fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      Programy mentorskie: Jak znaleźć mentora i dlaczego jest to ważne dla rozwoju kariery w IT?

      01
      marzec
      2023
      6 minut czytania
      Udostępnij

      Dołącz do IT-solve!

      Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

      Zobacz oferty
       

      Branża IT rozwija się dziś bardzo szybko, wymagając od pracowników nieustannego uczenia się nowych umiejętności. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój w tej dziedzinie jest mentoring, który pozwala na zdobycie wiedzy od bardziej doświadczonych osób. To także doskonałe rozwiązanie dla początkujących, którym marzy się kariera w IT. Dobry mentor będzie przewodnikiem w skomplikowanym świecie nowych technologii, świetnie uzupełniając kursy programowania czy nawet program studiów. Wyjaśniamy, kim jest mentor, dlaczego warto korzystać z jego usług i gdzie szukać takiego specjalisty.

      Kim jest mentor w świecie IT oraz jaką rolę może pełnić?

      Model edukacji ucznia przez mistrza jest znany od tysięcy lat. Sprawdzał się w różnych epokach i świetnie może funkcjonować również dzisiaj, zwłaszcza w dynamicznie rozwijających się branżach. Mentor IT to doświadczony profesjonalista, który udziela wskazówek zarówno początkującym, jak i średnio zaawansowanym programistom, w celu poprowadzenia oraz rozwoju ich kariery.

      Będąc w korzystnej dla obu stron relacji zawodowej, mentor ma na uwadze najlepsze interesy podopiecznego i przyjmuje elastyczny styl nauczania, aby zaspokoić jego potrzeby. Takie osoby muszą wykazywać się nie tylko szeroką wiedzą z samej branży czy doskonałymi umiejętnościami technicznymi, ale także posiadać wiele bardzo istotnych tzw. miękkich kompetencji.

      Mentorzy podczas nauki często używają przykładów ze swojej kariery, które są oparte na realnych przeżyciach i o wiele cenniejsze, niż tylko sucha teoria wykładana np. w trakcie studiów. Są doskonałymi przewodnikami, kierując mniej doświadczone osoby w stronę niezbędnych modułów edukacyjnych i szkoleń. Pomagają w poruszaniu się po różnych ścieżkach kariery, aby znaleźć obszar, który będzie sprawiał podopiecznym najwięcej satysfakcji w codziennej pracy. Czasami skutkiem współpracy z mentorem w IT jest również możliwość rozszerzania cennej sieci kontaktów.

      Dlaczego warto zdecydować się na mentoring w IT?

      Mentor może przyczynić się do rozwoju kariery IT w wielu aspektach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jego rola będzie nieco inna podczas prowadzenia osób początkujących, niż w przypadku doradzania np. programistom z kilkuletnim stażem. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na IT mentoring bez względu na poziom zaawansowania:

      1. Wskazywanie najlepszych praktyk

      Mentor IT może pomóc podopiecznemu zrozumieć, które praktyki warto stosować w danej dziedzinie, jakie narzędzia i technologie najlepiej wykorzystać oraz jakie podejście przyjmuje się w rozwiązywaniu konkretnych problemów.

      1. Rozwijanie umiejętności

      Korzystając z mentoringu IT, uczeń rozwija swoje umiejętności techniczne, takie jak programowanie, projektowanie, testowanie i wiele innych. Współpraca z doświadczonym nauczycielem może też pomóc w rozwoju umiejętności miękkich, np.: komunikacja z członkami zespołu, zarządzanie projektem, prezentowanie efektów swojej pracy, negocjacje warunków wynagrodzenia itd.

      1. Budowanie pewności siebie

      Wielu początkujących programistów lub tych, którzy od dłuższego czasu stoją w miejscu, nie wierzy w swoje umiejętności. By kariera IT nabrała tempa, trzeba zbudować pewność siebie. Mentor może pomóc w identyfikowaniu obszarów do poprawy i pomóc w opracowaniu planu działania, który pozwoli na skuteczne osiągnięcie celów, umacniając tym samym wiarę w nabyte umiejętności.

      1. Otrzymywanie informacji zwrotnej

      Podczas samodzielnej nauki w świecie IT łatwo przeoczyć popełniane błędy i później nieświadomie je powielać. Problemem może być również brak obiektywnej oceny postępów. Mentor IT będzie źródłem informacji zwrotnych dla podopiecznego, pomagając mu w zrozumieniu jego mocnych i słabych stron, a także korygowaniu błędów.

      1. Motywowanie i rozwój kariery

      Wdrożony mentoring w firmie może pomóc wielu pracownikom zmotywować się do ciągłego rozwoju i kształtowania swoich umiejętności. Często taki program stanowi źródło inspiracji do podejmowania wyzwań oraz eksperymentowania w pracy programisty. IT mentoring to także wsparcie w określeniu zawodowych celów i planowaniu działań, które pozwolą na ich osiągnięcie.

