fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Data Science

  Data Science – co to jest i dlaczego jest ważne?

  Data Science to dziedzina nauki, która łączy statystykę, analizę danych oraz sztuczną inteligencję. Głównym celem Data Science jest wydobycie wartościowych informacji z ogromnej ilości danych zebranych z różnych źródeł, dlatego analitycy i inżynierowie danych oraz naukowcy odgrywają kluczową rolę w tłumaczeniu surowych danych na język zrozumiały dla decydentów w organizacji. W praktyce może to oznaczać identyfikację nowych segmentów rynku, zrozumienie zachowań klientów, prognozowanie trendów sprzedaży, optymalizację procesów produkcyjnych, zmniejszenie ryzyka biznesowego czy zwiększenie wydajności pracowników.

  Czym jest Data Science i na czym polega praca z zebranymi danymi?

  Jak dokładnie wygląda proces, któremu poddawane są zebrane dane? Można podzielić go na sześć lub siedem części, w zależności od wybranego modelu cyklu życia Data Science. Na początku definiowany jest problem lub zagadnienie, które należy zweryfikować i zbiera się dane z różnych źródeł. Mogą to być informacje z mediów społecznościowych, serwisów internetowych, transakcji finansowych i wielu innych. Następnie Data Scientist, który czuwa nad całym prosem analizy, przeprowadza czyszczenie danych i przygotowuje je do procesu analizy. Specjalista może przejść do eksploracji danych i zdefiniowania nowych zmiennych, a w następnym kroku do pogłębionej analizy. Korzystając z różnych technik i narzędzi, Data Scientist analizuje dane, wyciąga wnioski i tworzy modele statystyczne, które pomagają zrozumieć zjawisko. Na końcu wyniki analizy są prezentowane w formie raportów, prezentacji czy dashboardów, które są skierowane do osób decyzyjnych w firmie.

  Co to Data Science i w jakich obszarach znajduje zastosowanie?

  Już wiemy, co to Data Science i jak przebiega proces analizy danych. Te informacje mogą być wykorzystane do zrozumienia wielu obszarów, np.:

  • w biznesie w celu optymalizacji operacji i procesów, przewidywania trendów rynkowych i sprzedażowych, lepszego zrozumienia klientów i zwiększenia efektywności;
  • w opiece zdrowotnej, aby poprawić opiekę nad pacjentem, przewidzieć możliwą epidemię czy rozwinąć nowy lek;
  1. w nauce, m.in. w badaniach przyrodniczych, społecznych i humanistycznych.

  Potencjał Data Scence leży w zdolności do przetwarzania ogromnych ilości danych i wydobywania z nich wartościowych informacji, które mogą przekształcić sposób, w jaki działają organizacje.

  Czym jest Data Science – rola i znaczenie w biznesie

  Obecnie, w dobie cyfryzacji i Big Data, rola Data Science w biznesie jest nie do przecenienia. Ale czym jest Data Science dla firm i jaką ma wartość? Przede wszystkim, pomaga skutecznie rozumieć zebrane dane. Bez właściwej analizy, informacje z różnych źródeł są tylko surowym materiałem – to dzięki analizie, przekształcają się w wartość biznesową. Data Science przyczynia się do identyfikacji nowych rynków, zrozumienia potrzeb klientów czy przewidywaniu trendów rynkowych. Dodatkowo, dzięki modelom predykcyjnym, Data Science pozwala przewidywać przyszłe wyniki, co daje firmie przewagę nad konkurencją. Jeśli potrzebujesz wsparcia w analizie danych, nasi specjaliści IT są do Twojej dyspozycji!

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć