fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      Błędy w zadaniach rekrutacyjnych w branży IT

      27
      wrzesień
      2022
      4 minuty czytania
      Udostępnij

      Dołącz do IT-solve!

      Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!

      Zobacz oferty
       

      Z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzje o przebranżowieniu w kierunku branży IT. W niektórych przypadkach wieloletnie doświadczenie z innego sektora wykorzystać można na do rozpoczęcia pracy na stanowisku takim jak Citizen Developer, ale w zdecydowanej większości sytuacji ścieżka kariery programisty zaczyna się od stażu lub pozycji juniora. Oczywiście wszyscy kandydaci aspirujący na stanowiska juniorskie będą musieli zaprezentować swoje umiejętności i wiedzę w trakcie rozmowy o pracę, którą ze względu na przebieg określana jest często mianem coding interview. Trzeba tu zaznaczyć, iż kodowanie na rozmowie o pracę jest wymagane w niemalże wszystkich nowoczesnych firmach i przedsiębiorstwach. Jakie błędy na rozmowie o pracę w IT zdarzają się najczęściej w trakcie stacjonarnych coding interview? Jak napisać programistyczne zadanie rekrutacyjne, żeby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów? Jakie błędy w rekrutacji IT na zdalne stanowiska juniorskie najbardziej obniżą szansę zdobycia pracy? Na wszystkie te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

      Jakie umiejętności sprawdzane są w trakcie coding interview?

      Praktyczna część coding interview, która polega na pisaniu lub optymalizowaniu kodu, niemalże zawsze poprzedzona jest mniej lub bardziej wnikliwym wywiadem. Jedynie na stanowiskach wyższego szczebla takich jak senior, architekt czy full stack developer spotkać się można z sytuacją, w której aplikujący muszą na wstępie rozwiązać opublikowany online problem, a następnie odbyć dopiero rozmowę z potencjalnym pracodawcą. Strategia rekrutacyjna tego typu pozwala optymalizować koszty związane z tym, że w rozmowę z każdym potencjalnym kandydatem zaangażować trzeba nie tylko pracownika działu HR, ale także i przyszłego przełożonego wraz z CIO lub CTO. Z tego też powodu na późnym etapie rekrutacji poważne błędy na rozmowie o pracę w IT są dosyć rzadko spotykane.

      Dzięki wymagającej rozwiązania praktycznego zadania formule coding interview można szybko zweryfikować umiejętności i wiedzę kandydatów oraz odfiltrować tym samym najsłabsze ogniwa. Profesjonaliści z HR skupiają się przede wszystkim na tym, w jaki sposób kandydat dochodzi do prawidłowego rozwiązania przedstawionego problemu. Warto pamiętać, iż po drugiej stronie stołu siedzi zazwyczaj osoba, która doskonale wie, jak rozwiązać dane zadanie. Aspirujące do pracy na stanowisku juniorskim osoby bardzo często proszone są także o podjęcie próby zoptymalizowania kodu rozwiązania. W rezultacie programistyczne zadania rekrutacyjne wydają się na pierwszy rzut oka banalne, ale w praktyce najczęściej jest w nich jakiś mniej lub bardziej oczywisty haczyk.  

      Jakie błędy na rozmowie o pracę w IT zdarzają się najczęściej?

      Jeżeli chodzi o najczęściej występujące błędy w rekrutacji IT pominiemy bezsporny brak wiedzy i skupimy się na kwestii zbytniej pewności siebie. Bardzo wiele kandydatów na stanowiska juniorskie widząc prosty problem do rozwiązania, natychmiast zabiera się do pisania kodu, aby spróbować wyróżnić się pod kątem szybkości. Niezależnie od stopnia złożoności przedstawionego problemu kodowanie na rozmowie o pracę zawsze zaczynać należy od pytań. Nawet jeśli coś wydaje się oczywiste, warto upewnić czy faktycznie tak jest. Najłatwiejszym sposobem na zweryfikowanie zrozumienia zadania są pytania w formie parafrazy. Wystarczy zacząć zdanie od „innymi słowy” i przedstawić swoją interpretację przedstawionego problemu. W praktyce pozwala to zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia błędów, które wynikają z niezrozumienia zadania rekrutacyjnego. Świadomy tego, iż kandydat nie najlepiej zrozumiał istotę problemu, rekruter może odpowiadając dostarczyć również wiele przydatnych wskazówek. Nie zadając żadnych pytań po zapoznaniu się z zadaniem rekrutacyjnym, można sobie jedynie zaszkodzić, ponieważ w oczach pracowników HR rzutuje to negatywnie na umiejętności pracy w zespole.

      Jakie błędy w rekrutacji IT zdalnej najbardziej obniżą szansę zdobycia pracy?

      W kwestii takiej jak poważne błędy na rozmowie o pracę w IT wyróżnić trzeba przede wszystkim brak szacunku do czasu i umiejętności rekrutera. Doświadczeni pracownicy działu HR są w pełni świadomi, iż nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, ale niestety wielu kandydatów, zamiast przyznać się do braku wiedzy, próbuje go zamaskować w mało subtelny sposób. Warto zadbać też o to, aby w trakcie zdalnej rozmowy o pracę nic nie przerywało ani nie zakłócało jej przebiegu (np. szczekający nieustannie w tle pies lub remontujący wspólną ścianę sąsiad itp.).

      Zdalna rozmowa o pracę w IT wskazówki dla kandydatów na stanowiska juniorskie

      Dla wielu osób jest to z pewnością oczywiste, ale na wszelki wypadek przypomnimy o konieczności noszenia ubrań oraz zadbania o estetykę przestrzeni widocznej w obiektywie wideokamery. Najlepiej postawić na neutralne tło, które pozbawione jest elementów takich jak porozrzucane po podłodze ubrania, brudne naczynia czy wulgarne lub ukazujące nagość plakaty na ścianach. Mając na uwadze, iż kodowanie na rozmowie o pracę często odbywa się na współdzielonym ekranie, warto poświecić też chwilę na oczyszczenie pulpitu, ustawienie niekontrowersyjnej tapety i usunięcie wszystkich niepotrzebnych zakładek z przeglądarki.

      Jak napisać programistyczne zadanie rekrutacyjne?

      Tak jak już wspomnieliśmy, przed przystąpieniem do zadania rekrutacyjnego warto w całości wyczerpać dostępną pulę pytań. Jeżeli chodzi o samo rozwiązanie problemu, niezwykle istotna jest czytelność kodu, który niezależnie od stopnia złożoności dobrze jest opatrzyć dodatkowymi adnotacjami. W kontekście tego jak napisać programistyczne zadanie rekrutacyjne i wyróżnić się na tle innych kandydatów ważna jest nie tylko przejrzystość kodu, ale także zgodność z obowiązującymi w danym języku konwencjami. Nazywanie zmiennych w przypadkowy sposób to jeden z najczęściej popełnianych błędów na rozmowie o pracę w IT. Związane jest to przede wszystkim z tym, iż większość programistów pracuje w kilkuosobowych zespołach, które muszą się ze sobą sprawnie komunikować.

      Podsumowanie

      Niezależnie od tego czy jest to zdalna, czy stacjonarna rozmowa o pracę w IT wskazówki wspomniane wyżej z pewnością ułatwia zdobycie pracy na stanowisku programisty. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do coding interview można łatwo uniknąć większości popełnianych błędów i wyróżnić się tym samym na tle mniej profesjonalnie przygotowanych kandydatów.

      Inne wpisy na blogu

      Ze względu na postępującą globalnie digitalizację biznesu ścieżka rozwoju programisty rozwidla się w niemalże wszystkich kierunkach. Dobrą znajomość języków programowania wykorzystać można we wszystkich branżach do automatyzacji, optymalizacji i cyfryzacji wszelkiego rodzaju procesów biznesowych. Jak wygląda praca programisty? W jakim kierunku rozwijać może się kariera programisty? Czy warto zostać programistą? Starając się odpowiedzieć na te…
      tagi: #Kariera
      czytaj artykuł
      Poszukiwanie pracy na stanowisku frontendowego developera jest dużo łatwiejsze, jeśli zamiast lapidarnego CV można pochwalić się interesującym portfolio. Wbrew pozorom zdobyte w trakcie szkoleń, boot campów i kursów realizowanych na platformach e-learningowych certyfikaty oraz dyplomy nie są wcale tak dobrym wyznacznikiem posiadanych umiejętności, jak mogłoby się zdawać. Mając na uwadze, dlaczego nie należy oceniać książek…
      tagi: #Kariera
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć