fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  MongoDB

  MongoDB – jak działa?

  MongoDB to nierelacyjna, otwarta baza danych, która przechowuje informacje w elastycznym, dokumentowym formacie JSON. Zamiast klasycznej struktury tabel organizuje dane w dokumentach, które można łatwo zmieniać, dodając lub usuwając z nich pola. Dokument to podstawowa jednostka wykorzystywana przez tę bazę i można go porównać do rekordu w relacyjnej bazie danych. Każdy dokument składa się z pary pole i wartość, co przypomina strukturę obiektu w JavaScript. Następnie takie dokumenty są przechowywane w kolekcjach, które tworzą zbiór.

  Co to MongoDB – jakie ma zastosowanie w biznesie?

  Uzupełniając charakterystykę i informacje o tym, co to MongoDB, należy dodać, że ten rodzaj bazy danych korzysta ze struktury typu NoSQL. Choć nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich potrzeb biznesowych, to dzięki swojej unikalnej charakterystyce znalazł szereg zastosowań w różnych branżach. Sprawdzi się do obsługi Big Data, bo pozwala na szybkie i efektywne przetwarzanie dużych ilości danych. MongoDB jest dobrym wyborem dla systemów zarządzania treścią, które muszą magazynować i wyszukiwać różne typy danych, takie jak tekst, multimedia czy dane użytkowników. Jest również odpowiedni dla systemów działających w czasie rzeczywistym, takich jak analityka, mediach społecznościowych, gaming czy IoT.

  Czym jest MongoDB i dlaczego warto wybierać to rozwiązanie?

  Dowiedziałeś się już, czym jest MongoDB, więc warto poznać jeszcze jego zalety. To rozwiązanie oferuje dużą elastyczność. Dokumentowy model danych MongoDB eliminuje sztywne schematy, dzięki czemu można łatwo modyfikować strukturę danych na bieżąco, bez negatywnego wpływu na wydajność. Jest też bardzo skalowalny, co pozwala z łatwością dodawać więcej serwerów do bazy danych, aby sprostać rosnącym wymaganiom. Wspiera również wiele typów danych, zapewniając dużo większą swobodę podczas pracy. Ostatnim, ale równie istotnym argumentem przemawiającym za MongoDB jest łatwość integracji z innymi technologiami, takimi jak Python, Java, czy Node.js.

  MongoDB co to i czym różni się w porównaniu z MySQL?

  Na pierwszy rzut oka, obie te bazy danych mogą wydawać się podobne, ponieważ służą do przechowywania i zarządzania danymi. Różnią się przede wszystkim strukturą, MySQL przechowuje dane w tabelach, podczas gdy MongoDB wykorzystuje dokumenty. Co to oznacza w praktyce? Takie dokumenty mogą zawierać różne typy danych i nie muszą posiadać tych samych pól. To daje dużo większą elastyczność w porównaniu do schematów tabel MySQL. Różni się również język zapytań, MongoDB wykorzystuje BSON, który jest podobny do JSON. Daje to przewagę w przypadku aplikacji opartych na JavaScript. Z kolei MySQL używa języka zapytań SQL. Odmienna jest też skalowalność tych rozwiązań – MongoDB zapewnia horyzontalną skalowalność, co oznacza, że można dodawać serwery do systemu, aby zwiększyć przepustowość. MySQL skłania się ku skalowalności wertykalnej, co oznacza dodawanie więcej mocy do istniejącego serwera. Skontaktuj się z nami, a nasz zespół pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej aplikacji.

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć