goodfirms LOGO Created with Sketch.
Ile kosztuje aplikacja mobilna
21
Maj
2020
Karolina Sobera
8 minut czytania
Udostępnij

Nawet podczas pandemii rynek aplikacji mobilnych nie wykazuje oznak zatrzymania się, i co naturalne coraz więcej osób bada ile może kosztować wytworzenie aplikacji mobilnej. Wszyscy używamy różnego typu aplikacji do komunikacji, gier, stylu życia czy biznesu, dlatego nie dziwi nikogo, że coraz więcej osób chce ponieść koszt inwestycji i stworzyć coś własnego na czym będzie mógł zarabiać.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji? To pytanie pojawia się w sieci tysiące razy dziennie, a pod nim rzadko można uzyskać zrozumiałą odpowiedź, nie jest to spowodowane błędnym zrozumieniem pytania, a faktem, że odpowiedź jest znacznie bardziej skomplikowana.

Wyobraźmy sobie, że udajemy się do salonu samochodowego- mamy różne modele samochód w różnych konfiguracjach. Jeden może kosztować 50 000 zł, inny 200 000 zł- ich cena zależy od silnika, dodatkowego wyposażenia, koloru, modelu.

To samo dotyczy kosztów opracowania aplikacji mobilnej- różni się zależności od przypadku, listy funkcjonalności, poziomu skomplikowania, wyglądu graficznego czy platformy na jaką ma zostać wytworzona.

Jakie komponenty są brane pod uwagę podczas wyceny aplikacji mobilnej?

 1. Zespół programistów aplikacji

W  zależności od wymagań projektu zespół tworzący aplikację obejmuje analityka biznesowego, jednego lub więcej programistów ( w zależności od ilości platfrom), kierownika projektu, UX designera.

 1. Rozwój backend-u

Być może planujesz dynamiczną aplikację z której będą korzystać miliony użytkowników, a dodatkowo będzie ona funkcjonować w czasie rzeczywistym, a przetwarzane dane będę synchronizowane na różnych platformach oraz przechowywane w chmurze? W takim przypadku z pewnością potrzebujesz zaplecza, które będzie w stanie wytrzymać ogromne obciążenie oraz działaś płynnie w każdych warunkach, co więcej będzie to również wymagało więc czasu przeznaczonego na zaprojektowanie oraz zbudowanie złożonej architektury aplikacji. Aby utworzyć zaplecze aplikacji będziesz również potrzebować wielu języków programowania, co oznacza, że będzie musiał zapłacić za bardziej zróżnicowany zespół specjalistów.

 1. Niszowe integracje stron trzecich

Na rynku dostępne obecnie jest wiele integracji, które mogą przyśpieszyć rozwój aplikacji. Jednak integracje z innymi firmami, szczególnie niszowymi, czasami zapewniają niespójną i skomplikowaną dokumentację, co może przełożyć się na dodatkowy czas poświęcony na integrację.

 1. Zakupy w aplikacji

Starają się zaspokoić potrzeby swoich użytkowników właściciele aplikacji mobilnych mają tendencję do integracji jak największej opcji płatności. Natomiast musisz być przygotowany na dodatkową opłatę za każdą wprowadzoną opcję płatności: zakupy w aplikacji, PayPal, Stripe, Google Pay, Apple Pay itp.

 1. Komponenty sprzętowe

Jeżeli chcesz wytworzyć aplikację, która będzie funkcjonowała na niszowych urządzeniach- EDL lub IoT musisz wziąć pod uwagę, że w celu testowania będziesz musiał wypożyczyć lub zakupić określony sprzęt.

 1. Obsługiwane urządzenia, systemy operacyjne

Tworząc aplikację musisz się zawsze upewnić, że będzie ona poprawnie funkcjonowała na określonych typach urządzeń. Przykładowo aplikacja na iOS powinna być idealnie kompatybilna z najnowszymi oraz poprzednimi wersjami iPhona oraz obsługiwać najnowsze i poprzednie wersje iOS ( np. iOS 10 i iOS 11). W przypadku aplikacji na androida liczba urządzeń jest znacznie większa, a także system powinien działać na systemach od określonej wersji. Oczywiście, więcej urządzeń będzie oznaczało więcej czasu poświęconego na dostosowanie aplikacji do różnych rozmiarów ekranów, rozdzielczości oraz specyfikacji sprzętowej. Będzie to także oznaczało więcej czasu poświęcanego na testowanie.

 1. Niestandardowe projekty i animacje

Niestandardowe interfejsy użytkownika są raczej skomplikowane do wdrożenia, więc koszt niestandardowego interfejsu będzie wyższy niż koszt interfejsu zbudowanego ze standardowych komponentów lub w ogóle bez projektu.

 1. Koszty po wydaniu aplikacji

Średni budżet na tworzenie aplikacji nie obejmuje wyłącznie kosztów rzeczywistego programowania. Należy również wziąć pod uwagę pieniądze przeznaczone na rozwój produktu. Każda aplikacja wymaga aktualizacji, obsługi klienta, konwersacji serwera, hostingu w chmurze, a nawet pomocy prawnej- nie wspominając o marketingu i promocji aplikacji.

HEy OK Mobile

Jaką stawkę godzinową zapłacisz aby zbudować aplikację na całym świecie?

Na świecie są miliony świetnych twórców aplikacji i możesz zastanawiać się czym się różnią. Jeśli szukasz programistów aplikacji do zatrudnienia, spróbuj wybrać tych, którzy mają specjalistyczną wiedzę w branży do której są przeznaczone Twoje aplikacje, ponieważ prawdopodobnie mają zarówno doświadczenie jak i zasoby potrzebne do ukończenia projektu w jak najkrótszym czasie. Aby sprawdzić czy firma programistyczna ma odpowiednie doświadczenie, możesz przeszukać jej portfolio i przejrzeć recenzje klientów.

Nie ma gwarancji, że wybranie drogiej firmy zapewni Ci aplikację, która zagwarantuje zwrot z inwestycji. W rzeczywistości programiści o niskich cenach mogą zapewnić doskonałe wyniki. Wysoka cena, nie zawsze oznacza wysoką jakość. Istnieje wiele czynników, które wypływają na ceny. Geografia jest jedną z nich.

Jeśli chodzi o średnie stawki proponowane przez usługodawców możemy zaobserwować następujący obraz:

 • Firmy z siedzibą w USA i Kanadzie liczą od 50 do 250 USD za godzinę
 • Australijskie agencje oferują swoje usługi za 50 do 150 USD za godzinę
 • Deweloperzy z Europy zachodniej pobierają stawki do 35 do 170 USD za godzinę
 • Firmy z Europy Wschodniej od 20 do 150 USD za godzinę
 • Indie od 10 do 80 USD za godzinę

Okay, znamy godzinowy koszt wytworzenia aplikacji. Co dalej?

Ile kosztuje aplikacja mobilna?

Nie oczekuj, że profesjonalny softwarehouse poda Ci cenę Twojego produktu ad hoc, z cennika. Koszt stworzenia aplikacji mobilnej jest oparty na liczbie godzin, które może zająć projekt, a im trudniejsza funkcjonalność tym dłużej będzie trzeba ją tworzyć.

Jak szacujemy koszt tworzenia aplikacji?

Wszystko opiera się na rozmowie. We wstępnym kontakcie zapytamy Cię o Twoje cele i procesy biznesowe, możliwe role i użytkowników, plany skalowalności aplikacji. W kolejnym kroku przetwarzamy zebrane wstępne wymagania i przeprowadzamy podstawową analizę biznesową, biorąc pod uwagę specyfikę produktu, aby zaoferować rozwiązanie, które spełni Twojego cele i oczekiwania. Kolejno estymujemy czas wykonania poszczególnych funkcjonalności. Na podstawie zebranych informacji przedstawiamy ofertę na wykonanie projektu, które obejmuje  poszczególne godziny pracy, technologie, podejście do architektury aplikacji oraz zestaw funkcji produktu dla początkowej, a także jeżeli było to założone kolejnych wersji produktu.

Po zatwierdzeniu wstępnego oszacowania dokonujemy szczegółowego oszacowania, dla którego identyfikujemy wymagania dla każdego planowanego zakresu prac, tworzymy szkielety aplikacji i przygotowujemy projekt.

It-solve świadczy kompleksowe usługi programistyczne, co oznacza, że cena aplikacji obejmuje każdą usługę związaną z opracowaniem produktu, a tym zarządzanie projektem.

Potrzebujesz aplikacji mobilnej? A może w Twojej głowie kiełkuje pomysł i chcesz poznać jego potencjalną cenę? Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś!

Jak możemy Ci pomóc?
Porozmawiaj z nami!Damian Sitek
Co-Founder, Developer
Wiktor Sobczyk
Co- Founder, Key Account Manager