fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Umowa Fix, a umowa time& material – jaki model współpracy wybrać?

  05
  listopad
  2020
  4 minuty czytania
  Udostępnij

  Umowa fix, a time &material

  Obecnie na rynku IT dostępne są dwa najbardziej popularne modele rozliczeń za projekt:

  • Fixed price- czyli rozliczenie z firmą programistyczną po cenie z góry ustalonej za wykonanie części lub całości zlecenia
  • Time & material- czyli rozliczenie z software house według liczby faktycznie przepracowanych godzin i wykorzystanego materiału

  Aby doszło do współpracy zarówno dostawca jak i zamawiający muszą ustalić idealny consensus, który będzie dobrym rozwiązaniem dla obydwu stron. Zazwyczaj klient obawia się umowy na time& material, ponieważ od czasów starożytnych nauczeni jesteśmy płacić z góry określoną cenę za wykonaną pracę, więc dlaczego klient miałby płacić za przepracowany faktycznie czas? Programista przecież może do raportu godzinowego wpisać dowolną liczbę godzin. Z punktu widzenia software house sprawa nie jest taka oczywista- oprogramowanie dedykowane najczęściej nie jest zamkniętym produktem- to nie samochód czy komputer, a system, który w każdej chwili może się zmieniać, być aktualizowany czy rozwijany. W trakcie trwania współpracy klientom często zdarza się zmieniać wstępne założenia, a czasami nawet główne funkcjonalności rozwijanej aplikacji.

  Poszukujesz partnera do wykonania aplikacji: zadzwoń do nas i porozmawiajmy o możliwych rozwiązaniach.

  W dzisiejszym artykule pokażemy Wam plus i minusy każdego typu rozliczenia, a także postaramy się doradzić w jakich sytuacjach korzystniej będzie wybrać określony model współpracy.

  Kontrakt Fixed Price 

  umowa współpracy z software house
  Kontrakt time & material 

  rozliczenie fixed price

  Dobrze, znamy więc już plusy oraz minusy proponowanych rozwiązań, natomiast klient często sam nie posiada wiedzy, które podejście będzie bardziej efektywne w przypadku jego projektu. Co jest istotne, każdy projekt należy rozpatrywać indywidualnie.

  umowa time& material

  Na czym właściwie polega time& material?

  Jest to typ umowy, który jest wyjątkowo elastyczny przy pracy z softwarehouse-em, ponieważ dopuszcza wdrażanie zmian podczas trwania umowy. Jest to typ umowy, który określa wysokości zapłaty za wykonane prace w  stosunku do czasu jej trwania oraz wartości wykorzystanych narzędzi. Zleceniobiorca w tym modelu jest na bieżąco ( najczęściej w 2 tygodniowych iteracjach) informowany o postępach- otrzymuje szczegółowy raport mówiący o wykonanych pracach. Dzięki temu ma możliwość weryfikacji stanu projektu i wprowadzania ewentualnych zmian. Niepodważalnym atutem tego modelu jest oszczędność, ponieważ klient płaci zawsze za faktyczną pracę- kierownika projektu, analityka oraz programisty, bez doliczanych kosztów ryzyka.

  W jakim typie projektów sprawdzi się rozliczenie time & material?

  Wybór tego typu rozliczenia jest rekomendowany dla klientów, którzy mają ogólną wizję produktu końcowego, jednak trudno jest im sprecyzować pełen zakres prac oraz harmonogram. Klient w tym modelu współpracy określa podstawowe funkcjonalności projektu, natomiast szczegóły funkcjonalności są dopracowywane podczas kolejnych iteracji prac programistycznych. Time & material wykorzystywany jest również w projektach dla których trudno sprecyzować ich całkowitą wielkość, a także w tych gdzie zleceniodawca ma świadomość, że wymagania mogą zmieniać się w czasie cyklu wytwarzania projektu- np. jest wielu interesariuszy., którzy mają wpływ na projekt.

  umowa fix

  W jakich projektach Fixed price sprawdzi się najlepiej?

  Jest to opcja dla wszystkich projektów, których wartość da się oszacować jeszcze przed rozpoczęciem prac- musi to być dobrze przemyślany projekt, który posiada gruntownie przygotowaną specyfikację, która uwzględnia jej realny czas wykonania, dokładny harmonogram oraz zakres prac. Klient nie musi również w tym modelu stale monitorować projektu- jest on rozliczony po przedstawieniu całości projektu. Rozliczenie fixed price najlepiej stosować do małych projektów, gdzie ryzyko niezgodności z oczekiwaniami klienta jest małe. W przypadu większych projektów należy pamiętać, że wybierając fixed price przygotowanie specyfikacji początkowej może na początku stanowić duży koszt wejściowy na starcie- scenariusze użycia, makiety funkcjonalne czy struktura bazy danych- to komponenty, które są konieczne aby bezpiecznie określić całość zakresu projektu.

  Fixed price jest droższy- z czego to wynika?

  Każdy software house bez względy jak transparentny będzie projekt musi w kosztach umowy fixed price uwzględnić pewien zapas w kosztach na wypadek nieprzewidywanych komplikacji, które mogą wystąpić podczas realizacji projektu. Sumarycznie ustalona kwota będzie asekuracyjnie powiększona, niż wycena w modelu time & material. Trudność wprowadzenia modyfikacji do projektu rozliczanego fixed price polega na tym, że aby zmienić zakres prac w trakcie trwania umowy należy zmodyfikować specyfikację wymagań, a tym samym ponownie oszacować nanoszone zmiany. Wydaje się zatem, że fixed price to model nie opłacalny, jednak takie określenie będzie trafne jedynie w przypadku klientów, którzy nieprzemyślanie wybiorą takie rozliczenie, bez pewności, że mają jasno sprecyzowane i udokumentowane wymagania jak ma wyglądać finalny produkt.

  Podsumowując:

  fixed price vs time&material

   

  Co zrobić gdy klient nie jest pewien jaki model współpracy wybrać?

   

  Częsty rozwiązaniem jest zastosowanie obu opcji rozliczenia aby dać klientowi możliwość sprawdzenia jakości współpracy, jeżeli dopiero zaczyna współpracę z firmą programistyczną, a kolejno po etapie MVP przejść na model Time& material. Decydując się na współpracę ze software house w celu wytworzeniu dedykowanego oprogramowania należy przeanalizować wielkość projektu, jego oczekiwany kształt oraz nakład pracy wymagany do jego osiągnięcia. Dobrze podjęta decyzja uchroni klienta od przepłacenia za otrzymaną usługę bez rezygnacji z wysokiej jakości.

  Poszukujesz wykonawcy do aplikacji mobilnej lub aplikacji internetowej? Skontaktuj się z nami już dzisiaj- oszacujemy wielkość Twojego projektu i doradzimy najlepszy typ podejścia oraz rozliczenia.

  Wiktor Sobczyk

  Bezpłatna konsultacja

  Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

  Inne wpisy na blogu

  Outsourcing rozwoju oprogramowania może być poważnym bólem głowy dla firmy. Klienci są obciążeni trudną decyzją, z kim współpracować. Kiedy w grę wchodzi Twoja wizja biznesowa- nie mówiąc już o czasie i zasobach- musisz mądrze wybrać.   Ale nie wszystkie firmy deweloperskie są równe. Jak poruszać się po morzu deweloperów, kiedy wszyscy zdają się obiecywać to samo?…
  tagi: #Biznes
  czytaj artykuł
  07
  lipiec
  2021
  „Dzień dobry, chciałbym stworzyć system - aplikację mobilną lub aplikację webową, która będzie prostym konfiguratorem ofert. Ile to może kosztować i jakim czasie możecie mi taki system wytworzyć?”   Wiesz, że potrzebujesz dwóch rzeczy: systemu i budżetu. Znalazłeś w Google software house i zwracasz się do niego z zapytaniem ofertowym. W dzisiejszym artykule odpowiemy Ci…
  tagi: #Biznes
  czytaj artykuł
  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć