Front-endowe frameworki takie jak React, Angular czy Vue nie bez przyczyny cieszą się tak ogromną popularnością w środowisku developerów. To właśnie dzięki nim nawet zaczynający dopiero karierę programiści są w stanie szybko i sprawnie zbudować w pełni funkcjonalny front-end. W poniższym artykule omówimy najczęściej wymieniane wady i zalety wszystkich wspomnianych w tytule rozwiązań oraz spróbujemy podpowiedzieć, jak dobrać odpowiedni framework. Vue czy React? React czy Angular? Angular czy Vue? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.
React czy Angular?
Stworzona przez Facebooka biblioteka języka JavaScript React.js (znana także pod nazwą React lub ReactJS) wykorzystywana jest w ponad 11 milionach repozytoriów na Githubie. Na frameworku React oparte są znane na całym świecie portale takie jak Facebook, Instagram, WhatsApp czy Imgur. W przeciwieństwie do Angulara, który cechuje się modelem MVP, React przechowuje cały DOM aplikacji (ang. Document Object Model) w pamięci. W praktyce oznacza to, iż po zmianie stanu, wyszukiwane są różnice pomiędzy wirtualnym a prawdziwym Obiektowym Modelem Dokumentu (DOM), co pozwala szybko aktualizować zmiany. Jeżeli chodzi o zalety Reacta, warto zwrócić też uwagę, iż jest on jednym z najstarszych frameworków, dzięki czemu cieszy się on doskonałym wsparciem ze strony społeczności doświadczonych programistów. Zdaniem niektórych developerów największa wadą Reacta jest konieczność integracji z wieloma innymi narzędziami, ale w wielu sytuacjach może być to także zaleta, ponieważ zapewnia to potencjalnie znacznie większą elastyczność niż „samodzielny” Angular.
Angular czy Vue?
Opracowany przez Google Angular zbudowany został w języku TypeScirpt, który najprościej rzecz ujmując, jest nadzbiorem języka JavaScript. Angular pozwala tworzyć oraz rozwijać aplikacje internetowe typu SPA (ang. Single Page Application) w architekturze wzorca MVC (ang. Model View Controller). Do najbardziej rozpoznawalnych rozwiązań opartych na tym frameworku zaliczyć można serwisy takie jak Netflix, PayPal, Gmail, Google, Xbox czy Microsoft Azure. W kwestii takiej jak wady Angular opinie użytkowników często wskazują ograniczone możliwości pozycjonowania SEO oraz dosyć stromą krzywą uczenia się. Nie zmienia to jednak faktu, iż na Angularze opiera się ponad 2,4 mln repozytoriów na Githubie. Związane jest to przede wszystkim z tym, iż ułatwia on odczuwalnie procesy tworzenia, rozwijania i testowania aplikacji internetowych oraz automatyzuje synchronizację modelu z widokiem. Dla wielu użytkowników problematyczna może być również kwestia braku kompatybilności wstecznej, która doprowadziła do wydzielenia biblioteki AngularJS jako osobnego frameworku. Zamieszanie związane z rozwojem Angulara i rywalizację z Facebookowym Reactem doskonale wykorzystane zostało przez zespół nieznanych wtedy jeszcze programistów pod wodzami Evana You, który w 2014 roku zaprezentował otwartoźródłowy (ang. open source) framework do budowania front-endu aplikacji internetowych o nazwie Vue.js(w skrócie Vue). Wyraźnie widoczne trendy na Githubie i Stack Overflow mogą okazać się szczególnie pomocne w kontekście tego czy lepiej postawić na Angular, czy Vue. Trzeba tu przede wszystkim zwrócić uwagę, iż Vue w zdecydowanie krótszym czasie niż Angular wykorzystane zostało w aż 2,8 mln repozytoriów.
Vue czy React?
Przed jednoznacznym stwierdzeniem czy Vue czy React lepiej się sprawdzi do zbudowania front-endu danego serwisu postaramy się przybliżyć nieco charakterystykę najmłodszego frameworku w naszym zestawieniu. Vue doskonale sprawdza się przy tworzeniu progresywnych aplikacji webowych oraz mobilnych opartych na wspomnianym wcześniej wzoru MVC. Framework ten wykorzystany został m.in. przy budowie serwisów takich jak Alibaba, Netflix, Adobe, Trivago, Chess i 9gag. Pod kątem gwiazdek na Githubie framework Vue (199k) przegonił starszych braci w postaci Reacta (193k) oraz Angulara (83k). W przeciwieństwie do Reacta oraz Angulara Vue tworzone w pełni jest przez społeczność niezależnych developerów, co ma oczywiście swoje wady i zalety. Opinie miłośników Vue często podkreślają często, iż świetnie sprawdza się on w przypadku projektów typu Open Source oraz mniej licznych zespołów programistów.
Podsumowanie – React vs Angular vs Vue
Wszystkie wspomniane wcześniej wady i zalety warto zestawić z indywidualnymi potrzebami celem wyłonienia odpowiedniego front-endowego frameworku. Jest to najprostszy i zarazem najbardziej skuteczny sposób na znalezienie najlepiej działającego rozwiązania. Przed podjęciem finalnej decyzji dotyczącej tego, czy należy wybrać React czy Angular czy Vue warto poświecić też chwilę na research. Opinie setek tysięcy użytkowników wszystkich tych frameworków dostarczyć mogą wartościowych informacji dotyczących poszczególnych funkcjonalności oraz napotkanych problemów i trudności. W przypadku jakichkolwiek trudności z doborem optymalnego frameworku warto skorzystać z kompleksowego wsparcia naszych doświadczonych developerów, którzy w ramach consultingu chętnie dzielą się swoją cenną wiedzą.
Bezpłatna konsultacja
Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.