fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    Jakie zmiany i nowości wprowadza majowa aktualizacja Flutter 3?

    05
    lipiec
    2022
    5 minut czytania
    Udostępnij

    Majowy update Flutter 3 wprowadził wiele istotnych i wyczekiwanych od dawna funkcjonalności. Poprzednia aktualizacja sprzed zaledwie kilku miesięcy wprowadziła wsparcie dla systemów operacyjnych z rodziny Windowsa, obecna zaś rozszerza je o systemy macOS, Apple Silicon oraz – co chyba najważniejsze – Linux. Otwiera to bez wątpienia nowe możliwości dla developerów, których większość do tej pory postrzegała Fluttera przez pryzmat tworzenia natywnych aplikacji mobilnych. Dzięki wsparciu dla pozostałych platform Flutter 3 w pełni zasłużył na miano wieloplatformowego frameworku. Jakie jeszcze zmiany i nowości wprowadza update Flutter 3? Co dokładnie zmieniło się w stosunku do poprzedniej wersji? Gdzie zapoznać się można z pełną i dokładną listą zmian? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

    Flutter 3 aktualizacja – co zmieniło się w stosunku do Flutter 2?

    W kwestii takiej, jak Flutter 3 zmiana w postaci wsparcia dla macOS, Linuxa oraz najnowszych procesorów Apple i Intela jest bez wątpienia najbardziej istotną różnicą w stosunku do poprzedniej wersji frameworku. Flutter to znacznie więcej, niż zwykły produkt wielkiego wujka Google, ponieważ ze względu na open-source’owy charakter platformy rozwija się ona w dużym stopniu dzięki wsparciu tysięcy niezależnych developerów i programistów. Warto pochwalić jednak Google i wydawcę Ubuntu Canonical za podjętą współpracę w zakresie rozszerzenia wsparcia Fluttera o systemy z rodziny uniksopodobnych, które oparte są na jądrze Linux. Stabilny i w pełni sprawny Flutter na Linuksie to doskonałe rozwiązanie dla niemalże każdego developera. W porównaniu do Flutter 2 najnowsza, trzecia wersja frameworku wyróżnia się także szeregiem nowych funkcjonalności, materiałów, narzędzi oraz usprawnień. Warto pamiętać, iż najnowszej wersji flutter na macOS jest w pełni stabilny i funkcjonalny.

    Flutter 3 aktualizacja z perspektywy użytkowników Windowsa

    Flutter 3 podnosi rekomendowane wymagania frameworku do 10 wersji systemu Windows. Ze względu na ogłoszony przez Microsoft brak dalszego wsparcia dla Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 ograniczone zostały możliwości testowania na tychże systemach. Można na nich obecnie oczywiście korzystać z najnowszej wersji Fluttera, ale ze względu na lepszą wydajność i bezpieczeństwo zaleca się przejście na nowszą wersję Windowsa (np. 10 lub 11). Flutter na Linuksie to doskonała alternatywa dla osób, które nie są zainteresowane zakupem systemów operacyjnych Microsoft i Apple.

    Flutter 3 nowości – gdzie znaleźć pełną listę zaimplementowanych zmian?

    Update Flutter 3, podobnie jak w przypadku poprzednich wersji, prześledzić można w pełni na githubie lub oficjalnej stronie Fluttera w zakładce Flutter 3.0.0 release notes. Poniżej postaramy się oczywiście przybliżyć najważniejsze i najciekawsze nowinki, ale ze względu na przytłaczającą wręcz liczbę zmian nie uda nam się z pewnością wyczerpać tematu. Do największych gamechangerów zaliczyć można bez wątpienia następujące funkcjonalności:

