fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    Pierwsza praca programisty? 5 wskazówek, jak łatwo nawiązać relacje z zespołem

    29
    kwiecień
    2022
    4 minuty czytania
    Udostępnij

    Dołącz do IT-solve!

    Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

    Zobacz oferty
     

    Twoja pierwsza praca jako programista może być początkiem wspaniałej podróży. Nie wykluczone jednak, że może to być również stresujący czas z powodu nowych ludzi, nowej kultury i nowych obowiązków.

    Niewielu świeżo upieczonych pracowników wie, jak zintegrować się ze swoim pierwszym zespołem, dlatego chciałbym podzielić się kilkoma radami, w jaki sposób początkowi programiści mogą szybciej zintegrować się ze swoim pierwszym zespołem, stać się wartościowymi współpracownikami, uniknąć izolacji, konfliktów i niepotrzebnego stresu po drodze.

    Wskazówka 1: Dowiedz się, w czym specjalizują się Twoi koledzy z zespołu

    Zacznij od zapytania swojego opiekuna o to, nad czym zwykle pracuje każdy z Twoich kolegów z zespołu. Postaraj się znaleźć okazję, by w ciągu pierwszych kilku tygodni omówić ze wszystkimi proste zadania. Będziesz miał okazję zobaczyć, jak działają, poznać kilka sztuczek i zdobyć trochę wiedzy o projekcie, który w głównej mierze istnieje tylko w głowach ludzi, a nie w dokumentach zespołu. Zwróć uwagę na rodzaje zadań, nad którymi wolą pracować Twoi koledzy z zespołu. Dowiesz się również, kogo poprosić o pomoc, jeśli utkniesz przy podobnym zadaniu.

    Wskazówka 2: Jeśli pojawia się problem, nie bój się poprosić o pomoc

    Nie bój się zadawać pytań jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, jak coś zrobić. Nikt w zespole, a w szczególności doświadczeni programiści, nie będzie oczekiwał, że będziesz wiedział wszystko. W końcu to Twoja pierwsza praca programisty.

    Pamiętaj jednak, aby najpierw poświęcić trochę czasu na samodzielne rozwiązanie problemu. Jest wiele miejsc w Internecie, które pomogą Ci go rozwiązać. Jeśli jednak nie znalazłeś rozwiązania, warto, abyś przy zadawaniu pytania wspomniał, gdzie oraz jak szukałeś. Dzięki temu Twoi koledzy z zespołu Twoją prośbę o pomoc w rozwiązaniu problemu potraktują poważnie i dużo chętniej będą Cię wspierać w podejmowaniu nowych wyzwań, a Ty będziesz się czuć lepiej zaopiekowany.

    Praca z kolegami z zespołu nad wspólnymi zadaniami to również łatwy sposób na budowanie relacji. Im jest więcej osób, z którymi pracujesz razem, tym więcej zdobywasz wiedzy i umiejętności, a także pokazujesz, jaką Ty masz wiedzę i z jakimi problemami mogą się zwrócić koledzy do Ciebie.

     

    Wskazówka 3: Dowiedz się więcej o prywatnym życiu swoich współpracowników

    Kiedy nawiązujesz relacje zawodowe z nowymi kolegami z zespołu, poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się więcej o nich prywatnie: jakie jedzenie lubią, jakie wakacje preferują, jakie są ich ulubione filmy itp. Zapytaj ich o czas, który spędzili w tej firmie, ich poprzednie miejsca pracy i zaplecze techniczne. Niektórzy z Twoich kolegów mogą brać udział w w wielu inicjatywach, takich jak bieganie, jeżdżenie na rowerze czy granie w gry wideo/planszowe. Jeśli okaże się, że ktoś ma podobne zainteresowania, jak Ty, może uda wam się wspólnie spędzić kilka chwil poza pracą.

    Im bardziej się znasz z kolegami z zespołu i im bardziej zróżnicowane są działania, które wspólnie wykonujecie, tym silniejsze staje się wasze wzajemne połączenie. To wszystko jest absolutnie możliwe nawet w zespole rozproszonym w kilku strefach czasowych. Nawet jeśli możliwość spotkania na żywo będzie nieco utrudniona, wspólne tematy do rozmowy będą świetną rozgrzewką przed docelowymi spotkaniami projektowymi.

    Zespół na przerwie

    Wskazówka 4: Nie zamykaj się tylko na Twój zespół

    Krok dalej to poznanie osób, z którymi współpracuje Twój zespół. W zależności od typu i wielkości Twojej organizacji, mogą to być: projektanci, kierownicy produktów/projektów, analitycy, wsparcie techniczne, menedżer Twojego menedżera, koledzy Twojego menedżera, administratorzy bazy danych/systemu/IT, inżynierowie z innych zespołów, przedstawiciele klientów itp.

    Upewnij się, że znasz ich imiona i to, jakie obowiązki pełnią w projekcie. Upewnij się również, że wiedzą, kim jesteś i jak możesz być użyteczny. Silniejsze powiązania w organizacji pomogą Ci osiągnąć świetne wyniki w najbliższej przyszłości.

    Wskazówka 5: Bądź przyjaznym i dociekliwym profesjonalistą

    Zawsze bądź przyjazny, uprzejmy i szanuj każdego w swojej organizacji. To profesjonalne środowisko. Unikaj krytykowania specyficznego sposobu, w jaki twój zespół lub inne zespoły pracują - prawdopodobnie jest ku temu powód, o którym jeszcze nie wiesz. Jeśli jakiś proces wydaje się dziwny lub nawet nielogiczny — zawsze możesz zapytać swojego opiekuna lub współpracowników, dlaczego tak jest. Często zespoły uwielbiają się dzielić własnymi wypracowanymi procesami, ponieważ czują za nie pełną odpowiedzialność, dlatego też chętnie podzielą się z Tobą swoimi przemyśleniami.

    Gdy więc rozwijasz swoje znajomości w pracy, upewnij się, że Twoi koledzy postrzegają Cię jako przyjaznego i zaangażowanego w poznawanie otoczenia profesjonalistę, który jest otwarty na rozwiązywanie rozmaitych problemów, a nie tylko kogoś, z kim jedyne co ich łączy to rozmowa.

    Podsumowanie

    Początki bywają trudne i bardzo dobrze o tym wiemy. W zespole IT-solve wspieramy początkujących pracowników, tak aby czuli się swobodnie, natomiast zaproponowane przeze mnie wskazówki są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w każdym nowym środowisku, a współpracownicy z zespołu na pewno to docenią obdarzając Cię w nagrodę zaufaniem i uznaniem. Co więcej, ze wskazówek wynika, że można być wyśmienitym specjalistą, ale jeśli będziesz zamknięty na swoich współpracowników i mam nadzieję również kolegów, będzie ciężko Ci odnieść sukces w nowym środowisku.

    Inne wpisy na blogu

    27
    wrzesień
    2022
    Z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzje o przebranżowieniu w kierunku branży IT. W niektórych przypadkach wieloletnie doświadczenie z innego sektora wykorzystać można na do rozpoczęcia pracy na stanowisku takim jak Citizen Developer, ale w zdecydowanej większości sytuacji ścieżka kariery programisty zaczyna się od stażu lub pozycji juniora. Oczywiście wszyscy kandydaci aspirujący na…
    tagi: #Kariera
    czytaj artykuł
    13
    wrzesień
    2022
    Stereotyp programisty „zamkniętego na świat” i pochłoniętego jedynie kodowaniem jest już od dawna nieaktualny. Praca w branży IT coraz częściej wykracza poza kompetencje techniczne i wymaga również tzw. umiejętności miękkich. Sprawdź, jakie kompetencje miękkie w IT są przydatne i potrzebne. Umiejętności miękkie a praca programisty – dlaczego są ważne? Współczesny świat IT kręci się wokół…
    tagi: #Kariera
    czytaj artykuł
    Jak możemy Ci pomóc?
    Porozmawiaj z nami!








      Kamil
      Head of Business Development
      Kliknij, aby podejrzeć