstawić niemalże każdą koncepcję (np. instrukcje, podpowiedzi, żarty, case study, wizualizacje zbiorów danych itp.).

  {JSON}Placeholder

  Budowanie aplikacji webowych jest dużo łatwiejsze, jeśli w trakcie pisania kodu nie trzeba tracić czasu na wymyślanie fikcyjnych danych na potrzeby testów. Dzięki {JSON} Placeholder API każdą tabelę da się tymczasowo zapełnić przypadkowymi danymi.

  SWAPI (Star Wars API)

  Uniwersum gwiezdnych wojen jest jednym z najbardziej znanych i lubianych światów z gatunku Science Fiction. Ze względu na to, jak wiele filmów, seriali, gier, komiksów i książek bazuje na twórczości Georga Lucasa, SWAPI udostępnia szczegółowe dane dotyczące pojawiających się tam planet, statków i postaci. W praktyce wykorzystać je można np. do stworzenia aplikacji webowej w postaci quizu opartego na modelu znanym z teleturnieju Milionerzy.

  PokéAPI

  Każdego miłośnika kultowej marki Pokémon z pewnością zainteresuje baza PokéAPI, ponieważ znaleźć w niej można dane dotyczące wszystkich pokemonów (np. zdjęcia, ewolucje, gatunki, ruchy, generacje, miejsca występowania itp.).

  Dog.ceo API

  Za pośrednictwem API pobierać można nie tylko dane tekstowe, ale także i zdjęcia. Dog API w odpowiedzi na zapytania zawierające rasę bądź typ zwraca fotografie różnych psów danego gatunku. Dane tego typu przydać się mogą choćby przy projektach opartych na uczeniu maszynowym (np. sieci GAN).

  Words API

  Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, ile definicji można powiązać z jednym słowem, to w przypadku anglojęzycznych terminów warto weryfikować to przy pomocy Words API. W bazie tej znaleźć można m.in. słownikowe definicje, kategorie słowne i synonimy.

  IGDB API

  Otwarte API IGDB dostępne jest bezpłatnie dla wszystkich użytkowników platformy Twitch. Warto zwrócić tu uwagę, iż jest to największa baza informacji dotyczących gier na wszystkich platformach (zawiera dane ponad 200 000 unikatowych tytułów).

  Breaking Bad API

  API Breaking Bad bez wątpienia przyciągnie zainteresowanie wszystkich fanów seriali Vince'a Gilligana. Baza Breaking Bad zawiera informacje dotyczące 62 postaci, 102 odcinków, 70 cytatów i 271 aktów zgonu.

  NASA API

  Jeśli chcieliście kiedyś samodzielnie przeanalizować kosmiczne dane zebrane przez amerykańską agencję NASA, to zajrzyjcie koniecznie do zakładki API na ich stronie. W przeciwieństwie do większości pozostałych API na naszej liście API NASA zalicza się do kategorii zamkniętych, ale nadal bezpłatnych. Klucz uwierzytelniający wygenerować można za darmo po przesłaniu za pośrednictwem formularza na stronie NASA imienia, nazwiska oraz adresu e-mail.

  Podsumowanie

  Rekrutacja w IT przebiega znacznie sprawniej, jeśli portfolio wyróżnia się na tle pozostałych. Wykorzystujący fetchowanie zewnętrznych danych API projekt to świetny sposób na podkreślenie swoich kompetencji w zakresie integracji systemów. Mając na uwadze, jak wiele czasu oszczędzić można dzięki pobieranym za pośrednictwem API danym, łatwo zrozumieć można, dlaczego rozwiązanie to jest tak popularne. Warto zaznaczyć tu jednak, iż portfolio nie powinno się składać tylko z aplikacji webowych, które są w zasadzie przeglądarką do baz danych. Zaoszczędzony na wdrożeniu gotowego rozwiązania (tj. integracji z zewnętrznym API) czas zdecydowanie bardziej opłaca się przeznaczyć na opracowanie unikatowych funkcjonalności i usprawnień.

  Wiktor Sobczyk

  Bezpłatna konsultacja

  Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

  Inne wpisy na blogu

  Ze względu na postępującą globalnie digitalizację biznesu ścieżka rozwoju programisty rozwidla się w niemalże wszystkich kierunkach. Dobrą znajomość języków programowania wykorzystać można we wszystkich branżach do automatyzacji, optymalizacji i cyfryzacji wszelkiego rodzaju procesów biznesowych. Jak wygląda praca programisty? W jakim kierunku rozwijać może się kariera programisty? Czy warto zostać programistą? Starając się odpowiedzieć na te…
  tagi: #Kariera
  czytaj artykuł
  Poszukiwanie pracy na stanowisku frontendowego developera jest dużo łatwiejsze, jeśli zamiast lapidarnego CV można pochwalić się interesującym portfolio. Wbrew pozorom zdobyte w trakcie szkoleń, boot campów i kursów realizowanych na platformach e-learningowych certyfikaty oraz dyplomy nie są wcale tak dobrym wyznacznikiem posiadanych umiejętności, jak mogłoby się zdawać. Mając na uwadze, dlaczego nie należy oceniać książek…
  tagi: #Kariera
  czytaj artykuł
  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć