Docker
Docker – praca z kontenerami
Kontener Docker to nic innego jak kompletny system plików niezbędnych do uruchomienia i zainstalowania aplikacji na serwerze. Znajdują się tam między innymi kod, narzędzia systemowe czy biblioteki. Sprawne przenoszenie tych elementów sprawia, że Docker jest niezwykle przydatny w procesie tworzenia, testowania i wdrażania skalowalnych aplikacji. Niezależnie od tego, czy Docker jest wykorzystywany do zarządzania środowiskiem deweloperskim, czy do automatycznego uruchamiania aplikacji, poprawia on szybkość procesów, co czyni go kluczowym elementem w metodyce DevOps.
Docker co to – definicja
Docker to popularna platforma zawierająca zbór wielu narzędzi niezbędnych do pakowania, dystrybuowania, testowania i zarządzania aplikacjami w tzw. kontenerach. Kontener jest znacznie lżejszy i szybszy niż maszyna wirtualna (VM). Zamiast tworzyć cały wirtualny system operacyjny, Docker pozwala aplikacjom działać w izolowanych środowiskach – kontenerach – na kanwie jednego, współdzielonego systemu. To oznacza, że nie ma potrzeby zarządzania wieloma systemami operacyjnymi, a dzięki temu zarządzanie aplikacjami jest o wiele prostsze i bardziej efektywne.
Co to Docker w praktyce i dlaczego warto go używać?
Pierwsza i najważniejsza korzyść wynikająca z używania platformy Docker to znacząca poprawa wydajności aplikacji. Kontenery Docker są lekkie i gwarantują mniejsze obciążenie, a to prowadzi do oszczędności zasobów i skraca czas potrzebny na uruchomienie lub zatrzymanie aplikacji. Drugą zaletą tego rozwiązania jest mobilność, czyli łatwe przenoszenie całego formatu do innego środowiska. Aplikacje uruchamiane w kontenerach Docker są niezależne od systemu operacyjnego i mogą być przenoszone między różnymi platformami i środowiskami chmurowymi bez konieczności jakichkolwiek modyfikacji. Trzecią korzyścią jest łatwość obsługi i praktyczność tego narzędzia. Docker jest w stanie znacznie uprościć proces budowania, wdrażania i skalowania aplikacji.
Docker co to jest i kto z niego korzysta?
Platforma Docker zyskała swoją popularność wśród programistów i zespołów DevOps. Wykorzystywana jest zarówno w startupach, dużych korporacjach, jak i organizacjach całym świecie. Developerzy, korzystając z usługi Docker, mogą tworzyć, pakować i dostarczać lekkie oraz samowystarczalne kontenery, które działają wszędzie, nie tylko lokalnie. Z kolei zespoły DevOps, korzystając z tego narzędzia, mogą ciągle integrować i rozwijać produkt, minimalizując ograniczenia związane z systemem operacyjnym, na którym pracują. Napisz do nas, jeśli chcesz wdrożyć nowoczesne rozwiązania do swojej firmy, np. w formie aplikacji webowej lub mobilnej!