fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.









    Już nas opuszczasz?

    Napisz czego potrzebujesz, a nasi eksperci powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.








      Inżynier zapewnienia jakości (QA) – Czy potrzebujesz go w swoim projekcie?

      22
      czerwiec
      2021
      5 minut czytania
      Udostępnij

      Czy wiesz, że każdy błąd w produkcie oprogramowania może być naprawdę drogi? Czy wiesz, że naprawa usterek po uruchomieniu produktu kosztuje około 30 razy więcej niż ich naprawa w fazie projektowania i architektury?

      • Jeśli Twoje odpowiedzi były przeczące, trafiłeś we właściwe miejsce. Zamierzamy powiedzieć Ci o tym, dlaczego kontrola jakości oprogramowania jest tak ważna dla Twojej firmy i jak pomaga Ci ona zaoszczędzić pieniądze.

      • Jeśli przynajmniej jedna z Twoich odpowiedzi była twierdząca, to mamy coś dla Ciebie. Dzisiaj zamierzamy zagłębić się w specyfikę QA i odpowiedzieć na pytania, które nurtują tak wielu przedsiębiorców na całym świecie: Czy QA jest naprawdę ważne dla waszego kolejnego projektu? Czy rzeczywiście musisz zatrudnić wykwalifikowanego inżyniera QA, aby Twój produkt był nieskazitelny? Czy Twój projekt zakończyłby się niepowodzeniem bez ugruntowanych procesów QA?

      KTO TO JEST INŻYNIER ZAPEWNIENIA JAKOŚCI (QA)?

      Zawsze oczekujemy od właścicieli firm poważnego traktowania procesów QA. Ale wtedy kilku klientów i partnerów podchodziło do nas z tym samym pytaniem: czy w naszym zespole potrzebny jest inżynier QA? Było to zaskakujące, ale rozsądne: ponieważ ludzie szukają sposobów na obniżenie kosztów inżynierii IT, zastanawiają się, czy istnieje jakaś możliwość zrezygnowania z QA. Dlatego przeanalizowaliśmy często zadawane pytania, spojrzeliśmy na nasze własne doświadczenia i przygotowaliśmy kompleksową odpowiedź na to ważne pytanie.

      WPROWADZENIE DO QA

      QA oznacza zapewnienie jakości i jest składnikiem cyklu rozwoju oprogramowania. Inżynierowie ds. zapewnienia jakości badają istotę produktu, jego strukturę i cechy, aby zidentyfikować każdą małą rzecz, która nie spełnia wymagań i oczekiwań. Krótko mówiąc, inżynierowie ds. zapewnienia jakości szukają w aplikacjach błędów, czyli tzw. bugów.

      Kluczową rzeczą, która musi być wymieniona przy opisywaniu specjalisty ds. zapewnienia jakości jest to, że osoba ta musi myśleć nieszablonowo. Celem specjalisty ds. zapewnienia jakości nie jest złamanie rozwiązania i pokazanie programistom ich błędów. Nie: zespół ds. zapewnienia jakości ciężko pracuje, aby ujawnić potencjalne słabe punkty produktu i pomaga całemu zespołowi dostarczyć naprawdę doskonałe rozwiązanie.

      KLUCZOWE OBOWIĄZKI EKSPERTA QA

      Lepsze zrozumienie tego tematu jest niemożliwe bez wiedzy o tym, co oznacza QA:

      Spełnienie wymagań

      Przed rozpoczęciem procesu tworzenia aplikacji, specjalista ten tworzy szczegółową dokumentację dotyczącą tego, jakie funkcjonalności i funkcje musi posiadać Twoja aplikacja. Poza tym opracowuje jasną wizję projektu i specyfiki front-endu.

      Projektowanie dokumentacji testowej

      Dokumentacja jest kluczowa. Specjalista ds. zapewnienia jakości opracowuje schemat funkcjonalności aplikacji i planuje krok po kroku sprawdzić każdą funkcję. To uzupełnia poprzedni punkt: dokumentacja testowa pomaga upewnić się, że aplikacja wygląda i działa dokładnie tak, jak chcesz.

      Znajdowanie i zgłaszanie błędów

      Nawet najbardziej doświadczeni deweloperzy popełniają błędy. W niektórych przypadkach dobrze przemyślany kawałek kodu działa w nieoczekiwany sposób. Odpowiedzialny specjalista znajduje błędy i informuje o nich programistów i menedżerów. Poza tym, opracowują strategię nacisku na system, aby ujawnić jego słabe punkty.

      W wielu przypadkach specjalista QA pomaga zbudować bardziej zorientowany na użytkownika i intuicyjny UX, ulepszyć UI i potwierdzić, że rozwiązanie jest gotowe do produkcji.

      TYPY BADAŃ

      Inżynier QA zajmuje się różnymi testami. Oto pięć najbardziej powszechnych:

      Test dymny

      Jest to szybki i prosty sposób na sprawdzenie podstawowej funkcjonalności aplikacji. Kiedy jest najlepszy czas na wdrożenie go? Jest to przydatne, gdy właśnie została wykonana nowa budowa lub naprawiono krytyczny defekt i pojawia się potrzeba sprawdzenia, czy wszystko działa dobrze.

      Test funkcjonalny

      Jak sama nazwa wskazuje, test ten pomaga upewnić się, że funkcjonalność została opracowana w ścisłej zgodności z dokumentacją. Ten rodzaj testu skupia się na wyniku bez uwzględnienia stanów pośrednich.

      Test integracyjny

      Ten rodzaj testu pomaga zapewnić, że różne komponenty i moduły systemu oprogramowania współpracują ze sobą prawidłowo. Może on zostać włączony do Twoich procesów po uruchomieniu głównej części funkcjonalności.

      Test End-to-End

      Aby wdrożyć ten test, specjalista musi wcześniej zbudować schemat zachowania użytkownika. Następnie musi wykonać każdy z opisanych kroków jeden po drugim i sprawdzić, czy doświadczenia użytkownika nie zostały przerwane przez jakikolwiek problem. Istnieje wiele scenariuszy działań użytkownika w aplikacji, a każdy z nich wymaga skonstruowania specjalnego, kompleksowego testu.

      Test wydajności

      Nie wystarczy stwierdzić, że Twoja aplikacja jest w stanie obsłużyć duże obciążenia. Ważne jest, aby sprawdzić prawdę. Tu właśnie pomocne są testy wydajności. Obejmują one pomiar czasu reakcji podczas wykonywania ogromnej liczby żądań i obserwowanie, jak duża ilość danych wpływa na cały system.

      KLUCZOWE ETAPY CYKLU ŻYCIA QA

      Rzućmy trochę światła na cykl życia QA w Twoim projekcie rozwoju oprogramowania. Ale najpierw musisz pamiętać o jednym istotnym fakcie. Rozwój i testowanie muszą być przeprowadzane jednocześnie. Oznacza to, że nie możesz stworzyć zupełnie nowej aplikacji od zera, a następnie wrócić do testowania i procedur zapewniania jakości. Jak wspomnieliśmy na samym początku artykułu, będzie to prowadzić do ogromnych wydatków.

      Przegląd dokumentacji

      Aby zbudować podstawę dla procesów zapewniania jakości, potrzebna jest szczegółowa dokumentacja. Specjalista ds. zapewnienia jakości dokonuje przeglądu projektu i jego wymagań oraz upewnia się, że opisane techniki są jasne, a wszystkie funkcje mogą być prawidłowo sprawdzone.

      W niektórych przypadkach specjalista ds. zapewnienia jakości żąda dodatkowych szczegółów dotyczących danego projektu. Poza tym, na tym etapie, zespół decyduje o narzędziach do zarządzania projektami i usterkami, takich jak Jira, Redmine, Trello, itp. Odpowiedni zestaw narzędzi pomoże całemu zespołowi trzymać rękę na pulsie.

      Projektowanie planów testowych i przypadków testowych

      Na tym etapie inżynier QA tworzy plan działań, które powinny być wykonane w celu sprawdzenia każdej funkcji lub fragmentu kodu. Każdy krok musi być szczegółowo opisany, a oczekiwany rezultat każdej akcji musi być jasny przed rozpoczęciem procesu.

      Przeprowadzanie przypadków testowych

      W kilku linijkach powyżej wprowadziliśmy najpopularniejsze rodzaje testów stosowanych w oprogramowaniu QA. Na tym etapie specjalista ds. zapewnienia jakości przekształca teorię w praktykę. Uważnie śledzi kroki każdego planu testów, sprawdza funkcjonalność, moduły i cechy, zachowanie systemu w warunkach dużego obciążenia, poziom bezpieczeństwa, itp. Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie, czy dany element oprogramowania wygląda i działa dobrze na każdym urządzeniu (testy międzyplatformowe) i każdej przeglądarce (testy międzyprzeglądarkowe).

      Zgłaszanie problemów

      Inżynier QA opisuje każdy problem i usterkę i zgłasza je reszcie zespołu. Raport zawiera uszkodzone łącza, luki w zabezpieczeniach, niedoskonałości interfejsów itp. oraz sposoby ich znalezienia. Każdy członek zespołu ma dostęp do tych informacji i może rozpocząć pracę nad ich usunięciem w momencie zgłoszenia błędu.

      Przydatną praktyką jest ustalenie priorytetu dla każdego problemu, aby inżynier rozwoju zrozumiał, od których błędów należy zacząć.

      Etap weryfikacji

      Dzięki systemowi śledzenia błędów, inżynier testujący otrzymuje powiadomienie, gdy problem zostanie naprawiony. Powtarza on kroki z przypadku testowego lub planu testowego, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Gdy żaden problem nie zostanie wykryty, zgłoszenie o błędzie zostaje zamknięte. Następnie ten sam proces rozpoczyna się od samego początku, ale skupia się na innej funkcji.

      Inżynier QA to ktoś, kto stale skupia się na jakości Twojego produktu, podczas gdy Ty poświęcasz swój czas i uwagę na cele biznesowe.

      TRZY GŁÓWNE POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO MIEĆ INŻYNIERA QA W SWOIM PROJEKCIE

      Jak widać, jako część zespołu, specjalista ten realizuje kilka istotnych zadań. Aby jednak podkreślić znaczenie współpracy z ekspertami QA, przygotowaliśmy trzy punkty, które dowodzą, że wkład QA jest nieoceniony.

      Wykrywanie usterek

      W swojej kampanii marketingowej obiecujesz użytkownikom, że Twój produkt jest wszystkim, czego szukali. Gwarantujesz wysoką jakość i przysięgasz, że Twoja aplikacja jest magiczną pigułką, która zaspokoi wszystkie ich potrzeby.

      Ale skąd możesz mieć pewność co do jakości produktu, który dostarczasz? Czy upewniłeś się, że wszystko działa prawidłowo? Czy przewidziałeś wszystkie możliwe działania klienta, aby zagwarantować, że nic się nie zepsuje? Zapewnienie jakości nie jest łatwe, a ktoś wykwalifikowany musi się tym zająć.

      Zapobieganie problemom

      Powiedzmy, że stworzyłeś ładną aplikację bez pomocy QA. Powiedzmy, że ta aplikacja spełnia nawet wymagania App Store, a ty oczekujesz, że przyniesie pieniądze prosto do kieszeni. Ale pierwsi użytkownicy natychmiast znajdują błąd. Mija tydzień, a pojawia się kolejny błąd. Dzień po dniu Twój zespół obsługi klienta próbuje wyjaśnić użytkownikom, jak poradzić sobie z tym lub tamtym problemem. Zespół pomocy technicznej nie wie, jak pomóc użytkownikom; użytkownicy irytują się z powodu złej jakości rozwiązania, na które wydali pieniądze. Użytkownicy wciąż zgłaszają błędy, wrzeszczą na zespół wsparcia i dzielą się swoimi opiniami na temat Twojego projektu, aby wszyscy mogli się z nimi zapoznać.

      W rezultacie, w końcu usuną Twoją aplikację i nigdy więcej nie zaufają Twoim produktom. Ufając ich opiniom, wielu innych użytkowników porzuci pomysł wypróbowania Twoich rozwiązań. Tak właśnie umierają firmy.

      Jak możesz temu zapobiec? Odpowiedź jest prosta: inżynier QA może pomóc Ci uniknąć negatywnych opinii, spadku sprzedaży i porażki.

      Zachowanie reputacji

      Twój produkt jest twarzą twojej firmy. Jego jakość jest dla każdego użytkownika dowodem na to, że może mu zaufać, a także jedną z głównych rzeczy, które pozwolą mu pokonać konkurencję. Nie przegap swojej szansy, aby udowodnić swoją niezawodność, próbując zaoszczędzić pieniądze na QA.

      DWA PYTANIA, KTÓRE MOGĄ CIĘ NADAL NIEPOKOIĆ

      Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Oto odpowiedzi na dwa najbardziej popularne pytania:

      Czy inżynier oprogramowania może wykonać pracę QA?

      Programista tworzy funkcjonalność zgodnie z wymaganiami. Każdy wykwalifikowany specjalista jest pewien jakości pisanego przez siebie kodu; poza tym programista wie na pewno, za co dany fragment kodu jest odpowiedzialny. Twórcy oprogramowania nie mogą jednak patrzeć na swoje własne produkty ze świeżej perspektywy. Mogą oni przeprowadzać testy jednostkowe, ale to nie wystarczy. Więc nie, inżynier oprogramowania nie może zastąpić inżyniera QA.

      Kiedy mój projekt w ogóle nie potrzebuje QA?

      Jeśli mówimy o systemie wewnętrznym, który nie ma większego znaczenia, lub o ulubionym projekcie (pet project), nie potrzebujesz specjalisty ds. zapewnienia jakości. Ale jeśli planujesz podpalić rynek swoim innowacyjnym pomysłem, potrzebujesz specjalisty, który sprawdzi realizację tego pomysłu.

      PODSUMOWUJĄC

      QA jest rzeczywiście kluczowe. Inżynier QA jest niezastąpioną osobą w twoim zespole. Choć może się to wydawać mniej niż konieczne, lepiej zaufać faktom i uchronić swój biznes przed pułapkami, współpracując z wiarygodnym ekspertem od QA.

      Czy nadal masz wątpliwości, pytania lub obawy? Daj nam znać, a my pomożemy Ci wszystko ustalić!

      Wiktor Sobczyk

      Bezpłatna konsultacja

      Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.

      Inne wpisy na blogu

      Cykl życia defektów we Flutterze
      Karol
      6 minut czytania
      18
      listopad
      2022
      Testowaniem opracowywanych, utrzymywanych i rozwijanych aplikacji webowych zajmują się nie tylko programiści, którzy odpowiedzialni są za kod źródłowy, ale także testerzy. Przy pomocy zautomatyzowanych i manualnych testów da się zweryfikować pod kątem obecności błędów każdy rodzaj oprogramowania. Dzięki wsparciu profesjonalistów można uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której rozeźleni użytkownicy sami zgłaszają wykryte wady i defekty. Aby…
      tagi: #Bezpieczeństwo
      czytaj artykuł
      20
      wrzesień
      2022
      W dobie dynamicznie rozwijających się aplikacji mobilnych oraz internetowych aspekt monitoringu z reguły trafia na dalszy plan. Duże, średnie i małe przedsiębiorstwa, które zmagają się z brakiem odpowiedniej liczby programistów, rezygnują często z monitoringu, ponieważ w krótkiej perspektywie czasowej jest to tańsze i prostsze rozwiązanie. Wzbogacenie architektury aplikacji przy pomocy narzędzi i metod, które pozwalają…
      tagi: #Bezpieczeństwo
      czytaj artykuł
      Jak możemy Ci pomóc?
      Porozmawiaj z nami!









        Kamil
        Head of Business Development
        Kliknij, aby podejrzeć