    • Flutter Firebase: dedykowana back-endowym projektom platforma do budowania aplikacji mobilnych i webowych. Wspiera integracje z AWS Amplify, Sentry i AppWrite i wieloma innymi użytecznymi narzędziami.
    • Flutter Game Toolkit: zestaw narzędzi stworzonych z myślą o programistach odpowiedzialnych za tworzenie wieloplatformowych gier mobilnych oraz komputerowych.
    • Interaktywne modele kaskadowo rozwijanych pasków menu wraz ze wsparciem dla macOS System Menu Bar: Flutter na macOS posiada nie tylko wsparcie dla nowej generacji procesorów Apple Silicon, ale też urządzeń składanych i najnowszych modeli iPhone’ów oraz iPad’ów. Co ważne, podniesiona została także częstotliwość odświeżania obrazu aplikacji – z 60 Hz do 120 Hz. W rezultacie płynniejszych ruchów obiektów wszystkie animacje sprawiają znacznie lepsze wrażenie.
    • Pełne wsparcie dla międzynarodowych znaków na wszystkich desktopowych platformach: w praktyce oznacza to, iż użytkownicy aplikacji mogą dostarczać input bez zniekształcania słów ze względu na brak możliwości wykorzystania jakiegoś znaku.
    • Dwukrotnie szybsze dekodowanie obrazów: w kwestii takiej jak flutter 3 nowości nie przestają nas zaskakiwać swoją użytecznością. W nowej wersji, dzięki wbudowanym w przeglądarkę kodekom oraz asynchronicznej metodzie dekodowania obrazu, proces ten odbywa się dwukrotnie szybciej, co pozwala też zagwarantować, by główny wątek nie był zablokowany.
    • Nowe lifecycle API: ułatwia kontrolowanie procesu bootstrappingu aplikacji webowych
    • Theme Extensions: Flutter 3 pozwala na dodawanie czegokolwiek do biblioteki materiałów ThemeData. W praktyce odczuwalnie ułatwia to implementacje zmian oraz umożliwia developerom przygotowanie gotowych do wykorzystania pakietów.
    • Reklamy: dodano wsparcie dla wymagań dotyczących tworzenia personalizowanych reklam oraz zarządzania wymaganiami Apple App Tracking Transparency. W wersji takiej jak Flutter 3 zmiana widoczna jest także z perspektywy Google, który dostarcza UMP (User Messaging Platform) SDK.

     

    Flutter 3 aktualizacja – podsumowanie

    W najnowszej aktualizacji platformy, Ubuntu Canonical oraz Google znacznie rozszerzyli wsparcie Fluttera, dodając do niego również wiele usprawnień i dodatkowych funkcji. Użytkownicy najnowszej wersji na systemach macOS, Apple Silicon oraz Linux mogą cieszyć się stabilnością i funkcjonalnością, natomiast osoby korzystające z oprogramowania Windows 10 lub nowszego – jeszcze większą wydajnością i bezpieczeństwem. Szereg funkcjonalności, takich jak Flutter Firebase, Flutter Game Toolkit, Theme Extensions czy nowe lifecycle API, a także usprawnienia dotyczące szybkości i możliwości funkcji Fluttera to naprawdę ważne i wyczekiwane przez użytkowników zmiany. Na sam koniec należy docenić wydawcę, który realnie wziął (i wciąż bierze) pod uwagę potrzeby i prośby społeczności.

    Wiktor Sobczyk

    Bezpłatna konsultacja

    Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

    Inne wpisy na blogu

    19
    styczeń
    2023
    Dzięki wsparciu Google i coraz liczniejszego środowiska developerów Flutter wciąż utrzymuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych frameworków do tworzenia wieloplatformowych aplikacji mobilnych oraz webowych. Jako, że wszystkie zaprojektowane we Flutterze aplikacje bazują na Dart, w przygotowanym poniżej poradniku będziemy wielokrotnie posiłkować się fragmentami kodu w tym właśnie języku. Jak poprawić wygląd i intuicyjność aplikacji we…
    tagi: #Technologia
    czytaj artykuł
    Ogromna popularność aplikacji mobilnych związana jest przede wszystkim z tym, że zdecydowana większość osób korzysta na co dzień z telefonu komórkowego. Z perspektywy biznesowej, wszystkich użytkowników smartfonów postrzegać można w kategorii potencjalnych klientów. Mając na uwadze, iż aplikacje natywne nie współdzielą kodu pomiędzy platformami, łatwo zrozumieć można, dlaczego do tworzenia opłaca się wykorzystać technologie wieloplatformowe.…
    tagi: #Technologia
    czytaj artykuł
    Jak możemy Ci pomóc?
    Porozmawiaj z nami!








      Kamil
      Head of Business Development
      Kliknij, aby podejrzeć