fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Jak negocjować wynagrodzenie i benefity w branży technologicznej – skuteczne strategie

  01
  marzec
  2023
  5 minut czytania
  Udostępnij

  Dołącz do IT-solve!

  Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

  Zobacz oferty
   

  Branża technologiczna to dzisiaj jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż na świecie. Wielu ludzi marzy o pracy w tym sektorze ze względu na świetne perspektywy zawodowe, szeroki wybór profesji i atrakcyjne finanse. Nie oznacza to jednak, że na każdym stanowisku, zwłaszcza na start, otrzymuje się wysokie zarobki. Często konieczne są negocjacje wynagrodzenia, aby osiągnąć satysfakcjonujące warunki zatrudnienia. Jak się do nich przygotować? Na co możemy liczyć? Jakie strategie negocjacyjne są najskuteczniejsze? Które techniki stosować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

  Dobre przygotowanie podstawą każdej strategii negocjacji – od czego zacząć?

  Negocjacje benefitów i zarobków są częścią procesu rekrutacji i rozwoju kariery w każdej branży, a w nowych technologiach stanowią szczególnie ważny element zatrudnienia. Sektor ten dynamicznie się zmienia, dlatego pracownicy powinni trzymać rękę na pulsie, by dostosowywać swoje wynagrodzenie m.in. do ilości obowiązków.

  Na początku trzeba jednak podkreślić, że żadne style negocjacyjne nie będą skuteczne bez odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy pracę w branży, czy chcemy poprawić obecne warunki zatrudnienia, najwięcej pracy należy wykonać jeszcze przed negocjacjami. Oto kilka kroków, które trzeba podjąć, aby dobrze się przygotować:

  • Badanie rynku – warto sprawdzić średnie wynagrodzenie w branży na wybranym stanowisku i w regionie, w którym działa firma. Pozwoli to na ustanowienie realistycznych oczekiwań oraz podjęcie negocjacji z większą pewnością siebie. Jeśli w firmie obowiązują widełki płacowe, także należy się z nimi dobrze zapoznać.
  • Określenie swojej wartości – trzeba zastanowić się, jakie umiejętności można zaoferować firmie i w jaki sposób przełożą się one na jej zyski. Ważne jest również przygotowanie solidnych argumentów, odwołujących się np. do wyników osiągniętych na poprzednich stanowiskach.
  • Lista osiągnięć i doświadczeń – dobrą praktyką jest sporządzenie zestawienia swoich osiągnięć (udział w projektach, rozwiązanie kluczowych problemów, kierowanie zespołem itd.) w poprzednich pracach lub na obecnej pozycji.
  • Doprecyzowanie oczekiwań – negocjacje wynagrodzenia wymagają precyzyjnego określenia, o jakiej podwyżce mowa lub które benefity chce uzyskać pracownik. Warto pamiętać, że oczekiwania powinny być dopasowane do rynku pracy. Można również zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami, na wypadek gdyby pierwsze propozycja nie została zaakceptowana, takimi jak np. dodatkowe dni wolne i inne benefity.
  • Ćwiczenie rozmowy – przyjęte techniki negocjacji powinny zostać przećwiczone, najlepiej z kimś znajomym, kto rozumie specyfikę branży technologicznej, by sprawdzić m.in. czy przygotowane argumenty są przekonujące.

  Jakie style negocjacyjne są najskuteczniejsze?

  Każdy kto zastanawia się, jak negocjować wynagrodzenie w branży technologicznej, powinien zapoznać się z podstawowymi stylami prowadzenia takich rozmów, a następnie dopasować najskuteczniejsze rozwiązania do swoich preferencji i potrzeb. Najpopularniejsze strategie negocjacyjne to:

  1. Współpraca

  Jest to strategia, w którym obie strony starają się znaleźć rozwiązanie, zadowalające je w równomiernym stopniu. Uważa się ją za najbardziej skuteczną w długoterminowej perspektywie – pracownik, prowadzący negocjacje wynagrodzenia, otrzymuje satysfakcjonującą go stawkę, a pracodawca zyskuje lojalnego specjalistę. Trzeba jednak podkreślić, że technika ta może wymagać sporo czasu i wysiłku, aby osiągnąć porozumienie.

