fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      Buyer Persona

      Buyer Persona a profil idealnego klienta

      W zależności od tego, jaką aplikację chcesz stworzyć, musisz wiedzieć, kto będzie jej potencjalnym użytkownikiem. Żeby tak się stało, potrzebujesz określić swoją Buyer Personę. Jest to jednak zupełnie coś innego niż profil idealnego klienta. Dlaczego? Termin Buyer Persona jest bardziej odpowiedni w kontekście branży B2B, gdzie adresatem Twojego produktu jest firma, a nie indywidualny klient. Żeby sprzedać swoje rozwiązanie przedsiębiorstwom, potrzebujesz znacznie bardziej precyzyjnie określonych informacji o osobach, które uczestniczą w procesie decyzyjnym. Najczęściej decydentów w procesie zakupu danego produktu jest kilka, a ich charakterystyka zależy od wielkości i charakteru danej firmy. W takim przypadku profil idealnego klienta, który zawiera cechy demograficzne, opis co taka osoba lubi, jak spędza czas, gdzie pracuje i jak wygląda, zupełnie się nie sprawdzi.

      Czym jest Buyer Persona i dlaczego powinieneś ją opracować?

      Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z tym określeniem i zastanawiasz się, czym jest Buyer Persona, to postaramy się to wyjaśnić w prosty sposób. Przede wszystkim to zestaw informacji, które pomagają Ci lepiej zrozumieć, kim jest decydent w procesie zakupowym, jakie ma problemy i wyzwania w swojej firmie oraz jak kupuje nowe produkty lub usługi. W branży B2B sprzedaż wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku klientów indywidualnych. Sam proces decyzyjny składa się często z wielu etapów i uczestniczy w nim kilka osób, wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko inwestycji. Opracowanie Buyer Persony pomoże Ci nie tylko stworzyć aplikację, która będzie rozwiązywała realne problemy Twoich potencjalnych klientów, ale również lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania. Będzie Ci również dużo łatwiej przygotować odpowiednią komunikację marketingową i dotrzeć do tych osób, które prawdopodobnie będą chciały kupić Twój produkt.

      Jak stworzyć Buyer Personę krok po kroku?

      Wiedza o potencjalnym kliencie jest kluczowa, jeśli chcesz skutecznie sprzedać swój produkt. Jak stworzyć Buyer Personę dla swojego biznesu? Oto kilka punktów, które pomogą Ci ją ustalić:

      1. Określ problemy klienta.
      2. Zidentyfikuj obszary, gdzie dany problem występuje.
      3. Wytypuj osoby decyzyjne w procesie zakupu.
      4. Opisz dokładnie proces zakupu.
      5. Zdefiniuj możliwe obiekcje, które ma potencjalny klient przed podjęciem decyzji.

      Buyer Persona – przykłady i wykorzystanie w praktyce

      Zastanawiasz się, jak w sprzedaży Twojego rozwiązania może pomóc Ci Buyer Persona? Przykłady będą zależeć od branży i produktu, ale załóżmy, że Twoja firma oferuje aplikację do zarządzania finansami dla małych przedsiębiorstw, które borykają się z utrzymaniem swojego cash flow pod kontrolą. Właściciel takiej firmy ma mało czasu i nie jest ekspertem finansowym, poszukuje prostej, ale efektywnej metody zarządzania swoimi finansami. Znając problem tego przedsiębiorcy, nie tylko będziesz wiedział, jak powinna wyglądać praktyczna aplikacja dla tego klienta. Dodatkowo w działaniach marketingowych uwzględnisz łatwą obsługę aplikacji, to jak potrafi zaoszczędzić czas i pomóc w prowadzeniu finansów firmy. Twój produkt automatycznie staje się rozwiązaniem dla tego właściciela, co zwiększa szansę zakupu. Jeśli potrzebujesz wsparcia w stworzeniu aplikacji odpowiadającej na problemy Twoich klientów – napisz do nas! Chętnie pomożemy!

      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć