fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.
  Assured Technologies

  System do obsługi parkingów na lotniskach

  Jak wdrożyć zupełnie nowy system od zera pod ogromną presją czasu? Przeczytaj case study i sprawdź, jak tego dokonaliśmy podczas realizacji projektu oprogramowania dla lotnisk na zlecenie Assured Technologies.

  Wstęp

  Assured Technologies zwrócili się do nas z projektem aplikacji do zarządzania pojazdami na parkingach lotnisk. Ponieważ wkrótce kończyła się umowa jednego z brytyjskich lotnisk z dostawcą poprzednio używanego systemu, zarząd placówki podjął decyzję o wymianie rozwiązania na inne.

  Wspomniane lotnisko od lat korzystało z aplikacji do zarządzania obsługą samochodów pozostawianych na tamtejszym parkingu. Rozwiązanie było przestarzałe i od dawna nie wprowadzano w nim modernizacji i aktualizacji. Władzom lotniska zależało na tym, by zastąpić poprzednie rozwiązanie innym, bardziej nowoczesnym, które pozwoliłoby usprawnić pracę, zwiększyć jej wydajność oraz które byłoby dostosowane do potrzeb i oczekiwań pracowników. Koniec umowy licencyjnej był ku temu idealną okazją.

  Jako że nasz klient, Assured Technologies, zrealizował szereg innych rozwiązań, placówka szybko wybrała go na wykonawcę kolejnego systemu. Czując presję czasu zdawał sobie jednak sprawę, że nie uda mu się zrealizować projektu w terminie jedynie własnymi zasobami. W związku z tym ze względu na wcześniejszą współpracę od razu zwrócił się do nas z prośbą o pomoc.

  Przebieg projektu

  Ponieważ klient zgłosił się do nas w grudniu, a na początku marca rozwiązanie miało już wejść na produkcję, nie mieliśmy wiele czasu - zwłaszcza, że klient miał jedynie wstępną wizję na rozwiązanie, która wymagała dopracowania. Rozpoczęliśmy więc od przygotowania analitycznego, aby zaprojektować rozwiązanie spełniające założone wymagania. Następnie zaprojektowaliśmy architekturę aplikacji przygotowaliśmy plan realizacji projektu na kolejne dwa miesiące.

  W ten sposób zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system Go Plan. Z założenia miał być on uzupełnieniem systemu Go Trak - innego systemu używanego na lotnisku przeznaczonego do raportowania. Go Plan został wyposażony w następujące moduły i funkcjonalności:

  • zarządzanie odbiorem auta i opieką nad pojazdem stojącym na parkingu do momentu wydania go klientowi po zakończonym okresie parkowania
  • moduł do administrowania parkingiem: podział przestrzeni na lokacje, strefy i linie ułatwiło pracownikom parkingu parkowanie w odpowiednich miejscach i sprawne wydawanie samochodów
  • zarządzanie kalendarzem wraz z możliwością planowania i zbierania kluczowych informacji o dostępnych miejscach na parkingu oraz datach pozostawiania i odbioru samochodów
  • zarządzanie przejazdami samochodów na parkingu z możliwością monitorowania, który z pracowników przestawiał dane auto, gdzie się ono znajduje i gdzie znajdowało się poprzednio
  • alokowanie aut na parkingu wg kolejności wyjeżdżania (obecnie pracujemy nad wyposażeniem aplikacji w funkcję automatycznej alokacji pojazdów według zdefiniowanych wcześniej dynamicznych kryteriów)
  • zarządzanie użytkownikami i zadaniami na platformie
  • moduł do generowania raportów.

  Jedną z najciekawszych funkcjonalności, jakie wdrożyliśmy w nowym systemie było zautomatyzowanie manualnych czynności dzięki instalacji skanera kodów QR. Umożliwiło to obsługę systemu praktycznie bez siedzenia przed monitorem, a jedynie skanując plakietki na pojazdach. Dzięki temu obsługa systemu była możliwie intuicyjna i pozwoliła na znaczną optymalizację czasu pracy.

  Aby jeszcze bardziej usprawnić działanie systemu, przeprowadziliśmy także szereg integracji z narzędziami zewnętrznymi pozwalającymi m.in. na:

  • import danych rezerwacji z serwera FTP 
  • skanowanie kodów i drukowanie etykiet

  Zintegrowaliśmy też rozwiązanie z innymi systemami i urządzeniami używanymi przez klienta, również starszymi - upewniając się, że będzie się z nimi sprawnie komunikowało i działało bez zarzutów.

  Technologie

  Projekt realizowaliśmy w technologiach .NET, MSSQL i Vue.js. Jest to stack technologiczny wykorzystywany w Assured Technologies. Było nam więc łatwo wdrożyć się w projekt i współpracować z zespołem klienta. Łącznie projekt realizowało dwóch deweloperów back-end, dwóch deweloperów front-end, developer full-stack, tester, analityk oraz specjalista DevOps.

  Działaliśmy w dwutygodniowych sprintach, przez cały czas na bieżąco kontaktując się z Product Ownerem po stronie klienta. Dzięki temu, że był dla nas zawsze dostępny, zaangażowany oraz otwarty na wskazówki i pomysły, współpraca przebiegała bardzo sprawnie i pozwoliło nam to sprawnie realizować kolejne etapy.

  Efekt

  Praca pod tak dużą presją czasu zdecydowanie była największym wyzwaniem tego projektu. Dostarczenie choćby prototypu aplikacji w tak krótkim terminie jest naprawdę trudne - tutaj była to aplikacja dla poważnej instytucji, która dodatkowo miała zastąpić rozwiązanie używane przez lata oraz być dostosowana do nowych potrzeb i wymagań. Mimo ciążących na nas oczekiwań udało nam się dostarczyć projekt w umówionym terminie i wdrożyć wszystkie kluczowe funkcjonalności. 

  Ten sukces nie byłby jednak możliwy bez wcześniejszego przygotowania i doświadczenia naszego zespołu. To, że nasi deweloperzy rozpoczęli realizację projektu z dnia na dzień, było zasługą wcześniej przygotowanych urządzeń oraz wdrożonego środowiska i infrastruktury DevOpsowej. Dzięki temu sprawnie weszliśmy w projekt i zrealizowaliśmy go bez problemów natury technicznej czy organizacyjnej.

  Lotnisko już korzysta z Go Plan i widzi pierwsze korzyści. Nowe rozwiązanie pomogło zorganizować i zoptymalizować pracę na parkingu. Dzięki precyzyjnemu dostosowaniu narzędzia do potrzeb pracowników placówka osiągnęła efekt, na jakiej jej zależało. Co więcej, przygotowana przez nas szata graficzna Go Plan tak przypadła do gustu klientowi, że zdecydował się na jej podstawie stworzyć nowy design dla systemu Go Trak.

  Oprócz tego widzimy potencjał na dalszą automatyzację systemu czy zastosowanie w nim inteligentnych algorytmów. Mamy także wiele pomysłów na dalszy rozwój, m.in. wprowadzenie udogodnień takich jak inteligentne szafki. Ponadto system jest przygotowany tak, by w przyszłości mógł być wdrożony także na innych lotniskach. Pozostajemy również otwarci na dalszy rozwój projektu lub wdrażanie innych systemów dla Assured Technologies.

  Wiktor Sobczyk

  Chcesz zrealizować podobny projekt?

  Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

  Jak możemy Ci pomóc?
  Porozmawiaj z nami!
   Kamil
   Head of Business Development
   Kliknij, aby podejrzeć