fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.  Przyszłość progresywnych aplikacji webowych

  29
  Październik
  2019
  Karolina Sobera
  5 minut czytania
  Udostępnij

   

  Aplikacja mobilna czy mobilna witryna? To pytanie zadajemy sobie już od kilku lat. Na szczęście dostępne jest rozwiązanie, które rozmywa tę granicę - PWA. PWA, czyli progresywne aplikacje internetowe, są tak naprawdę aplikacjami webowymi, które zostały wzbogacone o tzw. „native experience”. Jest wykrywana w przeglądarce bez konieczności pobierania aplikacji, dodatkowo może pracować w dowolnym miejscu - szczególnie w strefach o słabym zasięgu internetu. Aby ułatwić do niej dostęp, można ją zapisać na ekranie telefonu.

  PWA jest inicjatywą Google i ma otwarty kod źródłowy, który poprzez wykorzystanie nowoczesnych funkcji sieciowych, może zapewnić użytkownikom lepsze wrażenia niż natywne aplikacje czy mobilne witryny.

  Za wprowadzeniem PWA przemawia także oszczędność takiego rozwiązania. Tworzymy jedną aplikację WEB, bez potrzeby dodatkowej dedykowanej aplikacji mobilnej, którą użytkownik musiałby zainstalować, a w przypadku dodawania kolejnych funkcji - aktualizować. Badania pokazują, że obecnie aż trzy razy więcej osób woli korzystać z witryn webowych niż dedykowanych aplikacji.

  Dla marketerów dużym plusem zastosowania PWA jest łatwość gromadzenia danych ze standardowych narzędzi analitycznych takich jak Google i Adobe. Dla wydawców pomocą są aktualizacje. W przypadku PWA musimy jedynie wgrać nowe pliki na serwer i użytkownik ma od razu możliwość korzystania z uaktualnionej wersji. Dla biznesu PWA wprowadza realne oszczędności. Nie ma już konieczności wytwarzania aplikacji natywnych. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że PWA nie jest jeszcze w pełni gotowe zastąpić aplikacji natywnych, zatem deweloperzy iOS i Android nadal będą potrzebni. Dla wszystkich jej użytkowników pozytywna będzie szybkość reakcji aplikacji i możliwość uruchomienia jej na każdej platformie. Obecnie progresywne aplikacje internetowe zostały wprowadzone m.in. przez Pinterest, Tinder, Uber, Starbucks czy Forbes.

  Niestety, jak już wspomnieliśmy, PWA nie jest obecnie w stanie zastąpić aplikacji natywnych.

  Oto kilka powodów dlaczego:

  • PWA nie obsługuje wszystkich komponentów sprzętowych jak: aparaty fotograficzne, GPS czy skanery linii papilarnych
  • Marketerzy mogą napotkać trudności w promowaniu swoich aplikacji i ich legalności. Do tej pory miało to miejsce na Android czy iOS store.
  • Progresywne aplikacje internetowe nadal niedostępne są na IE, Edge, Safari i wielu innych niestandardowych przeglądarkach
  • Wiele aplikacji, które wymagają logowania do systemu, będzie nadal za każdym wejściem żądać loginu i hasła. PWA nie mogą gromadzić tych danych i pozwalać na autologowanie

  Liczba funkcji obsługiwanych przez PWA będzie rosła z roku na rok, dlatego dobrze rokuje to na jej przyszłość. Jest to także doskonały sposób na uatrakcyjnienie posiadanej aplikacji webowej. Małymi krokami możemy przekształcić ją w PWA. Pozwoli zyskać na wydajności, czasie, wspólnym kodzie i najważniejsze - przełoży się na zadowolenie użytkowników.

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!   Damian Sitek
   Co-Founder, Developer
   Wiktor Sobczyk
   Co- Founder, Key Account Manager