fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Backend

  Backend – do czego jest potrzebny?

  Backend to wręcz nieodłączna część każdej strony internetowej, aplikacji czy systemu informatycznego. W praktyce backend jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych wejściowych od użytkowników, zarządzanie bazą danych, realizację głównych funkcji aplikacji, a także ciągłe zabezpieczanie i optymalizowanie systemu. Dzięki temu jest w stanie obsłużyć wiele danych jednocześnie, zarządzać licznymi operacjami i utrzymać system w pełni sprawnym.

  Czym jest backend?

  Wiesz już, co kryje się za funkcjonowaniem każdej aplikacji i strony internetowej. Natomiast czym jest backend w teorii? Jest to fragment infrastruktury, który jest niewidoczny dla użytkownika końcowego, jednak bez tego elementu Twoja strona internetowa lub aplikacja to tylko pusty szkielet, niezależnie od tego, jak atrakcyjnie wygląda frontend. Charakterystyczne dla backendu jest to, że często działa na oddzielnym serwerze, który może być fizycznie oddzielony od komputera użytkownika.

  Backend co to jest i z czego się składa?

  Komponenty backendu to przede wszystkim serwer aplikacji i serwer bazy danych. Pierwszy element to serwer, na którym działa cała logiczna strona aplikacji. Przetwarza on zapytania od użytkowników, wykonuje odpowiednie operacje na bazie danych i zwraca wyniki. Natomiast serwer bazy danych to miejsce, gdzie przechowywane są wszystkie dane systemu. Są one organizowane i zarządzane w sposób, który umożliwia efektywne wyszukiwanie, dodawanie, aktualizowanie i usuwanie danych. Backend może zawierać także różne dodatkowe usługi, takie jak systemy autoryzacji, usługi mailowe, systemy zarządzania treścią (CMS), kolejki zadań, web serwisy, a także różne API zewnętrznych usług, które są wykorzystywane przez system. Co więcej, backend może być napisany w wielu językach programowania, w zależności od specyfiki projektu i wymagań systemu. Popularnymi językami backendowymi są m.in. Java, Python, PHP, Ruby, Node.js i C#.

  Czym zajmuje się backend developer?

  Zastanawiasz się, kto pomoże Ci wdrożyć od samego początku aplikację lub stronę internetową? W takim razie sprawdź, czym zajmuje się backend developer. To osoba odpowiedzialna za stworzenie i utrzymanie struktury wewnętrznej produktu cyfrowego. Niezależnie od tego, czy tworzysz skomplikowaną i rozbudowaną witrynę, czy prostą aplikację mobilną, backend developerowi zajmie się przechowywaniem i przetwarzaniem danych, realizowaniem operacji na bazie danych, autoryzacją i uwierzytelnieniem użytkowników, utrzymaniem serwera i wieloma innymi rzeczami w zależności od specyfiki Twojego produktu. Jeśli potrzebujesz skonsultować swój projekt z profesjonalistą, napisz do nas – nasz zespół chętnie Ci pomoże!

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć