fbpx
goodfirms LOGO Created with Sketch.








    Rest

    REST – dlaczego warto z niego korzystać?

    REST, czyli Representational State Transfer, to styl architektury oprogramowania wykorzystywany w tworzeniu usług sieciowych. Jednym z powodów, dla których warto wykorzystać REST, jest jego prostota. W przeciwieństwie do innych architektur usług sieciowych korzysta on z prostych operacji HTTP, takich jak GET, POST, PUT i DELETE. Nie wymaga skomplikowanych protokołów ani frameworków, co czyni go łatwym do nauczenia i implementacji. Inną zaletą REST jest jego skalowalność. Można łatwo dodać więcej serwerów bez konieczności dzielenia stanu sesji między nimi. Nie można też zapominać o wydajności. REST korzysta z cachowania, co znacznie przyspiesza dostęp do często używanych danych.

    Czym jest REST w praktyce?

    REST polega na przenoszeniu reprezentacji zasobów (stąd nazwa) pomiędzy klientem a serwerem. Zasób to dowolna jednostka danych, której można przypisać identyfikator URI, takie jak obraz, strona internetowa lub baza danych. Natomiast reprezentacja zasobu to informacje, które można o nim przekazać, takie jak np. jego stan czy format danych. W przypadku REST klient wysyła żądanie do serwera w celu manipulacji danymi, a serwer przesyła odpowiedź z odpowiednią reprezentacją zasobu. Zasadniczo, REST pozwala na dokładne określenie, co robi serwer i jakie informacje zwraca, co sprawia, że jest niezwykle elastyczny. Między innymi dzięki tej elastyczności jest jednym z najczęściej używanych stylów architektury w tworzeniu nowoczesnych aplikacji internetowych.

    REST API co to i jakie są jego kluczowe zasady działania?

    Gdy mówimy o stylu architektury oprogramowania REST, często pojawia się również termin REST API. Co to jest i jakie ograniczenia architektoniczne wykorzystuje?

    Jest to sposób, w jaki różne części oprogramowania komunikują się ze sobą, używając architektury. Kluczowe zasady działania REST API to:

    1. Oddzielenie interfejsu klienta od operacji na serwerze.
    2. Jednolity interfejs – spójny sposób komunikacji między serwerem niezależnie od aplikacji czy urządzenia.
    3. Bezstanowość – każde żądanie musi zawierać wszystkie informacje potrzebne do przetworzenia, a serwer nie musi przechowywać tych danych.
    4. System warstwowy – każda warstwa powinna być oddzielona i nie oddziaływać bezpośrednio na inną.
    5. Buforowalność – określa, czy odpowiedź jest przechowywana, a jeśli tak to ile czasu.
    6. Kod na żądanie – to opcja, która umożliwia uruchamianie kodu wyłącznie przez klienta.

    API REST co to i jakie elementy go wyróżniają?

    W przeciwieństwie do innych technologii API, takich jak SOAP, API REST jest bardziej elastyczny i prostszy w użytkowaniu. SOAP, choć potężny, często jest uważany za nadmiernie skomplikowany, a jednocześnie nie oferuje wielu z funkcji, które czynią REST tak przyjaznym dla deweloperów. REST API korzysta z łatwych do wprowadzenia wytycznych, dlatego tak chętnie programiści wykorzystują go do swoich potrzeb. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie dla urządzeń mobilnych, gdzie liczy się wydajność i szybkość pobierania danych. Nasz zespół specjalizuje się w tworzeniu niezawodnych aplikacji mobilnych. Jeśli szukasz takiego rozwiązania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami.

    Jak możemy Ci pomóc?
    Porozmawiaj z nami!








      Kamil
      Head of Business Development
      Kliknij, aby podejrzeć