fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      OAuth

      OAuth – ogólna charakterystyka

      Protokół OAuth, czyli Open Authorization, to standardowy protokół autoryzacyjny, który umożliwia stronie internetowej lub aplikacji dostęp do informacji użytkownika przechowywanych przez inną witrynę. Jest on powszechnie stosowany w celu uproszczenia procesu logowania lub rejestracji w aplikacjach internetowych. Kluczem do popularności OAuth jest jego elastyczność i wygoda. Dzięki niemu użytkownicy mogą udostępnić swoje prywatne zasoby przechowywane na jednej stronie w innych miejscach, bez konieczności udzielania im swojego hasła. To rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ strony, które używają OAuth, nie przechowują danych logowania, co ogranicza ryzyko ich utraty.

      Czym jest OAuth i jakie ma zasady działania?

      OAuth to jedno z najważniejszych narzędzi wśród autoryzacyjnych mechanizmów API, a jego zasady działania są stosunkowo proste. Kiedy użytkownik chce udostępnić swoje dane z jednego serwisu (dostawca zasobów) do innego (klient), jako pierwszy interweniuje serwer autoryzacji. W tym momencie użytkownik jest przekierowywany w celu zalogowania się i udzielenia zgody na udostępnienie swoich danych. Po uwierzytelnieniu i udzieleniu zgody, serwer autoryzacji wydaje tzw. token dostępu, który jest przekazywany do serwisu, który prosił o dostęp do danych. To właśnie ten token pozwala na bezpieczny dostęp do danych użytkownika, bez konieczności dzielenia się hasłem.

      Co to OAuth – kluczowe zastosowania w praktyce

      Poznałeś już co to OAuth, więc być może domyślasz się, w jakich sytuacjach jest wykorzystywany. Najpopularniejszym zastosowaniem tego protokołu są serwisy społecznościowe takie jak Facebook lub Twitter. Może on pozwolić innej aplikacji, np. grze lub edytorowi zdjęć na dostęp do Twojego konta, w ramach funkcji, którą oferuje. Wiele innych serwisów internetowych, poczty elektroniczne, aplikacje do zarządzania czasem czy organizacją zadań również korzystają z tego protokołu. Niezależnie czy robisz zakupy, korzystasz z mediów społecznościowych, czy zarządzasz swoją pracą, prawdopodobnie korzystasz z tej opcji autoryzacji.

      OAuth co to jest i jakie są różnice między OAuth a innymi protokołami autoryzacji?

      Na rynku dostępne są różne protokoły autoryzacji, a każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Przykładowo:

      • SAML (Security Assertion Markup Language) jest często używany do jednokrotnego logowania (Single Sign-On), zwłaszcza w przypadku aplikacji korporacyjnych.
      • OpenID, podobnie jak OAuth, pozwala na autoryzację za pomocą istniejących kont w popularnych serwisach, takich jak Google czy Facebook. Niemniej jednak OpenID jest bardziej skupiony na uwierzytelnianiu tożsamości, podczas gdy OAuth koncentruje się na udzielaniu dostępu do zasobów.
      • Kerberos, to starszy protokół uwierzytelniania, często wykorzystywany w sieciach korporacyjnych.

      Choć każdy z tych protokołów ma swoje zastosowanie, OAuth jest jednym z najbardziej elastycznych i wszechstronnych rozwiązań, szczególnie gdy chodzi o autoryzowanie dostępu do zasobów w aplikacjach internetowych. Uwzględnimy unikalne potrzeby Twojego projektu i odpowiemy na wszystkie pytania – wypełnij formularz kontaktowy na stronie już teraz!

      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć