W dobie dynamicznie rozwijających się aplikacji mobilnych oraz internetowych aspekt monitoringu z reguły trafia na dalszy plan. Duże, średnie i małe przedsiębiorstwa, które zmagają się z brakiem odpowiedniej liczby programistów, rezygnują często z monitoringu, ponieważ w krótkiej perspektywie czasowej jest to tańsze i prostsze rozwiązanie. Wzbogacenie architektury aplikacji przy pomocy narzędzi i metod, które pozwalają zapisać istotne dane metryczne, ułatwia zdecydowanie rozwój oraz przyśpiesza identyfikację potencjalnych problemów. Czym jest monitoring aplikacji? Czy warto monitorować aplikację przez całą dobę? Jak monitorować aplikację przy pomocy narzędzi takich jak Grafana, Cassandra lub PostgreSQL? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Czym dokładnie jest monitorowanie aplikacji?
Monitoring aplikacji to proces mający na celu zbieranie i analizowanie indywidualnie zdefiniowanych danych metrycznych, które najczęściej dotyczą wydajności oraz sposobu działania poszczególnych elementów aplikacji (np. etapów, metod, modułów itp.). Przykładem mechanizmu monitorującego mogą być choćby logery, które odpowiedzialne są za rejestrowanie informacji o błędach oraz wykrytych incydentach albo nieprawidłowościach. To właśnie dzięki tego typu danym można przewidzieć potencjalne problemy i zareagować, zanim zostaną one wykryte i wykorzystane przez użytkowników. Pomimo tego, iż monitorowanie aplikacji komplikuje nieznacznie kod po stronie back-endu, warto poświecić chwilę na uwzględnienie tej mechaniki, ponieważ niesie ona ze sobą wiele korzyści. Jeżeli w trakcie tworzenia i projektowania aplikacji powstaną odpowiednie metody i narzędzia, nie trzeba będzie tracić dodatkowych zasobów na etapie rozwijania, testowania i debugowania.
Czy warto monitorować aplikację?
Monitorowanie aplikacji to jeden z najprostszych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów na poprawienie wydajności oraz efektywności działania. Do głównych zalet monitoringu nowoczesnych aplikacji webowych oraz mobilnych zaliczyć można możliwość:
- szybkiego wykrywania i identyfikowania wrażliwych lub przeciążonych obszarów,
- analizowania danych historycznych oraz rejestrowania dokładnych logów,
- automatycznego generowania customowych alertów i powiadomień,
- stałej kontroli wydajności i funkcjonalności aplikacji,
- podniesienia poziomu bezpieczeństwa danych,
- zwiększania zaangażowania użytkowników poprzez dostarczanie spersonalizowanych insightów.
Kwestia tego, czy warto monitorować aplikację w dużym stopniu zależy od liczby, oraz rodzaju użytkowników. Im więcej osób korzysta z danej aplikacji, tym bardziej skorzystać można na danych pochodzących z monitoringu, który pozwala także zminimalizować ryzyko nadużyć oraz ataków ze strony cyberprzestępców. W dłuższej perspektywie czasowej monitorowanie aplikacji ułatwia odczuwalnie rozwiązywanie niespodziewanych problemów i rozwijanie nowych funkcjonalności narzędzia.
Jak monitorować aplikację?
Podobnie jak w przypadku innych wdrażanych powszechnie do aplikacji mechanizmów i funkcjonalności, do monitorowania wykorzystać można dodatkowo otwartoźródłowe biblioteki narzędzi takie jak Grafana czy Prometeus. Obydwa te rozwiązania skupiają się przede wszystkim na aspekcie wizualizacji danych, które najczęściej przedstawiane są w formie aktualizowanych w czasie rzeczywistym dashboardów, grafów, wykresów, logów albo raportów. Można je zastosować także do automatyzacji alertów i powiadomień, które w formie SMS-a lub E-maila są w stanie szybko poinformować developera o potencjalnym błędzie albo wymagającym natychmiastowej uwagi incydencie.
Starając się podpowiedzieć, jak monitorować aplikację warto wspomnieć też o narzędziach takich jak Cassandra czy PostgreSQL. To właśnie dzięki nim wszystkie zebrane w trakcie monitoringu dane można łatwo oraz bezpiecznie zapisać w relacyjnej bazie danych.
Relacyjny model danych cieszy się ogromną popularnością ze względu na możliwość zachowania spójności pomiędzy instancjami (tzn. kopiami bazy danych). Funkcjonalność relacyjnego modelu da się doskonale zobrazować na przykładzie aplikacji bankowej. Z perspektywy użytkownika saldo można zmodyfikować jednocześnie na kilka sposobów (np. płacąc kartą, zlecając przelew, wypłacając gotówkę z bankomatu itp.). W przypadku niespójności pomiędzy instancjami aplikacji bankowych (tzn. aplikacją mobilną, bankomatem i kontem internetowym) prowadzić by mogło do wielu nieścisłości oraz nadużyć.
Podsumowanie – monitoring aplikacji
Pomimo tego, iż monitoring aplikacji pochłania dodatkowe zasoby w postaci czasu developerów, zdecydowanie opłaca się go zaimplementować przy średnich i większych projektach. Dzięki automatycznym alertom oraz powiadomieniom można szybko i sprawnie naprawić wykryte nieprawidłowości. Całodobowe monitorowanie aplikacji jest także świetnym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników i wrażliwych danych. Warto zwrócić też uwagę, iż dzięki atrakcyjnej i zrozumiałej formie wizualizacji zebranych w ramach monitoringu danych rozwijanie i ulepszanie aplikacji staje się dużo łatwiejsze.
Bezpłatna konsultacja
Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.