Przewodnik dla początkujących programistów Flutter
Dołącz do IT-solve!
Zobacz nasze oferty pracy i aplikuj do naszej firmy już teraz! Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz!
Zobacz ofertyDzięki ogromnym możliwościom Fluttera w zakresie tworzenia wieloplatformowych aplikacji coraz więcej programistów decyduje się na bliższe poznanie tego języka. Starając się przybliżyć tematykę początkującym developerom, przygotowaliśmy krótkie i rzeczowe wprowadzenie do Fluttera. Na jakich systemach operacyjnych można z niego korzystać? Jakie narzędzia oraz programy niezbędne są do tworzenia aplikacji we Flutterze? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.
Wprowadzenie do Fluttera – jaki system operacyjny wybrać?
Rosnąca nieustannie popularność Fluttera objawia się m.in. tym, iż w tym roku wprowadzone zostało oficjalne wsparcie dla systemów operacyjnych z rodziny Windowsa, macOS oraz Luniksopodobnych opartych na jądrze Linux. Z tego też powodu Flutter zainstalowany może być także na urządzeniach mobilnych i netbookach z Chrome OS. Niejeden poradnik dla początkującego programisty Flutter zachęcać może do korzystania z konkretnego systemu operacyjnego, ale w rzeczywistości wybór ten uwarunkowany jest niemalże w zupełności indywidualnymi preferencjami. Warto zwrócić też uwagę, iż zdecydowaną większość dostępnych obecnie online materiałów szkoleniowych opracowano na podstawie starszych wersji Fluttera, w związku z czym zawarte w nich porady nie zawsze są aktualne.
Rozpoczynając naukę Fluttera, zdecydowanie lepiej jest postawić na znajomy system operacyjny, ponieważ pozwoli to uniknąć wielu potencjalnych problemów związanych z obsługiwaniem odmiennej architektury systemu. Jednym z nielicznych argumentów przemawiających na korzyść pracy z nieznanym systemem jest kompatybilność z innymi narzędziami i rozwiązaniami narzuconymi przez pracodawcę. Wbrew pozorom nie każde dystrybuowane współcześnie oprogramowanie posiada równie szerokie wsparcie dla innych systemów, jak Flutter.
Flutter od podstaw – jak znajomość innych języków programowania pomaga w nauce?
Niemalże każdy poradnik dla początkującego programisty Flutter zawiera wzmiankę o przydatności innych języków programowania w kontekście nauki Fluttera. Należy zaznaczyć tu jednak wyraźnie, że dotyczy to przede wszystkim obiektowych języków programowania, takich jak Java, Python czy Dart. Charakterystyczne dla nich pojęcia, takie jak dziedziczenie, polimorfizm, klasy, abstrakcje czy obiekty trzeba rozumieć, aby efektywnie używać Fluttera. W perspektywy składni języka (ang. syntax) Flutter zbudowany został zbudowany na C, C++, Dart i Skia (silnik do renderowania 2D). Nauka Flutter od podstaw przebiega znacznie sprawniej i szybciej, jeśli znamy już elementarne pojęcia obiektowego programowania oraz składnie języków z rodziny C.
Flutter podstawy – instalacja SDK
Niemalże każde wprowadzenie do Fluttera nie bez przyczyny zaczyna się od instalacji SDK (ang. Software Development Kit). SDK to najprościej rzecz ujmując zestaw narzędzi i bibliotek niezbędnych do tworzenia aplikacji w danym języku. Zarówno w przypadku Fluttera, jak i innych języków programowania, SDK powinno się pobierać tylko z oficjalnej strony. Trzeba pamiętać tu także o tym, by wybrać odpowiednią pod kątem systemu operacyjnego i jego architektury wersję. Mniej zaawansowani i początkujący użytkownicy nie powinni pobierać eksperymentalnych wersji beta, ponieważ są one z reguły mniej stabilne. Instalacje Flutter SDK można przeprowadzić także przy pomocy narzędzia takiego jak Git, które jest domyślnie zainstalowane na niektórych dystrybucjach systemu Linux. Rozwiązanie to pozwala pobierać bezpośrednio z Githuba zarówno dokumentacje techniczną będąca częścią SDK, jak i sam kod źródłowy Fluttera. W kwestii takiej, jak instalacja Flutter, podstawy wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych systemów opisane są dokładnie na oficjalnej stronie. W przypadku jakichkolwiek problemów pomocny okazać się może także niemalże każdy wideo poradnik dla początkującego programisty Flutter.
Flutter podstawy – instalacja IDE
Jeśli chodzi o taki temat, jak Flutter od podstaw, nie można pominąć instalacji oprogramowania IDE (ang. Integrated Development Environment). Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) to podstawowe narzędzie każdego programisty, które wykorzystywane jest przede wszystkim do tworzenia, modyfikowania, debugowania i testowania aplikacji. Zaprojektowane z myślą o podniesieniu produktywności i komfortu użytkowania IDE pozwala łatwo zarządzać kodem źródłowym aplikacji niezależnie od wielkości projektu. Do najczęściej wybieranych rozwiązań w tej kategorii zaliczyć trzeba narzędzia takie jak Visual Studio Code, Android Studio czy IntelliJ. Oprogramowanie tego rodzaju złośliwie określa się mianem gloryfikowanego edytora tekstowego, ale w praktyce jest ono absolutnie niezbędne w przypadku bardziej skomplikowanych projektów i aplikacji. Dzięki narzędziom takim jak VSC czy IntelliJ, tworzenie kodu jest znacznie łatwiejsze, ponieważ są one w stanie nie tylko wychwycić błędy, ale także i wskazać potencjalne rozwiązania lub odesłać użytkownika do odpowiedniego rozdziału dokumentacji technicznej. Lista zalet nowoczesnych IDE jest bardzo długa, ale warto wspomnieć też o możliwości integracji z innymi wtyczkami i aplikacjami, ponieważ to właśnie dzięki tego typu funkcjom praca zespołowa staje się dużo łatwiejsza i co ważne efektywniejsza.
Podsumowanie
Opanowanie podstaw Fluttera jest znacznie łatwiejsze dzięki znajomości pojęć charakterystycznych dla języków opartych na obiektowych metodach programowania. W procesie tym pomocne okazać się mogą wszechobecne wideo poradniki i materiały szkoleniowe w formie kursów. Podobnie jak w przypadku innych języków, niezastąpiona jest także dokumentacja techniczna, którą po pobraniu SDK można wyświetlić z poziomu IDE przy pomocy jednego kliknięcia myszką.