fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    Dlaczego prototypowanie oprogramowania jest ważne?

    29
    październik
    2019
    9 minut czytania
    Udostępnij

    Prototypowanie aplikacji

    Dlaczego potrzebujesz prototypowania aplikacji?

    Czy zdarza Wam się, że klient ma wiele swoich pomysłów i wymagań, jeśli chodzi o projekt? Jeśli tak, ten wpis jest właśnie dla Was! Opowiemy bowiem nieco o tym, czym jest prototypowanie aplikacji. Prototyp to słowo, które większości ludzi kojarzy z materialnymi produktami, niekoniecznie zaś z aplikacjami mobilnymi czy webowymi. Jednak w branży IT - a zwłaszcza w nowoczesnych software housach - prototyp jest bardzo często wykorzystywany w procesie rozwoju oprogramowania. Coraz częściej jest też kluczowym elementem procesu zawierania umowy.

    Co to jest prototyp oprogramowania?

    Prototypowanie aplikacji można zdefiniować jako wizualną prezentację funkcjonalności. Prototyp w połączeniu z pisemną specyfikacją funkcjonalną (np. kryteria akceptacji oraz Definition of Done) pozwala zarówno klientowi, jak i zespołowi deweloperskiemu mieć pewność, że produkt końcowy jest dokładnie tym, czego oczekuje klient, a bieżąca praca idzie w dobrym kierunku.

    Dlaczego warto używać prototypowanie aplikacji?

    Znaczna część zamawiających oprogramowanie chce, aby ich nowe aplikacje zostały napisane i wdrożone najszybciej jak to możliwe. Podczas etapu określania wymagań powstaje jednak ryzyko skupienia się na corowych funkcjonalnościach, przez co reszta wymagań jest często pomijana. Takie podejście oznacza, iż wszelkie luki logiczne lub drobne brakujące funkcje, które okazują się ważne lub wręcz niezbędne, nie zostaną wykryte do czasu user testów. Może się okazać, że dopiero na tym końcowym etapie klient stwierdzi, że aplikacja wymaga poprawy. W takiej sytuacji powrót i naprawienie problemów związanych z dokładaniem nowych funkcji może być bardzo kosztowne - zarówno czasowo, jaki i finansowo.

    Jest to główny powód, dlaczego prototyp jest wartościowy dla całego procesu wytwarzania oprogramowania. Przede wszystkim pomaga zapobiegać potencjalnym lukom, tzw. czarnym dziurom i „łatać” je w ramach głównego procesu rozwoju aplikacji. Daje także możliwość pełniejszego wglądu w końcowy wygląd rozwiązania.

    Prototypowanie aplikacji z funkcjonalnym modelem

    Jeśli będziemy pracowali z wykorzystaniem prototypu aplikacji, zarówno klient jak i deweloper będą mogli w przejrzysty sposób zobaczyć, czy i jakie powiązania istnieją pomiędzy funkcjonalnościami i jak je uporządkować, aby działanie było spójne. Dzięki temu brak jest niedomówień i minimalizujemy ryzyko sytuacji: „myślałem, że to będzie działać inaczej”.

    Istnieją zazwyczaj trzy kluczowe etapy czy kroki, jakie podejmujemy zaczynając pracę nad prototypem aplikacji:

    1. Zmapowanie wymagań zamawiającego. Cały proces zaczyna się od pracy z wizjami, które zwykle znajdują się tylko w głowie zamawiającego. Na tym etapie analityk wymagań spędza sporo czasu razem z klientem, rejestrując wszystkie niezbędne informacje, tak aby uniknąć luk w funkcjonalnościach. Ważne jest, aby uchwycić jak najdrobniejsze szczegóły, a następnie ustalić, co jest ważne i w jakim stopniu. Jest to jednocześnie dobra okazja dla klienta, jeśli chce się podzielić swoimi pomysłami. 
    2. Tworzenie prototypów. Korzystając z nowoczesnych narzędzi (np. Adobe XD) możliwe będzie stworzenie modelu wizualnego oraz funkcjonalnego nowej aplikacji. Uzyskamy możliwość zobaczenia interfejsu i funkcji w realnej interakcji. Prototyp zawiera również diagramy przepływu akcji, tak aby dokładnie zaplanować możliwości poruszania się potencjalnego użytkownika po nowym rozwiązaniu.
    3. Specyfikacja. Ten etap jest w zasadzie opcjonalny. Częstą sytuacją jest taka, w której specyfikacja wykracza poza rzeczywisty prototyp i zapewnia rozbudowaną specyfikację funkcjonalną. Jest swoistym planem aplikacji, czyli zapewnia dokumentację tego, co zostanie dokładnie dostarczone po zakończeniu developmentu. Należy jednak zwrócić uwagę, iż dodanie trzeciego etapu - czyli specyfikacji - do prototypu, będzie często odgrywać istotną rolę w projekcie. Pomaga ona przenieść wiedzę i wizje z umysłów zespołu tworzącego i klienta do dokumentacji, do której każda ze stron będzie miała dostęp. Dodatkowo, jeśli nowa aplikacja wymaga stworzenia podręcznika dla użytkownika, to już istniejąca specyfikacja będzie do tego doskonałą podstawą.

    Prototypowanie aplikacji jako klucz do jakości

    Prototyp i specyfikacja wymagań są jak dobre małżeństwo - uzupełniają się. Ich zestawienie daje nam największą szansę, aby zaplanować, opisać, zaprojektować finalny produkt. Warto, aby specyfikacja i prototyp współistniały. Dzięki temu wszyscy dokładnie wiedzą, co zostało zatwierdzone i jaki jest kierunek rozwoju oprogramowania.

    ► My - jako software house - wiemy, że linijki kodu działają tak jak powinny, a Ty - jako klient - masz poczucie pewności, że finalna aplikacja będzie dokładnie tym, czego oczekujesz. Skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na wszelkie pytania! 

    Wiktor Sobczyk

    Bezpłatna konsultacja

    Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

    Inne wpisy na blogu

    10
    luty
    2020
    Nasz świat jest pewnym rodzajem systemu. Musimy to zrozumieć, aby móc nim zarządzać. Wyobraź sobie, że podobnie jest z budowaniem aplikacji internetowej - powinieneś znać kontekst niezbędny do stworzenia systemu. Temat, który dziś poruszamy zajmuje honorowe miejsce w tworzeniu oprogramowania – to oczywiście architektura aplikacji internetowych. Artykuł ma na celu pomóc osobom nietechnicznym lepiej zrozumieć techniczną…
    tagi: #Technologia
    czytaj artykuł
    Tworząc oprogramowanie, każdy dzień w pracy stwarza problem: Jak pogodzić naszą wizję doświadczenia użytkownika produktu z tym, jak użytkownicy rzeczywiście z nim współpracują? Chcielibyśmy w pełni oddać się kreatywności i zgłębić nasze najśmielsze wyobrażenia na temat tego, czym powinno być nowoczesne doświadczenie użytkownika, ale zawsze musimy to ważyć na podstawie tego, co pokazują dane. Jak…
    tagi: #Design
    czytaj artykuł
    Jak możemy Ci pomóc?
    Porozmawiaj z nami!








      Kamil
      Head of Business Development
      Kliknij, aby podejrzeć