  1. Kompromis

  W przeciwieństwie do strategii współpracy, kompromisowy styl negocjacji opiera się na modelu: „ja wygrywam – stracę część, ty wygrywasz – stracisz część”. Takie podejście ma sporo wspólnego z targowaniem się, pozwalając spotkać się stronom w połowie drogi. Kompromis może sprawdzić się w takiej sytuacji, jak negocjacje benefitów, gdzie dopasowuje się zakres dodatków do indywidualnych potrzeb pracownika.

  1. Rywalizacja

  W tym stylu negocjacyjnym jedna strona stara się zdominować drugą i wygrać negocjacje. Takie podejście będzie skuteczne wyłącznie wtedy, gdy liczy się wyłącznie wynik, a nie relacje. Osiągnięte w ten sposób cele są raczej krótkoterminowe. Nie zaleca się więc rywalizacji w przypadku negocjowania wynagrodzenia czy benefitów.

  1. Akomodacja

  Ten styl można określić jako model „ja przegrywam, ty wygrywasz”, który jest bezpośrednim przeciwieństwem rywalizacji. W przypadku tej strategii najważniejsza jest relacja między stronami, a nie wynik. Styl akomodacyjny rzadko sprawdza się w przypadku negocjacji wynagrodzenia. Może natomiast być wykorzystany w sytuacji, w której szuka się wsparcia i zrozumienia np. menedżera, w związku z trudnościami w pracy lub w przypadku wstępnych rozmów o zatrudnieniu.

  Jak negocjować wynagrodzenie w branży technologicznej i które strategie stosować – podsumowanie

  Po odpowiednich przygotowaniach można przystąpić do rozmów z pracodawcą. Łatwo wywnioskować, że w branży technologicznej sprawdzą się jedynie dwa style negocjacyjne, wymienione wcześniej: współpraca lub kompromis.

  Podczas samych negocjacji ważne jest, aby być asertywnym, ale jednocześnie szanować drugą stronę. Nigdy nie należy zgadzać się na pierwszą propozycję – zawsze warto starać się walczyć o korzystniejsze warunki. Dobrą praktyką jest również niepodawanie jako pierwsza strona konkretnej kwoty wynagrodzenia czy podwyżki – lepiej zapytać o to, ile może zaproponować pracodawca.

  W trakcie samej rozmowy warto stosować również sprawdzone, uniwersalne techniki negocjacji, takie jak: efekt pierwszego wrażenia (spokojny tembr głosu i odpowiednia komunikacja niewerbalna w kilku pierwszych minutach spotkania) czy zmiana biegu (płynne przejście z jednego tematu do innego, by odwrócić uwagę od spornej kwestii). Gdy dojdzie do impasu, warto wykorzystać technikę operowania czasem i zaproponować kolejne spotkanie w innym terminie. Dzięki temu można zebrać nowe informacje, przygotować dodatkowe argumenty, a także złapać nieco dystansu do danej sprawy, co ułatwi negocjowanie.

  W branży technologicznej bardzo istotną rolę odgrywają również benefity. W wielu przypadkach można zastąpić nimi pewną część podwyżki, decydują się np. na jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu lub rodzinny pakiet medyczny. Czasami w negocjacjach wynagrodzenia trzeba być po prostu elastycznym. Warto zrozumieć, że pracodawca ma swoje ograniczenia. Wtedy łatwiej szuka się rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron.

  Inne wpisy na blogu

  Branża IT rozwija się dziś bardzo szybko, wymagając od pracowników nieustannego uczenia się nowych umiejętności. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój w tej dziedzinie jest mentoring, który pozwala na zdobycie wiedzy od bardziej doświadczonych osób. To także doskonałe rozwiązanie dla początkujących, którym marzy się kariera w IT. Dobry mentor będzie przewodnikiem w skomplikowanym świecie nowych…
  tagi: #Kariera
  czytaj artykuł
  26
  styczeń
  2023
  Zjawisko zwane efektem Dunninga-Krugera to jeden z wielu powszechnie spotykanych błędów poznawczych. Bez trudu zaobserwować można go zarówno w branży IT, jak i też niemalże każdej innej. Zjawisko to zostało dokładnie opisane i udokumentowane po raz pierwszy ponad 20 lat temu przez badaczy z renomowanego uniwersytetu Cornella. Jako że przeprowadzone przez Justina Krugera i Davida…
  tagi: #Kariera
  czytaj artykuł
  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć