fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    Framework .NET – sprawdź co trzeba o nim wiedzieć. Którą wersję dotnet wybrać?

    28
    czerwiec
    2021
    4 minuty czytania
    Udostępnij

    W jaki sposób tworzysz swój projekt? Czy generuje on dla Ciebie duże wydatki lub ciągle pojawiające się błędy i problemy? Jeśli borykasz się z takim projektem, być może jest to odpowiedni moment na zaadoptowanie do niego frameworka .NET!

    Czym jest framework .NET dotnet?

    .Net (ang. dotNet) został opracowany przez Microsoft jako platforma programowania w 2002 roku. Obejmuje różne języki kodowania, biblioteki i edytory. Framework .NET możesz wykorzystać do tworzenia aplikacji mobilnych, tworzenia aplikacji internetowych, gier, rozwiazań chmurowych czy Internet of Things itp.

    Jest to platforma programistyczna, za pośrednictwem której tworzone są aplikacje pod systemy z rodziny Windows. Framework udostępnia środowisko uruchomieniowe oraz biblioteki klas, które dostarczają zbiór narzędzi i funkcji przyszłym programom. Kod wielokrotnego użytku i funkcje programowania obiektowego platformy .Net znacznie zmniejszają koszty operacyjne. Jest to unikalny model, który opiera się na działaniach i danych, a nie na logice. W ten sposób oszczędza czas rozwoju (mniej logiki, mniej bólu głowy). Ponadto biblioteka .NET jest bezpieczna i zapewnia łatwe wdrożenie dzięki kontrolowanemu środowisku udostępniania kodu i wersjonowaniu side-by-side (uruchamianie wielu wersji aplikacji na tym samym komputerze).

    .Net posiada ogromną bibliotekę zawierającą wiele gotowych fragmentów kodu. Możemy kategoryzować biblioteki według różnych działów, takich jak szyfrowanie, bezpieczeństwo, dostęp do baz danych itp. Gotowy kod obsługuje zarówno proste, jak i złożone struktury danych.

    Co jeszcze powinieneś wiedzieć o .NET? Pozwól, że na pytanie czym jest framework .NET i jakie zalety .NET posiada, odpowiem poniżej.

    .NET jest open source

    .Net został ogłoszony przez Microsoft pod koniec lat dziewięćdziesiątych pod pierwotną nazwą Next Generation Windows Services (NGWS). Nie był to framework open source aż do 2014 roku. Podjęcie decyzji Microsoft o udostępnieniu kodu frameworka na licencji open source spowodowało wzrost zainteresowania tą platformą. .NET jest darmowy - to najważniejsza zaleta .NET.

    Będąc open source, .NET stał się platformą współpracy, która dodatkowo stworzyła podstawę dla aplikacji międzyplatformowych, co skraca czas realizacji projektu w .NET. Każdy użytkownik może dopasować platformę zgodnie z własnymi potrzebami projektowymi.

    W zamkniętym źródle, nawet będąc dostawcą projektu i partnerem, nie masz dostępu do kodu. System open source umożliwia pełny dostęp do projektu.

    Projekty open source są dostępne bezpośrednio dla dostawców projektów, partnerów i współpracowników. Będąc partnerem dostawcy, możesz tylko pobierać projekty. Jednak dostawcy projektów mogą zarówno pobierać, jak i modyfikować projekty

    .NET dla systemów Mac OS i Linux

    Będąc ekskluzywnym produktem Microsoft, .Net był używany tylko dla Windows. Microsoft wydał pierwszą wersję .NET Core w 2016 roku. W przeciwieństwie do dot.NET, dot.NET Core działa na wielu platformach komputerowych. Bycie zarówno oprogramowaniem open source i międzyplatformowym to błogosławieństwo. W ten sposób otwiera więcej możliwości, dodając nowe platformy dla Twoich aplikacji. Za pomocą .NET Core możesz tworzyć aplikacje dla systemów Mac OS i Linux.

    Główne języki programowania .NET

    .NET to ogromny szkielet oprogramowania, który wspiera 32 języki programowania. Najważniejsze to C#, F# i Visual Basic. Inne języki programowania to A Sharp (dot.NET), Boo, Cobra, Fantom, IronPython, Sharp, Oxygene itp., aby wymienić tylko kilka.

    .Net obejmuje zarówno języki frontendowe, jak i backendowe. Na przykład ASP.NET jest używany jako backend, a C# i VB.NET są używane do programowania frontendu.

    Bezpieczeństwo NET framework .NET bezpieczniejszy niż Java

    Bezpieczeństwo jest ważną cechą każdej struktury oprogramowania, a badanie pokazuje, że .NET jest bezpieczniejszy niż Java. Gęstość luk w Javie wynosi 30,0, a .Net to 27.2. W tym przypadku termin „Gęstość kodu podatnego na zagrożenia” jest sposobem ilościowego określenia liczby defektów w kodzie np. średnia defektów na MB skanowanego kodu. W skrócie, badanie to wskazuje na fakt, że dot.NET jest bezpieczniejszą platformą, niż Java.

    .Net dzięki temu staje się popularnym frameworkiem oprogramowania do tworzenia aplikacji dla banków i innych instytucji finansowych.

    .NET framework – ogromny wachlarz możliwości

    .Net obejmuje wiele języków, narzędzi i technologii. Będąc popularnym na całym świecie dostawcą usług, firma Microsoft stworzyła ekosystem programistyczny do tworzenia aplikacji, zapewniania jakości, przebudowy istniejących rozwiązań i migracji.

    Dzięki temu, że jest kompatybilny z szerszą siecią języków i umiejętności, dot.NET jest również interoperacyjny! Termin „interoperacyjny” odnosi się do wirtualnej zdolności pracy dowolnego sprzętu lub oprogramowania z innym sprzętem/oprogramowaniem, w tym z tymi, które nie zostały jeszcze wynalezione.

    W istocie jest to struktura neutralna językowo. Może współpracować z najbardziej standardowymi językami komputerowymi i środowiskami operacyjnymi.

    .NET ma trzy rodzaje interoperacyjności:

    • Współdziałanie COM (.Net ze składnikami COM)
    • .NET interop (komponenty COM z .NET)
    • P/Invoke (.Net z bibliotekami DLL Win32)

    Tutaj COM oznacza Component Object Model, a Microsoft wprowadził go jako standard interfejsu binarnego między dwoma modułami binarnymi, gdzie jeden jest biblioteką, a drugi jest programem uruchamianym przez użytkownika. Określa standard, w jaki te dwa moduły binarne spotykają się i współdziałają ze sobą.  

    Kiedy uzyskujemy dostęp (za pomocą .Net runtime) do komponentów .NET z biblioteki COM, nazywamy to kompatybilnością z wyprzedzeniem. Środowisko uruchamiania .Net pozwala nam również na dostęp do starego kodu COM z komponentów .Net i jego kompatybilności wstecznej.  

    Którą wersję .NET wybrać?

    Wybór wersji jest uzależniony jedynie od wymagań oprogramowania. Przykładowo starsza aplikacja do poprawnej pracy wymaga obecności .NET Framework 1.0, natomiast nowsza .NET Framework 4.8. To, jaką wersję musimy zainstalować, uwarunkowane jest przez programistę, który tworzył aplikację w oparciu o jedną z dostępnych platform .NET. Dotychczas opublikowane zostały następujące edycje:

    • .NET Framework 1.0 (udostępniona 01.2002),
    • .NET Framework 1.1 (udostępniona 04.2003),
    • .NET Framework 2.0 (udostępniona 11.2005),
    • .NET Framework 3.0 (udostępniona 11.2006),
    • .NET Framework 3.5 (udostępniona 11.2007).
    • .NET Framework 4.0 (udostępniona 04.2010).
    • .NET Framework 4.5 (udostępniona 08.2021).
    • .NET Framework 4.6 (udostępniona 07.2015).
    • .NET Framework 4.7 (udostępniona 04.2017).
    • .NET Framework 4.8 (udostępniona 04.2019).

    Z informacjami przekazywanymi przez programistów i pracowników Microsoft każda nowsza wersja jest kompatybilna wstecz. Oznacza to, że jeżeli mamy zainstalowaną aplikację wymagającą .NET Framework 1.1 oraz posiadamy .NET Framework 2.0, wspomniany program będzie prawidłowo funkcjonował. W praktyce jednak jest inaczej. Zdarza się niekiedy, że pomimo posiadania najnowszej wersji platformy, program wymagający starszej nie będzie prawidłowo działał. Pomimo, że każda następna edycja bibliotek zawiera wszystko co poprzednie, zdarzają się przypadki niekompatybilności. Z tego też powodu zmuszeni jesteśmy posiadać na dysku różne wersje - wymagane przez poszczególne oprogramowanie. Z pomocą przyszedł .NET Framework 4.0, w którym wszelkie problemy z kompatybilnością wsteczną zostały naprawione.

    Poza wymienionymi wersjami pakietów .NET, co pewien czas Microsoft za pośrednictwem usługi Windows Update udostępnia aktualizacje w postaci dodatków Service Pack. Jeżeli zatem mamy włączone automatyczne aktualizacje, na pewno będziemy mieli zawsze aktualną wersję bibliotek Framework.

    Czas na krótkie podsumowanie. Jak dowiedziałeś się z powyższego artykułu, .NET to platforma programistyczna, która jest darmowa, bezpieczna i przyspiesza prace programistyczne. Jeśli rzeczywiście masz dosyć projektu, który jest pisany od podstaw i pochłania Twój budżet z każdym pojawiającym się błędem, to będzie to dobry wybór, ponieważ pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również nerwy. Jeśli szukasz specjalistów, możesz śmiało skontaktować się z nami. Od 2012 roku tworzymy oprogramowanie w oparciu o .NET Framework. Chętnie pomożemy rozwiązać Twoje problemy.

    Wiktor Sobczyk

    Bezpłatna konsultacja

    Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

    Inne wpisy na blogu

    Popularne frameworki backendowe 2022
    Karol
    4 minuty czytania
    18
    lipiec
    2022
    Tworzenie nowoczesnych i funkcjonalnych aplikacji oraz stron internetowych możliwe jest jedynie dzięki odpowiedniej konfiguracji frontendu i backendu. Dobranie odpowiedniego frameworka backendowego to jeden z najbardziej istotnych aspektów tworzenia aplikacji, ponieważ warunkuje to przede wszystkim efektywność działania i potencjalną funkcjonalność. Czym jest framework? Jakie frameworki backendowe wybierane są obecnie najczęściej i dlaczego tak jest? Jak wybrać…
    tagi: #Technologia
    czytaj artykuł
    20
    kwiecień
    2020
    Projektowanie aplikacji to coś, na co każdy odnoszący sukcesy przedsiębiorca w pewnym momencie się decyduje. „Jeśli Twoje plany nie obejmują telefonu komórkowego, Twoje plany nie zostaną zakończone.” - Thomas Husson, wiceprezes Forrester Trend ten z pewnością nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. Pierwszy pytaniem powinno być: na której platformie będzie działać aplikacja? Zasadniczo istnieją dwie główne…
    tagi: #Technologia
    czytaj artykuł
    Jak możemy Ci pomóc?
    Porozmawiaj z nami!








      Kamil
      Head of Business Development
      Kliknij, aby podejrzeć