      Gdzie szukać dobrego mentora?

      Wiedząc już, kim jest mentor i jak może pomóc w rozwoju kariery IT, trzeba zastanowić się jak znaleźć odpowiedniego specjalistę. Może być to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli uczeń stawia dopiero pierwsze kroki w branży. Warto spróbować kilku rozwiązań.

      Każdy, kto już pracuje w IT, może zwrócić się do swojego przełożonego o pomoc w znalezieniu mentora. Menedżerowie i właściciele firm mają zwykle wiele kontaktów w branży i chętnie udzielą wsparcia w znalezieniu odpowiedniej osoby – dla nich pracownik, który chce się rozwijać, to przecież duża wartość dodana do organizacji. Dobrym pomysłem może być również udział w konferencjach i spotkaniach branżowych. Takie wydarzenia są doskonałą okazją do nawiązania kontaktów z innymi specjalistami ze świata IT. Łatwo spotkać tam kogoś, kto oferuje mentoring lub skieruje do odpowiedniej osoby.

      Dziś coraz częściej mentorzy IT oferują swoje usługi w internecie. Można poszukać grup online, gdzie specjaliści z branży wymieniają się doświadczeniami i radami. Warto również przejrzeć profile na LinkedIn, szukając osób, które pracują w konkretnej dziedzinie i zapytać ich, czy nie są zainteresowane usługą mentoringu. Wreszcie – wiele organizacji branżowych oferuje programy mentoringowe, w których doświadczeni specjaliści z danego obszaru pomagają młodszym kolegom w rozwoju kariery.

      Czym powinien wyróżniać się dobry mentor IT?

      Znalezienie mentora to tylko połowa sukcesu. Ważne jest również dotarcie do takiej osoby, która będzie odpowiednia dla konkretnych potrzeb osoby, planującej rozwój w branży. Oto kilka cech, wyróżniających najlepszych mentorów:

      - Bogate doświadczenie – nauczyciel powinien mieć szeroką wiedzę w konkretnej dziedzinie IT, w której podopieczny chce się rozwijać. To pozwoli mu lepiej zrozumieć wyzwania i potrzeby, stojące przed uczniem.

      - Dobra komunikacja – mentor musi posiadać szereg umiejętności miękkich, aby móc efektywnie przekazywać wiedzę i doświadczenie. Powinien robić to w sposób, który będzie dla podopiecznego zrozumiały. W takiej roli ważna jest również cierpliwość i elastyczność.

      - Umiejętność słuchania – osoba, oferująca mentoring IT, powinna być dobrym słuchaczem, otwartym na problemy i wyzwania podopiecznego.

      Ważna będzie również szczerość oraz umiejętność budowania zaufania, ponieważ czasami podczas nauki konieczna jest konstruktywna krytyka – uczeń musi umieć ją przyjąć, a nauczyciel odpowiednio sformułować uwagi.

      Kariera w IT a mentoring – podsumowanie

      Dobry mentor będzie wspierał, przekazywał informacje zwrotne, doradzał, a także pomagał w określeniu i osiągnięciu zawodowych celów. Może to być kluczowa postać, która znacząco wpłynie na wybory oraz przebieg kariery w IT.

      Co istotne, na takiej współpracy zyskują nie tylko początkujący lub średnio zaawansowani programiści. Wdrożony mentoring w firmie przynosi również wiele korzyści właścicielowi organizacji, który zyskuje możliwość efektywnego rozwoju zatrudnionych osób i zwiększenia ich poziomu motywacji. Wiele wskazuje więc na to, że relacja mistrz-uczeń w branży IT będzie coraz popularniejsza.

      Inne wpisy na blogu

      30
      sierpień
      2024
      Programowanie to zawód, który w ciągu ostatnich lat zyskał na popularności i znaczeniu. To już nie tylko kodowanie, ale także współpraca z innymi specjalistami, rozwiązywanie problemów i ciągłe doskonalenie się. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na programistów warto zastanowić się, jakie umiejętności są najbardziej pożądane w tej branży. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom, które…
      tagi: #Kariera
      czytaj artykuł
      Branża technologiczna to dzisiaj jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż na świecie. Wielu ludzi marzy o pracy w tym sektorze ze względu na świetne perspektywy zawodowe, szeroki wybór profesji i atrakcyjne finanse. Nie oznacza to jednak, że na każdym stanowisku, zwłaszcza na start, otrzymuje się wysokie zarobki. Często konieczne są negocjacje wynagrodzenia, aby osiągnąć…
      tagi: #Kariera
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć