fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      Popularne frameworki backendowe 2022

      18
      lipiec
      2022
      4 minuty czytania
      Udostępnij

      Tworzenie nowoczesnych i funkcjonalnych aplikacji oraz stron internetowych możliwe jest jedynie dzięki odpowiedniej konfiguracji frontendu i backendu. Dobranie odpowiedniego frameworka backendowego to jeden z najbardziej istotnych aspektów tworzenia aplikacji, ponieważ warunkuje to przede wszystkim efektywność działania i potencjalną funkcjonalność. Czym jest framework? Jakie frameworki backendowe wybierane są obecnie najczęściej i dlaczego tak jest? Jak wybrać framework? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, który przybliża też wady i zalety rozwiązań takich jak Django, Spring Boot, Ruby on Rails, Laravel i ASP.NET. 

      Czym jest framework?

      Z terminem, takim jak framework spotkać się można zarówno w kontekście tworzenia backendowej, jak i frontendowej części danej aplikacji. Najprościej rzecz ujmując, jest to dedykowany efektywnej budowie zestaw narzędzi, modułów oraz bibliotek. W przypadku frontendu popularne frameworki oparte są głównie na JavaScripcie, HTMLu i CSSie, czego najlepszym przykładem są rozwiązania takie jak Angular, React, Vue, Ember czy jQuery.

      Czym cechują się topowe frameworki backendowe?

      Frameworki backendowe takie jak Django, Spring Boot, Laravel, ASP.NET i Ruby on Rails oparte są kolejno na Pythonie, Javie, PHP, C Sharp (C#) oraz Ruby. Jedną z najczęściej wymienianych zalet wspomnianych wyżej rozwiązań jest większa efektywność tworzenia. W praktyce ułatwia to znacznie tworzenie logiki oraz szeroko pojętych mechanizmów działania aplikacji, ponieważ dzięki dostępnym w ramach danego frameworku narzędziom i bibliotekom proces ten wymaga mniej ilości kodu. Warto zwrócić też uwagę na kwestię niezawodności tworzonych w ten sposób aplikacji, ponieważ wszystkie popularne frameworki backendowe zostały przetestowane przez setki tysięcy programistów na całym świecie. Zdaniem wielu doświadczonych programistów przekłada to się również na wyższą jakość kodu, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. Z perspektywy juniorów opanowanie danego frameworki jest oczywiście dużo bardziej wymagające, ponieważ dostępne w nim narzędzia służą z reguły do uproszczenia najbardziej zaawansowanych koncepcji i mechanizmów.

      Jaki framework wybrać?

      W przypadku mniejszych i średnich firm z segmentu SMB kwestia tego, jaki framework wybrać zależy w dużym stopniu od dostępnych zasobów IT. Chodzi tu przede wszystkim o znajomość języków programowania w zespole developerów odpowiedzialnych z dany projekt. Z reguły im bardziej popularny jest dany język, tym niższe mogą być potencjalnie koszty związane z koniecznością zatrudnienia odpowiednio wyspecjalizowanych specjalistów. Zapominając na chwilę o budżecie w kontekście tego jak wybrać framework uwzględnić trzeba przede wszystkim możliwości i specyfikę danego języka.

      Popularne frameworki backendowe

      Zaprojektowany przez Microsoft ASP.NET to framework przeznaczony do budowania różnorodnych aplikacji webowych oraz aplikacji typu XML Web Services. Logika oparta może być tu na wszystkich językach, które wspierają technologię Microsoft .NET Framework albo .NET Core. W praktyce najczęściej wykorzystuje się do tego C# albo Virtual Basic .NET.

      Python - Jaki framework wybrać?

      Napisane w Pythonie Django to wolny i otwarty framework do tworzenia aplikacji internetowych, których doskonałym przykładem są platformy takie jak Instagram, Pinterest, YouTube, Dropbox czy Spotify. Do największych zalet Django zaliczyć trzeba z pewnością odczuwalne skrócenie cyklu budowania aplikacji w Pythonie oraz stosunkowo niski i przyjazny juniorom poziom trudności.

      Java - Jaki framework 2022?

      Spring Boot to framework oparty na najpopularniejszym obiektowym języku programowania, jakim jest Java. Na tle alternatywnych rozwiązań Spring Boot wyróżnia się modułowością, efektywnością, czytelnością kodu, prostotą wdrożenia oraz możliwością łatwego testowania aplikacji pod kątem błędów i nieprawidłowości. Dzięki gotowym do pracy modułom doskonale sprawdza się on też w przypadku integracji w architekturze mikroserwisów oraz pracy z danymi, chmurami lub innymi narzędziami.

      PHP - Jaki framework 2022?

      Framework Laravel jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w języku PHP, który bazuje na architektonicznym wzorcu Model View Controller (MVC). Jego największą zaletą jest zaawansowany system bezpieczeństwa, który niezależnie od struktury kodu pozwala uchronić się przed atakami typu CSRF (Cross-Site Request Forgery). Dzięki wbudowanemu systemowi uwierzytelniania Laravel umożliwia zapamiętywanie danych logowania oraz przypominanie haseł, a ponadto ułatwia tworzenie elementarnych funkcji takich jak rejestrowanie nowych użytkowników czy logowanie. Warto wspomnieć też o unikatowym interfejsie wiersza poleceń Artisian, który przyczynia się do poprawienia przejrzystości kodu oraz zwiększania komfortu pracy z frameworkiem Laravel. 

      Ruby – Jaki framework 2022?

      Ruby on Rails (zwane także RoR lub Rails) to framework wykorzystywany do budowania webowych i serwerowych aplikacji w języku Ruby z użyciem architektonicznego wzorca MVC. Wydany w 2004 roku jako otwarte oprogramowanie RoR charakteryzuje się przede wszystkim dużą szybkością prototypowania, co ułatwia i przyśpiesza odczuwalnie proces tworzenia aplikacji.

      Podsumowanie

      W przypadku tworzenia aplikacji i stron internetowych, które mają spełnić oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników, frontend i backend to niezwykle ważne elementy całego procesu. Po przeczytaniu powyższego artykułu wiedzą już Państwo czy są frameworki i dlaczego są tak istotne. Znalezienie tych zestawów narzędzi, modułów oraz bibliotek, które najpłynniej wdrożą Państwo do swojej pracy, nie powinno sprawić żadnego problemu, natomiast znajomość tych najpopularniejszych – opartych na równie znanych językach programowania, takich jak np. JavaScript, Python czy CSS, pozwoli wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w przypadku konkretnych projektów.

      Wiktor Sobczyk

      Bezpłatna konsultacja

      Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

      Inne wpisy na blogu

      W jaki sposób tworzysz swój projekt? Czy generuje on dla Ciebie duże wydatki lub ciągle pojawiające się błędy i problemy? Jeśli borykasz się z takim projektem, być może jest to odpowiedni moment na zaadoptowanie do niego frameworka .NET! Czym jest framework .NET dotnet? .Net (ang. dotNet) został opracowany przez Microsoft jako platforma programowania w 2002…
      tagi: #Technologia
      czytaj artykuł
      Wyszukując informacji o bibliotekach programowania spotkałeś się pewnie z Angular od Google i React od Facebook-a, ale czy słyszałeś o Vue.js? Jak się okazuje nie jest to taki nowy framework, ale nie wszyscy jeszcze o nim słyszeli. Zdobywa on jednak coraz większą popularność wśród programistów tworzących aplikacje internetowe, aplikacje mobilne i inne rodzaje oprogramowania. W…
      tagi: #Technologia
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć