fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  GraphQL

  GraphQL – czym się charakteryzuje?

  GraphQL to język zapytań do API oraz środowisko wykonawcze, które umożliwia zapytanie o konkretne dane, które są potrzebne. Został on stworzony przez Facebooka, aby zaradzić problemom z wydajnością pojawiającymi się podczas budowania dużych, skomplikowanych systemów. Czym dokładnie się charakteryzuje GraphQL?

  Przede wszystkim, jedną z głównych cech GraphQL jest umożliwienie klientowi określenia dokładnych danych, które chce otrzymać. Pozwala również agregować dane z wielu źródeł. Jest to szczególnie przydatne w dużych systemach, gdzie dane mogą być rozproszone po wielu serwerach lub bazach danych.

  Czym jest GraphQL i jak wpływa na wydajność Twojej aplikacji?

  GraphQL to technologia, która znacznie przyspiesza i usprawnia komunikację między klientem a serwerem. Czym jest GraphQL w praktyce? Przede wszystkim znacznie redukuje ilość danych, które muszą być przesyłane przez sieć. W przypadku tradycyjnych API serwer zawsze zwraca pełny zestaw danych, nawet jeśli klient potrzebuje tylko części z nich. W efekcie, dzięki GraphQL, transmisja danych jest szybsza i efektywniejsza. Kolejnym pozytywnym aspektem jest fakt, że ten język umożliwia zapytanie o dane z różnych źródeł w ramach jednego requestu. Dzięki temu nie ma konieczności przesyłania wielu zapytań do różnych serwerów czy baz danych. Wszystko to przekłada się na znaczne oszczędności czasu i zasobów.

  Co to GraphQL i dlaczego warto z niego korzystać?

  Wiesz już co to GraphQL, a jakie korzyści ma zastosowanie go w praktyce? Wykorzystanie tego języka zapytań oznacza mniej pracy dla serwera, szybszy czas odpowiedzi i lepszą wydajność dla użytkownika. Ponadto GraphQL obsługuje zarówno odczytanie danych, ich modyfikację, jak i tworzenie w czasie rzeczywistym aktualizacji danych, zwanych subskrypcjami. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe reagowanie na zmiany w danych bez potrzeby powtarzania zapytań czy przesyłania niepotrzebnych informacji. Niezależnie od tego, czy tworzysz kompleksową platformę handlową, aplikację społecznościową czy platformę do obsługi treści, to rozwiązanie doskonale się sprawdzi. Między innymi dlatego, że GraphQL oferuje narzędzia i funkcje, które pomogą Ci stworzyć szybko działającą, skuteczną i łatwą w obsłudze aplikację.

  GraphQL co to jest w praktyce i jaką ma przewagę nad REST API?

  Pierwsza różnica między tymi dwoma rozwiązaniami to efektywność. W przeciwieństwie do REST API, gdzie serwer zwraca pełny zestaw danych, nawet jeśli klient potrzebuje tylko części z nich, GraphQL przekazuje tylko te dane, które klient rzeczywiście potrzebuje. Kolejnym atutem GraphQL jest jego wszechstronność – jest niezależny od platformy, co oznacza, że można używać go zarówno na serwerze, jak i na kliencie. W końcu GraphQL umożliwia aktualizacje w czasie rzeczywistym. Dzięki funkcji subskrypcji GraphQL umożliwia automatyczne aktualizowanie danych na kliencie tuż po tym, jak zmienią się na serwerze. To jest coś, czego nie oferuje REST API. Jeśli potrzebujesz szybkiej i wydajnej aplikacji – napisz do nas. Chętnie pomożemy!

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć