W dobie cyfryzacji i nieustannego rozwoju technologicznego coraz więcej firm zdecydowane jest na inwestycję we własne oprogramowanie. Często rodzi się pytanie: czy zatrudnić programistę, czy może lepiej skorzystać z outsourcingu? W tym artykule odpowiemy na to pytanie, analizując zarówno plusy, jak i minusy obu rozwiązań. Przedstawimy także, jakie umiejętności powinien posiadać idealny kandydat.
Spis treści:
- Kiedy warto zbudować wewnętrzny zespół IT w firmie?
- Alternatywa dla zatrudnienia – kiedy warto skorzystać z outsourcingu programistów?
- Jakie są korzyści z outsourcingu programistów?
- Jakie są trudności związane ze znalezieniem wykwalifikowanego programisty?
- Tworzenie aplikacji dla firm – czy to zadanie dla jednego programisty?
- Co należy uwzględnić, zatrudniając programistę?
Kiedy warto zbudować wewnętrzny zespół IT w firmie?
Budowanie wewnętrznego zespołu IT to ważna decyzja, która może mieć długofalowe skutki dla Twojego biznesu. Warto zdecydować się na ten krok, kiedy Twoja firma stale rośnie i ma coraz więcej projektów IT do realizacji. Inwestycja w zbudowanie wewnętrznego zespołu ma sens, jeśli masz długoterminowe plany dotyczące technologii i jesteś w stanie zaoferować atrakcyjne warunki pracownikom. Jest to również odpowiednia opcja, gdy masz do czynienia z projektem, który wymaga stałego wsparcia i to jest element kluczowy dla funkcjonowania Twojego biznesu. Może to być na przykład system zarządzania bazą danych, administracja siecią lub opracowywanie oprogramowania, które jest integralną częścią Twojego produktu lub usługi.
Alternatywa dla zatrudnienia – kiedy warto skorzystać z outsourcingu programistów?
Czasami zbudowanie i utrzymanie wewnętrznego zespołu IT może być zbyt dużym obciążeniem dla Twojego biznesu – zarówno pod względem finansowym, jak i operacyjnym. W tych sytuacjach warto rozważyć outsourcing programistów.
Ten model pracy jest idealny dla firm, które nie mają osób o odpowiednich umiejętności wewnątrz organizacji lub potrzebują dostępu do specjalistycznej wiedzy, która nie jest wymagana na co dzień. Jeśli masz jednorazowy projekt, który wymaga specjalistycznych kompetencji, outsourcing jest rozwiązaniem godnym rozważenia.
Jakie są korzyści z outsourcingu programistów?
Outsourcing programistów oferuje wiele korzyści, które mogą przyczynić się do sukcesu Twojej firmy. Przede wszystkim, pozwala na dostęp do szerokiego spektrum umiejętności, których może brakować w Twoim wewnętrznym dziale. Takie zespoły są pełne utalentowanych i doświadczonych specjalistów, którzy mają na swoim koncie wiele udanych realizacji. Dzięki temu możesz im zlecić skomplikowane projekty, które wymagają specjalistycznej wiedzy, bez konieczności szkolenia własnych pracowników.
Outsourcing również oszczędza czas. Zamiast poświęcać miesiące na rekrutację i zapoznanie nowego programisty z Twoją firmą, możesz natychmiast zacząć pracować z zespołem, który jest już przygotowany i gotowy stworzyć dla Ciebie produkt. Dla wielu firm również kluczową korzyścią jest aspekt finansowy. Zamiast ponosić stałe koszty związane ze zatrudnieniem i utrzymaniem pełnoetatowego pracownika, zapłacisz jedynie za czas rzeczywiście poświęcony na realizację Twojego projektu.
Jakie są trudności związane ze znalezieniem wykwalifikowanego programisty?
Znalezienie wykwalifikowanego programisty nie jest łatwym zadaniem. Wielu specjalistów na rynku pracy ma ogromny wybór ofert, co sprawia, że firmy często muszą rywalizować o ich uwagę. Oznacza to, że rekrutacja może być bardzo długim i żmudnym procesem. Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że technologia stale się rozwija i aktualizuje. Oznacza to, że będziesz musiał szukać programisty, który będzie chciał na bieżąco pogłębiać swoje umiejętności. Co więcej, znalezienie dobrego programisty to jedno, a jego zatrzymanie w filmie to zupełnie odrębna kwestia, ale równie ważna. Rynek pracy IT jest bardzo dynamiczny, co oznacza, że programiści często poruszają się między różnymi projektami i firmami. Ważne jest więc, aby zaoferować atrakcyjne warunki, które przyciągną i zatrzymają u Ciebie najlepszych specjalistów.
Tworzenie aplikacji dla firm – czy to zadanie dla jednego programisty?
Aplikacje dla firm to skomplikowane produkty, do których potrzebne są osoby o różnych kompetencjach np. w obszarach takich jak projektowanie UX/UI, Web Development, Mobile Development, analiza biznesowa czy AI. Każdy z tych zakresów wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, co oznacza, że często jeden programista nie jest w stanie obsłużyć całego projektu samodzielnie. Chociaż istnieją uniwersalni programiści, zwani Full Stack Developerami, którzy potrafią pracować z różnymi technologiami, to nawet oni nie będą w stanie samodzielnie zrealizować bardziej zaawansowanych projektów. Nie wspominając już o tym, że pracując samodzielnie, są bardziej narażeni na pomyłki, niedociągnięcia i długi czas realizacji.
Co należy uwzględnić, zatrudniając programistę?
Zanim zatrudnisz programistę, warto najpierw określić swoje potrzeby oraz zadania, jakie czekają taką osobę na tym stanowisku. To bardzo ważne, aby ustalić, jakie projekty będzie realizować zatrudniony programista. Dzięki temu łatwiej określisz jakimi umiejętnościami i doświadczeniem powinien wykazać się kandydat. Jeśli pominiesz ten etap, możesz zatrudnić osobę o nieodpowiednich kompetencjach do realizacji Twojego projektu, jak na przykład aplikacji mobilnej lub webowej. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie IT, skontaktuj się z nami – stworzymy najlepszy zespół specjalistów dedykowany do Twojego projektu!
Bezpłatna konsultacja
Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasi eksperci Powiedzą Ci jak to zrobić, ile to kosztuje i na kiedy będzie gotowe.