fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      Tablica Kanban w procesie tworzenia oprogramowania

      29
      kwiecień
      2020
      4 minuty czytania
      Udostępnij

      Tworzenie oprogramowania to skomplikowany i pracochłonny proces. Aby go usprawnić, w codziennej pracy wykorzystujemy metodę Kanban.

      tablice kanban

       

      Czym jest Kanban?

      Kanban to wizualna metoda agile’owa. Pomaga poprawić przepływ pracy w czasie rzeczywistym i wykonać więcej pracy w zespole. Kanban w języku japońskim oznacza szyld, tabliczkę informacyjną.

      Początki Kanban - Automotive Origins

      co to jest kanban

      Proces Kanban został pierwotnie opracowany przez producenta samochodów Toyota w latach 40. XX wieku. Zainspirowany oszczędnymi metodami stosowanymi przez supermarkety - w których sklep spożywczy zamawiał więcej towaru, gdy był już prawie wyprzedany - zespół Toyoty przerobił swoją koncepcję produkcji samochodów. Dopasowując zapasy do popytu, system Kanban pomógł im osiągnąć wyższą jakość i wydajność. W rzeczywistości Toyocie niemal udało się wyprzedzić cały amerykański przemysł motoryzacyjny, nim firmy te nie przyjęły identycznych zasad. Dziś Kanban używany jest przez zespoły na całym świecie i w różnych branżach. Metoda ta pozwala wykonać więcej pracy w krótszym czasie, z naciskiem na wartość dla klienta.

      Kanban i tworzenie oprogramowania  

      Kanban został powszechnie przyjęty przez wiele zespołów programistycznych. Sukces wynika częściowo z tablicy Kanban, która sprawia, że skądinąd abstrakcyjny, niewidoczny momentami proces tworzenia oprogramowania staje się wizualny i zrozumiały dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Narzędzie to znalazło też wielu zwolenników wśród zespołów nie pracujących stacjonarnie. Korzystanie z narzędzi do zarządzania projektami, których podstawą jest tablica Kanban, okazało się tu sporym ułatwieniem.

      tworzenie oprogramowania proces

      4 zasady Kanbana

      Metodologia Kanban opiera się na czterech kluczowych zasadach.

      Zasada nr 1 - Wizualizacja przepływu pracy

      Mówi się, że jeden obraz jest wart tysiąc słów. Gdy postęp prac developerskich staje się wizualny, poprawiasz komunikację, współpracę i rozwiązywalność problemów.

      Zasada nr 2 - Ogranicz prace w toku

      Wykonuj mniej zadań jednocześnie, aby zrobić więcej. Zamiast dążyć do maksymalizacji optymalizacji zasobów, skup się na zapewnieniu maksymalnej wartości, którą dostarcza zespół.

      Zasada nr 3 - Skoncentruj się na przepływie

      Nie zaczynaj nowej pracy, dopóki coś nie zostanie ukończone. Skup się na usprawnieniu procesu wytwarzania funkcjonalności, wydziel etapy, które odpowiadają specyfice procesu mającego miejsce w Twojej firmie.

      Zasada nr 4 - Ciągłe doskonalenie

      Nie ma rzeczy doskonałych. Szukaj sposobów na ulepszenie. Zidentyfikuj źródła problemów, które wpływają na marnowanie zasobów czasu i pieniędzy w procesie tworzenia oprogramowania.

      Dlaczego warto korzystać z Kanban w tworzeniu oprogramowania?

      Zespoły developerskie używają Kanbana, ponieważ zapewnia on prostą wizualną metodę poprawy produktywności, zmniejszenia kosztów ogólnych rozwoju i skrócenia czasu potrzebnego na tworzenie oprogramowania.

      Kanban jest łatwy w użyciu. W porównaniu z innymi metodami, takimi jak scrum, Kanban jest łatwiejszy do przyswojenia przez osoby nieznające zwinnych metod pracy. Nie ma zdefiniowanych ról ani artefaktów. Na początek potrzebujesz jedynie planszy i kilku kart. Zacznij od wizualizacji procesu, który już masz. Reszta to kwestia udoskonaleń. 

      Kanban usprawnia pracę zespołową. Tablica Kanban jest narzędziem wspólnym dla całego zespołu. Ponieważ jest wizualny, każdy członek zespołu może zauważyć niedociągnięcia lub pola do poprawy. 

      Kanban jest elastyczny względem nowych potrzeb. Dzięki Kanban zmiany mogą być szybkie i łatwiejsze dla organizacji. Kiedy potrzeby biznesowe się zmieniają, i Ty możesz szybko zmieniać, dostosowywać i wdrażać się do nowych realiów. 

      Kanban zmniejsza koszty ogólne. Koncentrując się na dostarczaniu na czas i optymalizując przepustowość przy użyciu istniejących zasobów, Kanban pomaga zmniejszyć niepotrzebne koszty ogólne. 

      Kanban poprawia wydajność. Kanban koncentruje się na ciągłej dostawie. Poprzez zmniejszanie skutków wąskich gardeł i stałe poszukiwanie ulepszeń, Kanban pomaga zespołom w zwiększeniu produktywności. 

      Tablica Kanban - Wizualizacja kroków procesu a tworzenie oprogramowania

      Praca zespołowa koncentruje się na tablicy Kanban - fizycznej (na ścianie) lub wirtualnej (w oprogramowaniu). Głównym celem jest stworzenie wspólnie rozumianego przepływu wartości. Ale tablica nie tylko wizualizuje kroki przepływu pracy - podkreśla także, gdzie w twoich procesach karty się kumulują i stają się wąskimi gardłami. 

      Karty Kanban - do wizualizacji przedmiotów roboczych

      Każdy przedmiot pracy podejmowany przez zespół jest wizualizowany jako osobna karta umieszczona na tablicy Kanban. Głównym celem karty jest umożliwienie członkom zespołu śledzenia, gdy porusza się ona w trakcie pracy. 

      Każda karta Kanban zawiera krytyczne informacje na temat przedmiotu pracy, który reprezentuje, np:

      Kto: Członek (członkowie) zespołu odpowiedzialni za zadanie.

      Co: Krótki opis pracy (zazwyczaj Kryteria akceptacji są osobnym atrybutem w szczegółach karty).

      Kiedy: Estymacja czasu potrzebnego na realizację.

      Zależności: Informacja, od których innych elementów zależy ta karta (jeśli istnieją - im mniej zależności, tym lepiej).

      Załączniki: Narzędzia online często obsługują obrazy i inne załączniki z wszelkimi potrzebnymi dodatkowymi informacjami.

      Tworzenie oprogramowania z Kanban - 5 porad dotyczących optymalizacji przepływu pracy

      Zacznij od prawej strony

      Co możesz dziś osiągnąć? W przeciwieństwie do tego, jak przyzwyczailiśmy się czytać, tablicę Kanban przeglądamy od prawej do lewej. Jest tak, ponieważ bardziej wartościowe jest ukończenie pracy niż rozpoczęcie pracy. Po zamknięciu danego zadania, uświadamiamy sobie jego wartość. Najpierw sprawdzamy, czy coś można dostarczyć, a następnie, czy sytuacja pozwala na przesunięcie karty, czy mamy zasoby i czas, aby karty zaczęły przemieszczać się do prawej strony.

      Limit Work-in-Progress (WIP) - Ogranicz prace w toku

      Wąskie gardła są złe! Niestety zdarzają się, gdy pracujemy na zbyt wielu zadaniach jednocześnie. W Kanbanie, zamiast patrzeć na wąskie gardło jako problem zasobów lokalnych, obserwujemy je z perspektywy globalnego przepływu. Stosując limity pracy w toku, skutecznie nimi zarządzamy. Porównaj przepływ pracy z zatłoczoną autostradą – o wiele tańsze jest tworzenie płynnego przepływu samochodów niż budowanie większej liczby pasów ruchu. Rozpocznij nakładanie limitów pracy w toku na kolumny zawierające najwięcej kart i zobacz, jak wpływa to na tworzenie oprogramowania.

      Zmierz przepustowość, czas realizacji i czasy cyklu

      Jedną z zalet Kanban jest to, że może pomóc Ci skoncentrować się na pracy i wykonać więcej zadań w tym samym czasie. Dobre narzędzie Kanban pomoże ci to zmierzyć. Chcesz wiedzieć, ile pracy wykonujesz w danym okresie? Zacznij mierzyć swoją przepustowość, całkowitą liczbę ukończonych elementów, czas przejścia, czas całego cyklu do momentu dostarczenia.

      Wyjdź poza utarte kroki „Nowe”, „W trakcie” i „Zrobione”

      Zaczynając pracę z Kanban często używamy ogólnych kolumn na swojej tablicy: nowe, w trakcie, zrobione. Prawdziwa tablica Kanban określa jednak, jakie kroki faktycznie zwiększają wartość procesu.  Oderwij się więc od tak elementarnego określenia procesu. Specyfika branży, zespół, ludzie i ich umiejętności sprawiają, że proces i potrzeby jego opisu mogą być różne. 

      Udoskonalaj przepływ pracy

      Jeśli Twój zespół dopiero zaczyna korzystać z Kanban, zorganizuj warsztaty, w których zmapujesz każdy etap istniejącego przepływu pracy w Twojej organizacji. Następnie określ, które kroki faktycznie dodają wartości. Wiedz, że wykonując to ćwiczenie i tworząc tablicę, zrobiłeś pierwszy krok do sukcesu Kanban! W końcu łatwiej będzie przekonać zespół, aby używał tablicy jako źródła prawdy w swoich zadaniach.

      metoda kanban

      Podsumowanie

      Kanban to prosta metoda pomagająca monitorować tworzenie oprogramowania i klucz do sukcesu w Twojej pracy. Po prostu zacznij i ucz się przez działanie! Dzięki widoczności oferowanej przez tablicę Kanban, wkrótce odkryjesz efektywność, którą Ty i Twój zespół jesteście w stanie osiągnąć poprzez doskonalenie swojej pracy i całego procesu.

       

      ► Jeżeli poszukujesz doświadczonego zespołu programistów do tworzenia oprogramowania - skontaktuj się z nami!

      Wiktor Sobczyk

      Bezpłatna konsultacja

      Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

      Inne wpisy na blogu

      03
      kwiecień
      2020
        Zarządzanie projektami ma na celu organizację i optymalizację procesów tworzenia oprogramowania. Jest przydatne przy tworzeniu aplikacji mobilnych, webowych jak każdego innego projektu IT. W przeszłości wiele firm IT nie zdawało sobie sprawy jak duże znaczenie ma zarządzanie projektami, a nawet nie posiadało takich specjalistów jak Project Manager. Zasadniczo firma opierała się na programiście lub…
      tagi: #Biznes
      czytaj artykuł
      23
      marzec
      2020
      Słowo backlog sprawiło, że każdy menedżer produktu nie śpi po nocach. W pierwszych dniach tworzenia i funkcjonowania Twojej firmy najprawdopodobniej próbujesz rozwiązać natychmiastowo każdy problem, który się pojawia. W miarę dojrzewania pogłębiasz wiedzę o branży, procesach, użytkownikach oraz ich problemach. Zaspokojenie ich potrzeb bez utraty orientacji może być wyzywaniem, a niespełnienie ich wymagań może spowodować…
      tagi: #Biznes
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć