Ogromna popularność aplikacji mobilnych związana jest przede wszystkim z tym, że zdecydowana większość osób korzysta na co dzień z telefonu komórkowego. Z perspektywy biznesowej, wszystkich użytkowników smartfonów postrzegać można w kategorii potencjalnych klientów. Mając na uwadze, iż aplikacje natywne nie współdzielą kodu pomiędzy platformami, łatwo zrozumieć można, dlaczego do tworzenia opłaca się wykorzystać technologie wieloplatformowe. Zamiast opracowywać niezależnie klony aplikacji na iOS i Android lepiej postawić na równie funkcjonalne aplikacje wieloplatformowe, które oparte są na frameworkach takich jak Flutter lub React Native. Jakie są wady i zalety obu tych technologii? Jak działają aplikacje hybrydowe? Dlaczego do tworzenia aplikacji mobilnych używa się częściej React Native? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.
Czym są aplikacje hybrydowe?
Baza aplikacji hybrydowych opiera się na technologiach webowych takich jak JavaScript, HTML i CSS. W zależności od docelowych funkcjonalności mogą się one kompilować do kodu natywnego dla iOS oraz Android lub funkcjonować w formie mobilnej aplikacji webowej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich pluginów aplikacje hybrydowe są w stanie wysyłać powiadomienia push, autoryzować działania odciskiem palca, pobierać dane z sensorów, rejestrować obraz z kamer itp. Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż na starszych wersjach iOS nie będzie to działać równie dobrze, jak w przypadku Androida. Z tego też powodu, aby zapewnić użytkownikom zunifikowany UX, trzeba skorzystać z frameworków takich jak React Native czy Flutter.
Które ze znanych globalnie aplikacji opracowano we Flutter, a które w React Native?
Opracowany i wspierany nieustannie przez programistów Google Flutter wykorzystywany jest przez platformy takie jak eBay, Alibaba, Google Ads, Google Pay, Crédit Agricole, BMW, Toyota czy Tencent. Przedsiębiorstwa takie jak Meta (Facebook i Instagram), Microsoft, Shopify, Discord, Wix, Walmart, Tesla, Uber Eats, Salesforce, Pinterest, Skype oraz SoundCloud wybrały zaś React Native. Zarówno na stronie Fluttera, jak i React Native w zakładce Showcase dostępne są szczegółowe studia większości wspomnianych wyżej wdrożeń.
Dlaczego w React Native powstaje więcej aplikacji mobilnych niż we Flutter?
Rekrutacja na stanowiska wyższego lub średniego szczebla w branży IT jest z reguły dosyć czasochłonna i wymagająca. Przy ograniczonym budżecie i naglących terminach niezwykle trudno jest znaleźć kompetentnego developera, który nie będzie wymagał dalszego szkolenia. Zadanie to jest się dużo łatwiejsze, jeśli pracujący przy projekcie developerzy wykorzystują na co dzień JavaScript, TypeScript lub React. Jeżeli tak jest, to React Native zdecydowanie lepiej się sprawdzi. Warto zwrócić tu uwagę, iż pomimo tego, że specjalistów od Fluttera jest znacznie mniej, to z reguły są oni dużo lepiej wykwalifikowani niż przeciętny frontendowiec. Z tego też powodu opracowywanie, rozwijanie i utrzymywanie funkcjonalnych wieloplatformowych aplikacji często opłaca się zlecić zgranym zespołom, które pracują w firmach takich jak Software House.
Czy opłaca się tworzyć funkcjonalne aplikacje wieloplatformowe w React Native?
JavaScript używać można zarówno do budowania frontendu stron internetowych, jak i backendu aplikacji webowych, mobilnych czy serwerów Node. Jeżeli w danym projekcie technologie te są wykorzystywane, to React Native pozwala zredukować ilość kodu w całkowitym rozrachunku. Współdzielony pomiędzy aplikacjami oraz platformami kod ułatwia odczuwalnie procesy takie jak długoterminowe utrzymywanie i rozwijanie aplikacji. Wśród zalet React Native wymienić warto również szerokie wsparcie dla zewnętrznych narzędzi i bibliotek (ang. Third-Party Libraries), takich jak choćby npm, yarn, redux, axios, typescript, mobx, babel, lodash, react-devtools czy node. We Flutterze znacznie częściej korzystać trzeba z dedykowanych bibliotek w języku Dart, który jest dużo mniej powszechny niż JavaScipt. Z tego względu nauka React Native jest także dużo bardziej przyjaznym kierunkiem rozwoju dla początkujących developerów niż Flutter. Obydwa te rozwiązania posiadają oczywiście doskonale opisaną dokumentacje, ale jeśli chodzi o materiały szkoleniowe, to React Native wygrywa lub remisuje niemalże pod każdym względem.
Jakie korzyści związane są z tworzeniem wieloplatformowych aplikacji we Flutter?
Mając na uwadze, iż Fluttera opracowuje nieustannie doświadczony zespół developerów Google, łatwo zrozumieć można, dlaczego proces instalacji środowiska przebiega sprawniej niż w React Native. Komendy takie jak flutter create czy flutter doctor są świetnym przykładem na to jak zespół Fluttera dba o wygodę programistów. Framework ten ceniony jest również ze względu na wbudowane narzędzia, dzięki którym da się m.in. budować interaktywne layouty, implementować funkcjonalne widgety, nawigować pomiędzy ekranami i wyznaczać głębokie linki (ang. deep linking). Warto zwrócić też uwagę, iż dzięki kompatybilności z Dart Flutter jest dużo przyjaźniejszy pod kątem automatycznego testowania. Dla wielu przedsiębiorstw istotne jest także to, że zaprojektowany z myślą o rozwoju aplikacji mobilnych Flutter jest pod wieloma względami szybszy niż React Native.
Podsumowanie
Rozważając, która technologia jest lepsza do tworzenia aplikacji mobilnych, trzeba uwzględnić wiele różnych czynników, ale ważne jest to, by zrobić to w odniesieniu do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jeżeli w firmie lub przy projekcie pracują już developerzy, którzy znają JavaScipt, TypeScipt albo React to aplikację mobilną zdecydowanie opłaca się zaprojektować w React Native. We wszystkich pozostałych przypadkach Flutter to doskonała alternatywa dla każdego, kto zmaga się ze żmudnym procesem rozwijania natywnych aplikacji.
Bezpłatna konsultacja
Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.