fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.







      Projektowanie aplikacji: natywnie czy wieloplatformowo?

      20
      kwiecień
      2020
      5 minut czytania
      Udostępnij

      aplikacje natywne

      Projektowanie aplikacji to coś, na co każdy odnoszący sukcesy przedsiębiorca w pewnym momencie się decyduje.

      „Jeśli Twoje plany nie obejmują telefonu komórkowego, Twoje plany nie zostaną zakończone.” - Thomas Husson, wiceprezes Forrester

      Trend ten z pewnością nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. Pierwszy pytaniem powinno być: na której platformie będzie działać aplikacja? Zasadniczo istnieją dwie główne platformy, które przodują na rynku - iOS i Android. Dlatego większość firm decyduje się na budowę aplikacji dla obu.

      Ale nie wszyscy wiedzą, co dalej - jaki rodzaj rozwoju wybrać. Debaty toczą się między natywnym (tworzymy wtedy dwie niezależne aplikacje) a wieloplatformowym. Były czasy, gdy natywny rozwój przejął znaczącą przewagę i takie aplikacje królowały na rynku. Miało to swoje plusy, jednak również i minusy np. tworząc dwie aplikacje jedna miała uboższe funkcje. Obecnie tworzenie aplikacji wieloplatformowo staje się coraz bardziej popularne - z jakiego powodu?

      Rozważmy zalety każdego z tych podejść.

      Zalety projektowania aplikacji natywnych

      Aplikacje rodzime są tworzone przy użyciu języków programowania rodzimych dla określonego systemu operacyjnego. Są to Kotlin i Java na Androida i Swift wraz z Objective-C na iOS. Do takich aplikacji należą: klient poczty, kalendarz, budzik i inne podstawowe programy, które są domyślnie dostarczane z każdym systemem operacyjnym. Mając dostęp do wszystkich funkcji i usług urządzenia, zapewniają użytkownikom płynniejszą wydajność UX.

      Najważniejsze zalety natywnych aplikacji to: 

      • ulepszony interfejs użytkownika - prosty i zrozumiały interfejs aplikacji natywnych przyciąga użytkowników, ponieważ jest podobny do tego, jaki ma system operacyjny. Rezultatem są pozytywne wrażenia użytkownika i chęć wielokrotnego korzystania z niego
      • tryb offline - zainstalowanie domyślnie zapewnia im pełny dostęp do wszystkich niezbędnych danych w trybie offline. W przeciwieństwie do aplikacji internetowych, które zależą od połączenia sieciowego i prędkości. Jeśli potrzebujesz stworzyć grę mobilną, najlepiej jest tworzyć aplikacje natywne
      • wyższy ranking w sklepach - doskonała wydajność oraz łatwa w użyciu specyfikacja mają ogromny wpływ na ranking App Store i Google Play. Prowadzi to do lepszej widoczności i większych przychodów
      • przyjazna dla aktualizacji - proces aktualizacji i integracja nowych funkcji przebiegają płynniej i szybciej właśnie w aplikacjach natywnych

      Warto jednak zwrócić uwagę na pewien minus - tworzenie aplikacji natywnych wymaga tworzenia aplikacji osobno dla każdej platformy, co prowadzi do znacznego wydłużenia szacowanego czasu i kosztów projektu.

      aplikacja natywna

       

      Zalety projektowania aplikacji wieloplatformowych

      Projektowanie aplikacji wieloplatformowych oznacza dosłownie tworzenie aplikacji, które można łatwo uruchamiać na wielu systemach operacyjnych. Takie aplikacje są łatwiejsze do opracowania niż natywne. W ich procesach uczestniczy kilka platform: React Native, Xamarin, Flutter itp.

      Sprawdźmy ich kluczowe zalety.

      • opłacalne i oszczędne czasowo - istnieje dobrze znane hasło, które charakteryzuje prawdopodobnie najważniejsze podejście stosowane przez deweloperów: „pisz raz, biegnij gdziekolwiek”. Co oznacza, że ​​jeden kod można zastosować na wielu platformach. Poza tym tylko jeden zespół opracowuje aplikacje dla wszystkich głównych platform. W ten sposób koszty i czas programowania są mniejsze w porównaniu z wymaganymi aplikacjami natywnymi
      • łatwe i szybkie wdrożenie - programiści nie muszą uczyć się szerokiego zakresu różnych języków programowania lub technologii. Wystarczy tylko kilka. Wstępne wdrożenie na większości platform przebiega szybciej, a przyszłe zmiany są w większości dostarczane jednocześnie, bez konieczności wprowadzania ich osobno na każdej platformie
      • większy zasięg odbiorców - gdy aplikacje natywne są kierowane tylko na jedną platformę, aplikacje międzyplatformowe są ukierunkowane na wiele. Dzięki temu baza użytkowników powiększa się w krótszym czasie. Jest to oczywista zaleta dla małych firm i prowadzi do wzrostu przychodów
      • wydajny interfejs użytkownika / UX - specyfika interfejsu użytkownika w programowaniu wieloplatformowym polega na tym, że są renderowane przy użyciu rodzimych elementów sterujących. Dlatego wydajność projektowania jest bardzo zbliżona do natywnej

      Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe, a nawet więcej, aplikacje na wiele platform są doskonałym wyborem, gdy potrzebujesz:

      • wydać MVP, aby szybciej zacząć angażować potencjalnych użytkowników i wyprzedzić konkurentów
      • opłacalnego rozwiązanie na początek
      • opracować prototyp
      • rozwiązania zarówno dla iOS, jak i Androida w tym samym czasie;
      • tylko proste interakcje z backendem
      • platformy łączące ludzi - sieci społecznościowe, większość aplikacji e-commerce, agregatory rezerwacji itp.

      Najpopularniejszą i wysoce wydajną strukturą, która rozwiązuje najbardziej złożone zadania podczas tworzenia aplikacji na wiele platform, jest React Native. Bardzo szybko rośnie liczba już istniejących aplikacji utworzonych za jego pomocą. Obejmują one różne branże: dostawy żywności, czatowanie, handel elektroniczny, przetwarzanie audio itp. Wiele z nich otrzymało już świetne informacje zwrotne ze względu na wysoką wydajność.

      natywna aplikacja

      Projektowanie aplikacji w React Native - jak działają?

      Poznajmy najpopularniejsze aplikacje, które od samego początku lub w pewnym momencie powstały w React Native.

      Menedżer reklam na Facebooku

      Jest to pierwsza pełna aplikacja międzyplatformowa stworzona za pomocą React Native przez Facebook. Ma przejrzysty interfejs, intuicyjny interfejs użytkownika, przyjazną dla użytkownika nawigację, bezbłędne przejścia, jednocześnie doskonale obsługując różne formaty reklam, waluty, strefy czasowe itp.

      Bloomberg

      Pokazuje użytkownikom globalne wiadomości biznesowe i finansowe. 

      Ciekawostka: zespół programistów Bloomberg początkowo stworzył dwie natywne aplikacje, jednak przy aktualizacji okazało się, że wartościowe będzie przepisanie aplikacji na jedną wieloplatformową.

      UberEats

      Służy jako pulpit nawigacyjny dla restauracji z funkcjami, takimi jak powiadomienia dźwiękowe i push. Obejmując niewielką część aplikacji React Native dodaje wspaniałe wrażenia z interfejsu użytkownika / interfejsu użytkownika. Co więcej, zespół miał doświadczenie z React, więc przejście na React Native było szybkie i łatwe.

      Żyroskop

      Ta aplikacja jest zintegrowana z zestawem HealthKit, dzięki czemu śledzi kroki, dystans, tętno i pokazuje dane dotyczące aktywności użytkownika, w tym utratę masy ciała, medytację, bieganie, wydajność itp. Użytkownik może wybrać najwygodniejszy sposób, w jaki dane mogą być wystawiane. Użytkownik może również zobaczyć własne postępy w raportach i zaplanować przyszły rozwój opieki zdrowotnej.

      Tesla

      Kolejna zaufana firma wybrała technologię React Native, opracowując jednocześnie aplikacje mobilne na Androida i iOS. Biorąc pod uwagę, że Tesla zawsze wybiera najlepsze rozwiązania dla każdej sfery, ta aplikacja jest zbudowana specjalnie dla użytkowników pojazdów Tesla i Powerwall. I nie ma znaczenia czy używasz wersji na Androida czy iOS, obie mają te same funkcje do kontrolowania i monitorowania pojazdu, takie jak ładowarka, światła, klakson, zamki, dach panoramiczny itp.

       

      Wnioski

      Aplikacje wieloplatformowe ewoluują w wiele lepszych rozwiązań na wiele sposobów, dlatego zajmują zwycięskie pozycje w porównaniu z programowaniem natywnym. Obecnie bardziej przypominają aplikacje natywne pod względem wydajności UI / UX i nadal poszerzają swoje możliwości.

      Obecnie coraz więcej znanych firm wybiera React Native, a także i Flutter ze względu na tańsze i mniej czasochłonne tworzenie aplikacji mobilnych o podobnej jakości.

      ► Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega projektowanie aplikacji z Flutter lub React Native, sprawdź nasze kompleksowe podejście i skontatkuj się z nami! Chętnie wykorzystamy naszą wiedzę specjalistyczną, aby zwiększyć wartość Twojej firmy.    

      natywna aplikacja mobilna

      Wiktor Sobczyk

      Bezpłatna konsultacja

      Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

      Inne wpisy na blogu

      Trudno zaprzeczyć, że technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Nikogo nie dziwi już postęp, za którym ciężko nadążyć. W naturalny sposób aplikacje i dedykowane oprogramowanie stały się nie tylko udogodnieniami, ale wręcz podstawą funkcjonowania większości branż – zwłaszcza przedsiębiorstw pragnących utrzymać swoją pozycję i być silną konkurencją dla pozostałych firm z danego sektora. Bez względu na to,…
      tagi: #Biznes
      czytaj artykuł
      Ogromna popularność aplikacji mobilnych związana jest przede wszystkim z tym, że zdecydowana większość osób korzysta na co dzień z telefonu komórkowego. Z perspektywy biznesowej, wszystkich użytkowników smartfonów postrzegać można w kategorii potencjalnych klientów. Mając na uwadze, iż aplikacje natywne nie współdzielą kodu pomiędzy platformami, łatwo zrozumieć można, dlaczego do tworzenia opłaca się wykorzystać technologie wieloplatformowe.…
      tagi: #Technologia
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!








        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć